Filmaři napravují historickou nespravedlnost. Kryštof Hádek natáčí příběh lyžaře, který zemřel a stal se legendou. Zastínil však skutečného hrdinu, který se Čechům "nehodil do krámu"

Filmaři napravují historickou nespravedlnost. Kryštof Hádek natáčí příběh lyžaře, který zemřel a stal se legendou. Zastínil však skutečného hrdinu, který se Čechům "nehodil do krámu" 5 obrázků v galerii
Kryštof Hádek jako Bohumil Hanč | Foto: Marek Novotný
V neděli 21. února padla v krkonošském Františkově první klapka filmu Poslední závod. Drama z počátků lyžařského sportu u nás se inspiruje skutečnými událostmi, vzniká v produkční společnost Punk Film a jeho režisérem a autorem scénáře je Tomáš Hodan (Filmový dobrodruh Karel Zeman).

Nechtěli jsme utéct před počasím do ateliéru, věříme, že točit v mínus 15˚C na místech, kde se to všechno stalo, se projeví i v syrovosti a dramatičnosti výsledného filmu,“ konstatuje režisér Hodan.

Z natáčení Posledního závodu - Kryštof Hádek a Tomáš Hodan | Foto: Marek Novotný

Film Poslední závod přiblíží legendární lyžařský závod, který se odehrál na hřebenech Krkonoš v roce 1913 a při němž zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata. „Po sto let byl příběh Hanče a Vrbaty překrucován, aby vyhovoval momentální společenské a politické situaci. Postava sportovce Emericha Ratha byla zcela vymazána. Studiem dobových materiálů se nám podařilo zrekonstruovat závod minutu po minutě a ukázat ho bez dobových nánosů tak, jak se skutečně stal,“ říká producent filmu Ondřej Beránek ze společnosti Punk Film.

Z natáčení Posledního závodu - Kryštof Hádek | Foto: Marek Novotný

V hlavní roli Bohumila Hanče se představí Kryštof Hádek, další postavy historického příběhu ztvární Judit Bárdos, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Pavla Beretová, Jaroslav Plesl, Jan Nedbal, Cyril Dobrý, Jan Hofman a další. Začátkem února projdou herci kurzem otužování, aby zvládli extrémní horské podmínky.

Režisér Tomáš Hodan je ultramaratonec, kterého příběh Hanče, Vrbaty a Ratha fascinuje kvůli obrovským sportovním výkonům, přátelství a odvaze těchto průkopníků sportu u nás. “Původně jsem chtěl udělat horský survival film. Během studia dobových materiálů mi došlo, že v tomto příběhu se skrývá celá podivnost dvacátého století a začal jsem se více věnovat historickému kontextu. Ve scénáři například hodně řešíme česko-německé vztahy ještě před první světovou válkou,” říká Tomáš Hodan.

Z natáčení Posledního závodu - Kryštof Hádek | Foto: Marek Novotný

O čem to je: Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Hory se zpočátku století začaly dynamicky proměňovat, zejména díky jedné novince v českých zemích – lyžím. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař, který vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec pravidelně zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se dobře znali, setkali se i na startu osudného závodu v roce 1913. Po prvním kole se počasí prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice. Všichni závodníci vzdali, Hanč zůstal na trati sám. Polomrtvého jej nalezl právě Emerich Rath a s nasazením vlastního života se jej snažil zachránit, bohužel marně. Později je v horách nalezen i zmrzlý Václav Vrbata, Hančův přítel, který ho chtěl na trati podpořit a v prudké vánici mu půjčil svůj kabát…. Po mnichovských událostech, druhé světové válce a následném komunistickém puči se příběh Němce, který riskoval život, aby pomohl českému kamarádovi, nehodil, a Emerich Rath byl ze všeobecně známého příběhu takřka vymazán. Hanč zemřel a stal se legendou. Rath přežil a zemřel v zapomnění jako bezdomovec.

Ankety
Brali byste třetí řadu sitcomu Hospoda?
Rozhodně!
Ne, dvě řady bohatě stačily
Do téhle chvíle jsem netušil/a, že seriál existuje
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist