Masový vrah, který byl inspirací pro snímek oscarového režiséra, se po třiceti letech přiznal k hrůzným vraždám mladých žen

Masový vrah, který byl inspirací pro snímek oscarového režiséra, se po třiceti letech přiznal k hrůzným vraždám mladých žen 8 obrázků v galerii
Vzpomínky na vraha | Foto: Teller Report
Jeden z nejhorších masových vrahů v novodobé historii Jižní Koreje, jehož činy do značné míry inspirovaly oceňovaný snímek Vzpomínky na vraha, poprvé otevřeně promluvil před soudem. Nečekal prý, že bude jeho dopadení trvat tak dlouho.

Vzpomínky na vraha, alternativně pojmenované též Pečeť vraha, jsou v pořadí druhým celovečerním filmem režiséra Bong Joon-hoa, jehož lze považovat za nejproslulejšího asijského filmaře, který se po letošním oscarovém triumfu Parazita rovnou katapultoval na post žijící jihokorejské legendy. Snímek je temným kriminálním thrillerem podle skutečných událostí a lze jej označit za asijského předchůdce Fincherova Zodiaca - inteligentní režisér v něm přímo destruktivně rozkládá procedurální vyšetřování a ukazuje bezmocnost systému, který se všemi možnými prostředky snaží polapit chladnokrevného masového zabijáka. A jak dokazují samotná historie i nová výpověď skutečného vraha, jenž se k vraždám popisovaným ve filmu minulý rok přiznal, Vzpomínky na vraha pojaly celou záležitost opravdu autenticky.

Vzpomínky na vraha | Foto: CTV International

Oním sériovým vrahem je Lee Chun-jae, jenž se loni doznal k zavraždění 14 žen, přičemž 10 z nich spadalo pod nechvalně proslulé 'vraždy v Hwaseongu' mezi lety 1986 a 1991 (právě na ně se film zaměřoval). Devět z těchto úmrtí přitom zůstalo neobjasněno až do loňského srpna, kdy testy DNA Leeho usvědčily - on sám si od roku 1994 odpykává doživotní vězení za znásilnění a vraždu své švagrové, zatímco za onen desátý zločin z inkriminovaného období, jímž byla vražda třináctileté dívky, skončil v žaláři muž jménem Yoon (celé jméno není známo), jenž za mřížemi strávil 20 let a od svého propuštění roku 2008 se pokoušel o opakovaný proces, který by dokázal jeho nevinu - a právě při něm nyní vystoupil skutečný viník.

"Nepředpokládal jsem, že ty zločiny zůstanou navždy pohřbeny," prohlásil Lee, který Yoona konečně zpětně očistil a k vraždě třináctileté dívky se přiznal - šlo podle jeho slov o impulzivní akt, přičemž prý neměl žádný důvod k takovému činu a neprojevil žádné emoce, když vraždu nyní popisoval.

Lee se rovněž vyjádřil k samotnému průběhu tehdejšího vyšetřování, z čehož lze vyvodit další paralely s věrným filmovým zobrazením. "Pořád tomu nerozumím (proč nebyl podezřelý ve věci vražd v Hwaseongu). Zločiny se kolem mě vršily a já se nijak moc nesnažil, abych věci zakryl, takže jsem předpokládal, že mě lehce dopadnou. Všude byly stovky policistů. V jednom kuse jsem narážel jsem do detektivů, ale oni se mě neustále vyptávali na lidi kolem mě." Přiznal dokonce, že na ruce nosil hodinky jedné z obětí, když byl vyslýchán policií. Prý se ho ptali ale pouze na to, proč u sebe nemá identifikační kartu, a nechali ho jít.

Lee se také zpětně omluvil rodinám obětí, odsouzenému Yoonovi a celkově všem, kteří upadli místo něj v podezření. "Slyšel jsem, že mnoho lidí bylo vyšetřováno a neprávem trpělo. Chtěl bych se jim všem omluvit. Přišel jsem svědčit a popsat své zločiny v naději, že naleznou útěchu, když bude pravda odkryta. Zbytek života strávím v lítosti." Od popisovaných vražd už však uplynulo 30 let a dnes sedmapadesátiletý Lee za ně nemůže být trestně stíhán - na jeho doživotním pobytu za mřížemi se však nic nezmění.

Vzpomínky na vraha | Foto: CTV International

Tento příběh dosvědčuje nekompetentní počínání tehdejších vyšetřovatelů, ale rovněž onu racionální nemohoucnost uprostřed masové hysterie a snad i staré přísloví, že 'pod svícnem bývá největší tma.' Celý případ byl ve své době urputně sledovaný médii a v oblasti Hwaseongu, obydlené přibližně 230 tisíci lidmi, byly násilné činy více než neobvyklé. Policie, která se ocitla v bezprecedentním zápřahu, proto panikařila, a mnoho tehdejších pamětníků včetně neprávem odsouzeného Yoona vzpomíná, že při výslechu procházeli mučením a byli tlačeni do falešných doznání.

Pokud si o celé záležitosti nechcete přímo číst vyčerpávající dokumenty, rozhodně si pusťte zmiňovaný vynikající snímek z roku 2003, jehož kvalita a pravdivost se s novými odhaleními skutečně jen navyšují.

Ankety
Co říkáte na blížící se konec seriálu Ordinace v růžové zahradě?
To to trvalo!
Štve mě to, Ordinace neměla nikdy skončit!
Ono to pořád ještě běží?!
Ani nevím, že takový seriál existuje
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist