14.7.2014, 14:30

Křivoklát ožije hrou světla a stínu. Na hradě proběhne druhý ročník Noir Film Festivalu.

Křivoklát ožije hrou světla a stínu. Na hradě proběhne druhý ročník Noir Film Festivalu. 10 obrázků v galerii
Originální myšlenku uspořádat filmový festival, který by se odehrával na českých hradech, realizovali organizátoři prvně loni na Kokořínu. Přehlídka noirových filmů, na níž se můžete těšit nejen na klasiky žánru, ale třeba na úspěšný seriál Temný případ (2014), Ondříčkovu detektivku Ve stínu (2012) nebo na poctu Hugo Haasovi, se stěhuje na Křivoklát. Vyražte na zajímavý prodloužený víkend.
Barbara Stanwyck v klasice Billyho Wildera Pojistka smrti (1944).

Ve čtvrtek 21. 8. 2014 bude ve 21.15 na horním nádvoří hradu Křivoklátu oficiálně zahájen druhý ročník Noir Film Festivalu. První festivalová projekce se uskuteční toho dne již od 14.00 v sále HBO. Během festivalu se bude promítat ve třech sálech historického areálu hradu. Ve spilce starého hradního pivovaru bude situován sál Glenna Forda s kapacitou 100 míst.
Sály Barbary Stanwyck a HBO v budově hejtmanství pojmou kapacitu 50 míst. Večerní projekce budou probíhat od 21.15 na horním nádvoří hradu, které pojme 140 diváků. Zakončení festivalu se uskuteční v neděli 24. 8. od 15.30 v Královském sále.

Temný případ na hradu Křivoklát

Temný případ, další úspěšný projekt kabelové televize HBO. | Foto: Warner Bros. Television Distribution

Do programu Noir Film Festivalu 2014 bude zařazeno devět speciálních projekcí partnerské HBO, jež budou po předchozí registraci pro všechny návštěvníky festivalu zdarma. Těšit se můžete hlavně na populární detektivní seriál Temný případ. Osmidílný seriál, který měl premiéru v první polovině ledna, pojednává o sedmnáct let dlouhém vyšetřování případu rituální vraždy v americké Louisianě, jenž spojí životy dvou detektivů ztvárněných hereckými hvězdami Matthewem McConaugheym (nedávno oceněným Oscarem za roli v Klubu poslední naděje) a Woodym Harrelsonem.

Gloria Swanson ve snímku Sunset Boulevard. | Foto: Paramount Pictures

Další z programových sekcí bude věnována tvorbě Billyho Wildera, jednoho z  nejúspěšnějších tvůrců klasického Hollywoodu. Uvedeny zde budou filmy Ztracený víkend (1945), Sunset Blvd. (1950) a Eso v rukávu (1950), které jsou považovány za jedny z nejlepších noirových snímků vůbec.

Soňa Norisová ve filmu Ve stínu Davida Ondříčka.

České zástupce filmu noir bude reprezentovat detektivka Davida Ondříčka Ve stínu (2012), jež bude zařazena v tematické sekci věnované českému a československému noiru, a kterou osobně uvede jedna z patronek festivalu, herečka Soňa Norisová. V rámci jedné z půlnočních projekcí pak budou uvedeny i dva noirové snímky amatérských režisérů z Olomouce – komiksově laděná detektivka Případ pro Jáchyma Semiše (2013) v režii Jana Haluzy a detektivní thriller Bezejmenné (2013), který natočili Milan Cyroň a Tomáš Uher.

Hugo Haas v USA

Hugo Haas Přiznání jedné dívky nejen režíroval, ale ve filmu si i zahrál. | Foto: Columbia Pictures

V rámci doprovodného programu NFF 2014 se ve spilce starého hradního pivovaru uskuteční unikátní výstava fotosek, plakátů, propagačních karet, novinových výstřižků a korespondence Huga Haase s přáteli – Hugo Haas v USA 40–62, jež přibližuje osudy tohoto herce, režiséra, producenta a
scenáristy v jeho americké emigraci ve 40. a 50. letech minulého století. Tímto dosud nepříliš probádaným obdobím jeho života se již několik let intenzivně zabývá jeden z dramaturgů festivalu Milan Hain, z jehož osobní sbírky většina vystavovaného materiálu pochází.

Z výstavy Hugo Haas v USA 40–62.

Program druhého ročníku bude čítat na čtyři desítky filmových projekcí, tedy téměř dvakrát více než ročník předchozí.

Noir Film Festivalu

21. - 24. srpna 2014

Hrad Křivoklát

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články