4.1.2019, 12:30

Recenze: Bird Box - jaký je nejúspěšnější film Netflixu?

Recenze: Bird Box - jaký je nejúspěšnější film Netflixu?
Bird Box | Foto: Netflix

Netflix má další zásah do černého a tenhle navíc hodně výrazný. Společnost se obvykle konkrétními čísly nechlubí, ale v případě filmové novinky Bird Box se Sandrou Bullock udělala výjimku a oznámila, že si jejich snímek pustilo jen během prvního týdne 45 milionů diváků. Otázkou je, zda je úspěch zasloužený.

Bird Box | Foto: Netflix

V prvé řadě je nutno říci, že je Bullock v hlavní roli přímo fantastická. Není se čemu divit, že do filmu investovala tolik energie a zaštítila ho nejen herecky, ale i produkčně. Její postava má zdaleka nejlepší drobnokresbu, není prvoplánovitě vyvíjená, pojí se v ní síla i zranitelnost. Bojovná Malorie jednoznačně patří mezi nejzajímavější postavy, jaké kdy hrála.

Současně se sluší zkraje dodat, že srovnávání s Tichým místem není úplně přesné. Papírově se mohou zdát filmy ze stejného těsta - svět, kde nesmí hrdinové kvůli monstrům vydat ani hlásku, střídá kulisa, kde smrt přichází s tím, pokud tajemného nepřítele uvidíme. V jednoduché rovnici se tedy může zdát, že sluch pouze vystřídal zrak. V jádru jsou ale filmy dost odlišné.

Trailer:

Zatímco Tiché místo má pojetím blíže ke klasickým hororům (postavy jsou v neustálém ohrožení), Bird Box je klasický post-apokalyptický film, kde jsou ohrožujícím prvkem nejen neznámá stvoření, ale i lidé jako takoví. Jakmile se ale dostaneme do uzavřeného prostředí, jsme izolování a chráněni. Tím se Bird Box více blíží filmům alá Šílený Max než hře na schovávanou s bubákem v domě (o čem je Tiché místo od první do poslední minuty).

Bird Box | Foto: Netflix

Filmařsky bezpochybná je úvodní třetina nastalého chaosu. Není sice tak vynalézavá, jako rozdání karet v Shyamalanově Stalo se (ano, vím, celkově to není moc dobrý film, ale počáteční smršť sebevražd je opravdu působivá), její intenzita je každopádně dech beroucí a okamžitě vtáhne do děje. Poté přijde očekávané zpomalení a tady už začne Bird Box v rámci vývoje drhnout.

Nejde ani tak o chování postav, které jednají (v rámci možností) logicky. Problém je se samotnou strukturou, jež postrádá prvek překvapení. Knižní předlohu neznám, ale film se drží vyšlapaných cestiček a pokud má divák něco nakoukáno, bez větších obtíží bude odhadovat výsledek jednotlivých scén (a to včetně toho, jaká postavy se postarají o zkomplikovaní situací).

Navzdory dějové schématičnosti je Bird Box atmosférickou podívanou se silnými výkony a několika efektními scénami. S největší pravděpodobnosti nepůjde o kousek, k němuž se budete vracet, zhlédnutí ale litovat nebudete. Už pro Bullock, která do své postavy opravdu vložila maximum úsilí.

Hodnocení: 60%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-
Související filmy: Bird Box, Tiché místo, Šílený Max, Stalo se
Související osoby: M. Night Shyamalan, Sandra Bullock

Související články:

Trailer: Lidstvo odletělo na měsíc Io. Přidá se i "poslední vědkyně na Zemi"?

Na Netflixu mají konce světa rádi. Loni nám streamovací služba naservírovala post-apokalyptické celovečeráky How It Ends a Bird Box a letos přidá snímek IO.

Trailer: Noomi Rapace se představuje jako nejlepší osobní strážkyně, co kdy žila

Netflix nepolevuje a v krátké době představuje další potenciální filmovou pecku s ženou v hlavní roli. Tentokrát přišla ke slovu Noomi Rapace a to ve velmi...

Bird Box: Jak mělo vypadat monstrum ve scéně, kde se odhalí hlavní hrdince?

Filmový hit Netflixu pobláznil svět. Fanoušci o něm horlivě diskutují a dokonce ho napodobují v reálném životě (ne že by páchali sebevraždy, jen se zkouší...

Zapomeňte na Tiché místo. Sandra Bullock vás vezme na děsivější slepé místo!

Sandra Bullock a její dvě děti to nemají lehké. Svět totiž ovládla tajemná síla, která způsobuje, že se lidem zhmotňují jejich nejděsivější noční můry a to...

Recenze #2: Tiché místo - horor, u kterého napětím nevydáte ani hlásku

Lee (John Krasinski), Evelyn (Emily Bluntová) a jejich tři děti jsou jedni z mála lidí, kteří přežili mimozemskou invazi. Nyní žijí ve svém venkovském...

Recenze: Tiché místo - "prima" horor beze slov, který ocenil sám Stephen King!

Nejnovějším hitem z mého oblíbeného žánru (horor) je film Tiché místo (2018) od Johna Krasinskiho, režiséra dosud více etablovaného spíš jako herce, byť...

Ankety

Můj nejoblíbenější Shymalanův překvapivý zvrat je z filmu...
  • Šestý smysl
  • Vyvolený
  • Znamení
  • Vesnice
  • Stalo se
  • The Visit
  • Rozpolcený

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: