5.8.2013, 14:15

Hluboký spánek probudí zájem o žánr film noir na festivalu v Kokoříně

Hluboký spánek probudí zájem o žánr film noir na festivalu v Kokoříně 36 obrázků v galerii
O noirovém festivalu v České republice jsme doposud pouze snili, nyní se však sen proměnil v realitu. Pozitivní ohlasy noirových večerů se vzácnými hosty v pražském Era ART klubu vnukly organizátorům myšlenku na vznik filmové přehlídky věnované tomuto divácky vysoce atraktivnímu fenoménu.

A tak vy všichni, kdo máte slabost pro cynická soukromá očka s esem v rukávu a neodolatelně svůdné femme fatale s polibkem smrti a dotekem zla, jež žijí nocí a v hodinách zoufalství utíkají z asfaltové džungle pryč od minulosti a smrtelného hříchu na opuštěné místo, vězte, že 21. – 25. srpna budete opravdu nadšeni. Během pěti letních odpolední a večerů budete moci zhlédnout 19 filmů noir, z toho 15 klasických amerických z let 40. a 50. rozdělených do několika tématických sekcí.

Lauren Bacall a Humphrey Bogart ve filmu Hluboký spánek. | Foto: Warner Bros. Pictures

Vedle adaptací hard-boiled románů (Hluboký spánek, 1946; Maltézský sokol, 1941; Skleněný klíč, 1492 a Pošťák zvoní vždy dvakrát, 1946) zaostříme na ženské noiry (Laura, 1944; Gilda, 1946 a Mildred Pierce, 1945) a v samostatné sekci připomeneme i rané noirové filmy Marilyn Monroe (Klepáním se neobtěžuj, 1952; Asfaltová džungle, 1950; Niagara, 1953).

Tomáš Hanák v "chandlerovce" Václava Marhoula Mazaný Filip.

Raritou budou tři československé/české noiry (13. revír, 1946; ...a pátý jezdec je Strach, 1964; Mazaný Filip, 2003). Dvě speciální projekce budou věnovány Humphreymu Bogartovi (Temná pasáž, 1947) a Gene Tierney (Smrtelný hřích, 1945), po nichž budou pojmenovány dvě ze tří promítacích míst. Chybět nebude ani jedna půlnoční projekce, ve které jsme se letos rozhodli uvést jeden z pozdních barokních skvostů The Big Combo (1955).

Barbara Stanwyck a Fred MacMurray v Pojistce smrti Billyho Wildera.

Festival Noir Film Kokořín ve středu 21. srpna večer oficiálně zahájí esenciální noir Billyho Wildera Pojistka smrti (1944), v neděli odpoledne jej ukončí apokalyptický noir Líbej mne až k smrti (1955). Ve speciální projekci bude rovněž uvedena kompletní minisérie HBO Mildred Pierceová (2011).

Jednou z patronek festivalu Noir Film Kokořín bude herečka Zlata Adamovská. | Foto: Josef Louda

Akce se uskuteční v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, která návštěvníkům umožní unikátním způsobem spojit aktivní dovolenou v přírodě s jedinečnými kulturními zážitky. Kromě jednotlivých filmových projekcí budou na programu i večerní hudební koncerty na hradě Kokořín a těšit se rovněž můžete i na setkání se zajímavými hosty z řad režisérů, herců a filmových odborníků. Patrony festivalu budou herečky Zlata Adamovská, Dana Batulková, Ivana Jirešová a Michaela Badinková, herec Jiří Dvořák a producent a režisér Václav Marhoul.

Kompletní program festivalu najdete zde.

Ankety
Na co se v létě nejvíc těšíte v kině a na streamu?
The Boys, třetí řada
Ms. Marvel
Hustle
Peaky Blinders, finální řada
Jurský svět: Nadvláda
Umbrella Academy, třetí řada
Elvis
Thor: Láska jako hrom
The Gray Man
She-Hulk
Na dovolenou a na koupání!
Nejnovější články:
Načíst další články