10.2.2021, 11:40

Šarlatán Ivan Trojan míří na Oscary. Největším konkurentem bude dánský Chlast

Šarlatán Ivan Trojan míří na Oscary. Největším konkurentem bude dánský Chlast 5 obrázků v galerii
Šarlatán | Foto: Marlene Film Production
Historické drama Šarlatán režisérky Agnieszky Holland (Evropa, Evropa; Hořící keř, The Wire) se dostalo do výběru 15 filmů, které se utkají o Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Jedním z největších konkurentů bude snímku s Ivanem Trojanem v hlavní roli dánský Chlast.

Oproti předchozímu ročníku zveřejnila Americká filmová akademie o pět nominovaných více. Kromě cizojazyčných snímků představila nominanty v dalších osmi kategoriích (nejlepší dokumentární film, masky a další). Finální pětice, z níž vzejde držitel Oscara, bude známa 15. března. Sošky ikonického plešouna se budou předávat v neděli 25. dubna v Los Angeles.

Mezi patnáctku "nejlepších" filmů nominovaných na Oscara se Šarlatán pojednávající o kontroverzním bylinkáři Janu Mikoláškovi dostal z 93 navržených titulů. Jak prohlásila režisérka Agnieszka Holland pro server Novinky.cz, nominaci "trošku čekala". „Měla jsem hodně ohlasů od členů Americké filmové akademie, že se jim film opravdu líbí,” dodala ve světě uznávaná autorka, která vystudovala pražskou FAMU. Největším konkurentem bude Šarlatánovi dánské drama Chlast, v němž se Mads Mikkelsen s partou přátel-učitelů propíjí do té správné životní nálady.

Ivan Trojan a Agnieszka Holland | Foto: CinemArt CZ

Jak dodala Agnieszka Holland střízlivě pro server Novinky.cz, šance na Oscara jsou podle ní mizivé. „Vidím tam dva favority, takže to bude těžké a s celkovým vítězstvím a Oscarem spíše nepočítám. Je tam několik skutečně velmi silných filmů a ten náš je takový komorní.”

Loni se v rámci Oscarů dostalo mezi desítku nominovaných v kategorii Nejlepší cizojazyčný film Nabarvené ptáče Václava Marhoula. V rámci finální pětice měla šanci na úspěch v kategorii Krátkých animovaných filmů Dcera Darii Kasheevy. Ta nicméně nakonec neuspěla.

Recenze: Šarlatán - Ivan Trojan, Josef Trojan a lahvička s močí. Jak dopadlo ambiciózní drama vynikající režisérky? Recenze: Šarlatán - Ivan Trojan, Josef Trojan a lahvička s močí. Jak dopadlo ambiciózní drama vynikající režisérky?
Ankety
Sledovali byste dále Ordinaci, i kdyby byla pouze na Voyo?
Určitě ano, seriál miluji a klidně za něj budu platit!
Možná ano, ale platit se mi za to nechce
Spíše ne, za ty peníze mi to nestojí
Nekoukal bych na to, ani kdyby za to platili oni mně
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist