4.6.2019, 11:07

Recenze #2: Godzilla II Král monster - Větší, hlučnější a dražší. Je to správně?

Recenze #2: Godzilla II Král monster - Větší, hlučnější a dražší. Je to správně?
Godzilla II Král monster | Foto: Warner Bros. Pictures

Velectění pánové, přepůvabné dámy! Přijďte blíže a pohlaďte si obávanou kreaturu! Král monster, nejhrozivější přírodní síla, nukleární dinosaurus, tak a ještě mnohem jinak bývá ohlašován náš pohádkový ochránce. Tentokráte do manéže nevstupuje sám, asistovat mu bude trojhlavý drak, můra, pterodaktyl, mamut a možná přijde i gorila. To vše v monstrózně obří podobě; kdo neviděl, neuvěří. Připravte si peněženky a pamlsky, přijíždí totiž nevídaná atrakce cirkusu Warner Bros.; představuji Vám legendární partu, původem až z dalekého Japonska: Godžira a netvoří panoptikum!

Po Godzille (2014) a King Kongovi (2017) do kin vábí Godzilla s pořadovým číslem 2. Už samotný podtitul Král monster implikuje přítomnost dalších prehistorických živočichů a tím pádem i ultimátní rubačku apokalyptických rozměrů. Trailer takovou premisu jen potvrzuje a navrch přihazuje i spoustu honosných obrazových výjevů, které společně s kouzelnou hudbou sugestivně zprostředkovávají setkání až velkolepě posvátné, dojmově podobné návštěvě opulentních barokních kostelů.

Trailer:

S vědomím diametrální odlišnosti prvního a druhého dílu nelze opomenout alespoň krátké srovnání. Pokud bych měl být maximálně úsečný, poznamenal bych jen, že v pokračování je Godzilly o poznání více. Pokud bych měl být důkladnější, označil bych jedničku natočenou Garethem Edwardsem jako osobité uchopení celosvětového fenoménu, které ovšem svým minimalistickým (vzhledem k očekávání diváků) směřováním zdaleka všechny neuspokojilo. V opozici k autorskému pojetí revidujícímu konvence stojí pokračování Michaela Doughertyho, řešené přímočařeji a na první pohled divácky uspokojivěji – tedy mnohonásobným zmnožením monster a jejich vzájemných duelů. A pokud bych měl nabídnout čistě hodnotící pojetí, Edwards by zvítězil.

Ne že bych snad nebyl schopen užít si primitivní držkovanou za 175 miliónů dolarů a jako pseudochytrolín apriorně preferoval duchaplnější verzi. Důvod je jednoduše v tom, že Edwards svůj primární záměr naplňuje zdařileji než Dougherty – vystavuje napětí na neznámu, svůj triumf poodhaluje postupně, v náznacích a o to více pak finální klání funguje jako satisfakce za předchozí „strádání“.

Godzilla II Král monster | Foto: Warner Bros./Legendary Entertainment

Dougherty naopak svou sílu koncentruje v epickém konfliktu mytologických monster, jimž země včetně lidí slouží za užitečné rekvizity k destrukci (což se samozřejmě odehraje i v prvním díle, avšak ve značně nižším měřítku). Jenže při téhle epické válce nestvůr čnících do nebes dochází namísto opojného „wow efektu“ k udivenému „what the fuck“. Vizuální megalomanství zpočátku může působit atraktivně, velmi rychle se ale promění v epilepticky chaotické digitální orgie, z nichž bolí oči a mysl nevěřícně tápe, proč se ta halda peněž prošustrovala tak nesvědomitě (a podmanivost traileru je záhy ta tam).

Ano, je to velké, dokonce obrovské, je to také barevné a hlučné. Jenže velikost už dávno není něco, co by samo o sobě postačilo k získání přízně rozmazleného diváka, nehledě na sivá pozadí, z nichž sice náramně vystupují elektrické výboje titánů, po většinu stopáže ale spíše rozostřují dění na plátně.

Godzilla II Král monster | Foto: Warner Bros./Legendary Entertainment

Kvantitativně přemrštěný shluk postav, jejichž základní (a mnohdy i jedinou) funkcí je s užitím alespoň špetky logiky a nevhodně vážným výrazem osvětlit, proč se zrovna ta obří můra morduje s tím hořícím pterodaktylem na život a na smrt, a odkud že to k nám vlastně zavítali. Tahle osvětová činnost většinu z nich definitivně odlidšťuje, takže nakonec sdílíte počitky jen s mladou sympaťandou Millie Bobby Brown, dosud známou hlavně ze seriálu Stranger Things. Objeví se sice postava s argumentační rétorikou ne nepodobnou Thanosovi nebo Ozymandiasovi (Watchmen), bohužel oproti zmíněným vybudovanou na chatrných základech, bortících se takřka ihned po započnutí plánu.

Godzilla II Král monster | Foto: Warner Bros./Legendary Entertainment

Hudba Beara McCrearyho představuje funkční spojení klasického symfonického orchestru a dechových nástrojů, společně s tradičními japonskými instrumenty a sborem, rámované jak standardními bicími, tak japonskými taiko (ukázka). Bohužel je originální soundtrack, vzdávající hold japonským předchůdcům, barbarsky přehlušen kompilací skřeků, hluků a neidentifikovatelných zvuků.

Bylo by jednoduché a snad i opodstatněné namítat, že mezi formativní vlastnosti příběhů s Godzillou nespadají prokreslené charaktery a koherentní příběh. To by mohlo být shovívavě přehlédnuto, pokud by ostatní konstitutivní složky řádně fungovaly. Jenže ony nefungují, film se utápí v rozmáchlém nevkusu a diváka z kinosálu vypouští otupělého. Že by se příští rok přišedší Godzilla vs. Kong (2020) propíraných chyb vyvarovala?

Celkové hodnocení: 60%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-

Související články:

Monstrózní Godzilla vyzrála nad gravitací. Víme, jak

Lidé jsou vskutku velmi všímaví a rádi přemýšlejí i tam, kde to řadu z nás v první chvíli ani nenapadne. V současné chvíli hovoříme hlavně o plakátu k...

Recenze: Godzilla II Král monster - souboj titánů od hororového režiséra

Godzilla žije! King Ghidorah žije!! Rodan žíje!!! Mothra žije!!!! A nejen oni. Už máte orgasmus? Hm, nemáte?

Godzilla II: Hrůzostrašná monstra se představují

Warnerům se v roce 2014 podařil úspěšně resuscitovat jeden z největších popkulturních fenoménů 20. století, "Godzilla". Letos koncem května se dočkáme...

Godzilla 2 má konečně první trailer. A je to VELKÉ!

Nepsaným pravidlem hollywoodských pokračování je to, že mají být větší než jejich předchůdci. V případě pokračování Godzilly není těžké něčeho takového...

Čeká nás souboj obřích monster v Godzilla vs Kong

Monstra táhnou a protože Godzilla i Kong slavili v posledních letech v kinech úspěch, střihnou si vzájemný souboj. Nechť vyhraje ten nejrozzuřenější!

Godzilla, King Kong, Terminátor, Vetřelci i prasátko Babe - nejdůležitější trikové filmy historie

Filmových seznamů vzniká ročně bezpočet. Tenhle má ale svoji váhu. Sestavili ho totiž lidé z organizace VES (Visual Effects Society), která od roku 1997...

Ankety

V jakém pokračování byste Stalloneho viděli nejraději?
  • Kobra 2
  • Tango a Cash 2
  • Demolition Man 2
  • Cliffhanger 2
  • jiné (napište do diskuze)

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: