Jiřina Bohdalová: Slzy a smích české Shirley Temple, kolem níž se i na prahu devadesátky točí (mediální) svět

Jiřina Bohdalová: Slzy a smích české Shirley Temple, kolem níž se i na prahu devadesátky točí (mediální) svět 16 obrázků v galerii
Jiřina Bohdalová - Můj život mezi slzami a smíchem | Foto: Práh
Prvně si ve filmu zahrála v roce 1937, když byla ve svých šesti letech nazývána tuzemskou Shirley Temple. Na kontě má hodně přes čtyři stovky filmových a televizních rolí. Děti ji znají díky pohádkovým večerníčkům. V Audienci ji zvěčnil dramatik Václav Havel. Jiřina Bohdalová, která v těchto dnech slaví 90. narozeniny, je jednou z nejvýraznějších tuzemských popkulturních ikon. Na jejím pohnutém životě lze demonstrovat, čím si prošla naše Československá a potažmo Česká republika.
Jiřina Bohdalová Jiřina Bohdalová (*1931)

Už ve svém absolventském představení na DAMU prokázala výjimečný komediální talent...

Jiřina Bohdalová se narodila 3. května roku 1931 v Praze do chudých poměrů. K divadlu a filmu ji přivedla matka, sama vyznavačka ochotnického divadla. Již v šesti letech dostala Jiřina filmovou roli v nedokončené němé komedii Pižla a Žižla na cestách (1937). Psalo se o ní jako o zázračné české Shirley Temple, která hrála již od čtyř let...

Jiřina Bohdalová měla mimořádný talent, přesto se na pražskou DAMU dostala až napotřetí, v době, kdy otěhotněla. Do života jí v 50. letech navíc zasáhla další rána, otec-truhlář se odmít vzdát živnosti, komunistickým režimem byl odsouzen k 15 letům vězení za velezradu, neboť pomáhal lidém při útěku na Západ. V březnu roku 1955 porodila Jiřina Bohdalová dceru Simonu Stašovou, později též výraznou tuzemskou herečku. Perzekuce za otcovo "provinění" byla krutá - Jiřina Bohdalová, její sestra, dcera Simona a matka zůstaly téměř bez prostředků. Navíc musela přerušit školu. K jejímu návratu pomohli Bohdalové spolužáci, kteří se za ni otevřeně postavili. Patřila mezi ně například Stella Zázvorková, díky níž získala angažmá a později slavila úspěch u Jana Wericha a spolu s bavičem Vladimírem Dvořákem v rámci televizních show.

Ucho (1970) - Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová | Foto: Filmové studio Barrandov

V knize Jiřina Bohdalová - Můž život mezi slzami a smíchem, která vyšla v roce 2019, se známá herečka spoluautorovi Jiřímu Janouškovi nebývale otevřela, když zavzpomínala například na návštěvy otce ve valdické věznici. StB chtěla Bohdalovou přimět ke spolupráci (rozumějte donášení). Cílem byl například výše zmiňovaný Jan Werich. Otci chtěla pochopitelně pomoci, donašečkou se stát nechtěla, ale rozhodla se hrát s agenty rovnocennou hru a vodit je za nos. Což jí bylo často blízké i v jejích filmových, seriálových a divadelních rolích. Působila nejednoznačně, což často hrálo v její neprospěch, když se objevovala na fotografiích s komunistickými prezidenty a dalšími přisluhovači režimu.

Po trezorovém Uchu (1970) se z Bohdalové stala především bavička po boku Vladimíra Dvořáka, s nímž vystupovala několik dekád v Televarieté. Podpisu Anticharty se chytře vyhla, když se vymluvila na operaci rtů. Na seznamech StB nicméně byla. Až roku 2004 soud rozhodl v Bohdalové prospěch a vynesl rozsudek, že byla herečka na seznamech neprávem. To uvádím především pro ty, kteří dnes hojně sdílejí a "hejtují" internetový příspěvek, kde je Jiřina Bohdalová spolu s Andrejem Babišem a kyticí růží.

Jiřina Bohdalová na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary s Jiřím Bartoškou a festivalovou cenou. | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Tento obrázek dokládá jeden nesporný fakt, přítomnost známé herečky je důležitá pro druhé, často mocné a mediálně známé. Zda se chtějí hojit na ženě v letech, přijde mim to taktní a soudné, to už je na jejich svědomí a přístupu. Faktem nicméně zůstává, že kdyby Jiřina Bohdalová neměla v 50. letech minulého století otce v komunistickém vězení, nebyla v tíživé životní situaci, kterou si dnes těžko dokážeme představit, mohla by bývala ztvárňovat větší počet dramatických rolí (jako například ve vyzdvihovaném Uchu) a u mnohých se zapsat v pomyslném lepším světle do filmových učebnic.

Pojďme si nyní představit desítku snímků, které jste na žebříčku děl, v nichž se Jiřina Bohdalová představila, svým hodnocením poslali nejvýše.

1. 85% Světáci (1969)

Světáci (1969) | Foto: Česká televize

2. 82% Čtyři vraždy stačí, drahoušku! (1970)

Jiřina Bohdalová a Iva Janžurová ve filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku! (1970)

3. 82% Bílá paní (1965)

Bílá paní (1965) | Foto: Česká televize

4. 78% Čintamani a podvodník (1964)

Čintamani a podvodník (1964) | Foto: Filmové studio Barrandov

5. 78% Ucho (1970)

Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová ve filmu Ucho (1970)

6. 77% Anděl Páně 2 (2016)

Anděl Páně 2 (2016) | Foto: Česká televize a Marlene Film Production

7. 76% Rebelové (2001)

Rebelové (2001) | Foto: Bontonfilm

8. 76% Soukromá vichřice (1967)

Soukromá vichřice (1967) | Foto: Česká televize

9. 75% Až přijde kocour (1963)

Až přijde kocour (1963) | Foto: karel Ješátko

10. 73% Fany (1995)

Fany (1995) | Foto: Gemini Film
Ankety
Na co se v létě nejvíc těšíte v kině a na streamu?
The Boys, třetí řada
Ms. Marvel
Hustle
Peaky Blinders, finální řada
Jurský svět: Nadvláda
Umbrella Academy, třetí řada
Elvis
Thor: Láska jako hrom
The Gray Man
She-Hulk
Na dovolenou a na koupání!
Nejnovější články:
Načíst další články