12.12.2018, 19:45

Recenze: Aquaman - velkolepá akce, laseroví žraloci, bubnující chobotnice a Dolph Lundgren!

Recenze: Aquaman - velkolepá akce, laseroví žraloci, bubnující chobotnice a Dolph Lundgren!
Aquaman | Foto: Warner Bros.

Na počátku 80. let uprchla z Atlantidy na souš mořská královna (Nicole Kidmanová, ano NICOLE KIDMANOVÁ). Zde se o ni postaral strážce majáku (Temuera Morrison) a stihl jí udělat dítě, než se královna musela vrátit zpět.

Aquaman | Foto: Warner Bros.

O 35 let později je z toho dítěte nadupaný Arthur alias Aquaman (Jason Momoa), který občas zachrání nějaké ohrožené námořníky, občas si povídá s rybami, ale nejradši chlastá v hospodě.

Mezitím se Aquamanův mladší bratr Orm (Patrick Wilson, který je ve skutečnosti o 6 let starší než Momoa) snaží přesvědčit krále Nerea (Dolph Lundgren, ano, DOLPH LUDGREN), že je zapotřebí vyhladit lidi. Princezna Mera (Amber Heardová) se vydává za Aquamanem, aby jí pomohl konflikt zastavit, zatímco Orm a Nereus uvádějí do pohybu složité spiknutí, v rámci kterého musejí ukecat asi šest starých atlantských kmenů, z nichž některé jsou vyhynulé a jiné nemají nic společného s Atlantidou, ale to už jsem se začal docela ztrácet.

Trailer:

Aquamanovi při tom všem tajně pomáhá jeho bývalý vychovatel Vulko (Willem Dafoe, ano, WILLEM DAFOE). A ještě je tam jeden zlý černoch (Yahya Abdul-Mateen II, ano, YIAQHWYA ABXBWDULL-MAETEIIEN IIIII), kterému se podaří z Ormova paprskometu vyrobit helmu, která střílí vodní plazmu, a proto se z něj stane Black Manta. A taky je tam Kraken, který se jmenuje Karathen a mluví ho původní Mary Poppinsová. A tak podobně...

Studio Warner Bros. si pravděpodobně bylo vědomo toho, v jakém strašném svrabu se nachází jejich filmové "DC Universe" (kdy nejlepší jejich superhrdinské filmy za posledních 5 let jsou animované: Lego Batman a Teen Titans Go To The Movies). A proto se pravděpodobně rozhodli, že režiséru Jamesi Wanovi (série Conjuring, předposlední Fast and Furious) výjimečně nebudou do natáčení kecat a nebudou mu klást šťouravé otázky, jako například: "Proč je ve filmu ta bubnující chobotnice z Disneyovy Malé mořské víly, akorát je fotorealistická?" Tedy, "digitálně fotorealistická".

Ve filmu je totiž docela dost scén, které působí velmi inteznivním dojmem, že si režisér řekl "tohle není dost šílené, měl bych tam něco přidat". A přidal tam nějakou úplně náhodnou divnou věc. Nebo tisíc náhodných divných věcí (LASEROVÍ ŽRALOCI! HLAVA V ZÁCHODĚ!! VODNÍ PLAZMOVÁ MEGADĚLA!!!). Výsledkem toho jsou mimo jiné nejméně dvě dlouhé scény (honička v italském městě, závěrečná podvodní bitva), které jsou tak přeplácané, šílené, a přitom řemeslně vydařené, že divákovi prostě nezbývá nic jiného, než prostě vypnout mozek a bavit se tím, jak to šlape (něco podobného bylo finále Lone Rangera).

Aquaman | Foto: Warner Bros.

Bohužel, film má 140 minut a slušelo by mu buď zkrácení o hodinu, nebo radikální vylepšení scénáře, který je od začátku do konce předvídatelný a plný "zvratů" jako z mozku osmiletého dítěte (pokud jsem chápal, o co komu na plátně jde, což rozhodně nebylo vždycky). Ale po každém trapně nudném osudovém dialogu / zradě naštěstí následuje něco vizuálně zajímavého (některé podmořské technologie vypadají opravdu úžasně) nebo praštěného / vtipného.

Jason Momoa je v titulní roli naprosto perfektní. I ostatní herci jsou přinejmenším OK, a je velká škola, že jim scenáristé nedali větší možnost předvést nějaký ten herecký výkon. Místo toho se každou chvíli film zvrhne v akci, která je kompletně CGI (včetně humanoidních postav) a připomíná pestrobarevnou videohru s velkým rozpočtem (což můžete brát jako pochvalu i jako kritiku).

Aquaman | Foto: Warner Bros.

Ale znovu musím zdůraznit, že to vše je snesitelné pouze pokud o ničem na plátně nepřemýšlíte. Pak by vás muselo začít třeba zajímat, proč je na většině mořského dna jasné světlo, přicházející shora, proč všechno mrtvé / zničené, zásadně padá pod vodou dolů ke dnu, nebo proč vodní lidé někdy plavou, ale jindy chodí po dně jako kdyby to byla souš s normální gravitací (mění se to občas několikrát během jedné minuty).

Ale jde rozhodně o nejzábavnější vodnický film od Jak utopit dr. Mráčka.

Hodnocení: 70%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

P.S: Je zajímavé, že jsem si nevšiml vůbec žádného propojení se zbytkem superhrdinského DC vesmíru.

P.P.S: 3D je v lepším případě nudné, v horším případě z něj bolí hlava, když dodatečná konverze nezvládá všechny ty podmořské odrazy a vzduchové bubliny.

-
-
František Fuka
Autor:
František Fuka FFFILM jehož autorem je František Fuka, podléhá licenci CC BY-ND 3.0.

Související články:

Aquaman bude pokračovat i v hororové rovině

Už víme, že Aquaman si svým neuvěřitelným úspěchem v kinech vybojoval pozici nejúspěšnějšího filmu DC, ale i zcela jasnou zelenou pro druhý díl, na kterém...

Postřehli jste v Aquamanovi tyto skrývačky?

Aquaman se opravu studiu Warner Bros. povedl. Jedná se o velmi dobrou komiksovku, která baví a která si svůj obrovský úspěch zasloužila. Zisky Aquamana...

Přesně tohle jsme čekali - další Aquaman už se rozjel!

S miliardovým ziskem to ani jinak nešlo. Warner Bros. a DC se konečně trefili do černého a z takového úspěchu, jaký se Aquamanovi podařil, je nutno vytěžit...

TOP kina ČR: Filmový Freddie Mercury je k nezastavení, v historických tabulkách dohání Kolju a Avatar!

Filmová mašina s názvem "Bohemian Rhapsody" je zkrátka k nezastavení. Rozjela se 1. listopadu 2018 a stále jí nedochází palivo. Přinášíme komentovaný...

Kouzlo v praxi: Jak vznikaly vizuální efekty k Aquamanovi

Nikdo z nás asi není tak naivní, že by očekával od podobného druhu filmu natáčení pod vodou. Realizačně by to byla noční můra a nic extra by to filmařům nedalo.

TOP kina ČR: Filmová "mašina" o Queenech pokořila další metu, v návštěvnosti předstihla kultovní Titanic!

Nový rok nepřinesl v rámci návštěvnosti a tržeb tuzemských kin víceméně žádná překvapení. Prvenství stále třímá filmový Freddie Mercury a hudební životopis...

TOP kina USA: Fanoušci hororů mohou slavit, zrodila se nová Saw série

Skeptici mluvili o tom, že kina budou bojovat o přežití a internetové pirátství zasadí legálním kanálům kritickou ránu. Místo toho se streamovacím službám...

TOP kina USA: Aquamanova spanilá jízda k magické miliardě

Tak to Warneři dokázali. Po uspěchané snaze o týmovou hru, která vyvrcholila propadákem Liga spravedlnosti, se studio konečně zaměřilo na sólovky. A vyplácí se.

TOP kina USA: Aquaman vládne, potopil Mary Poppins i Bumblebeeho

Poslední předvánoční víkend nabídl zajímavé tržby. Čekal se velký souboj hned tří silných novinek, ale nakonec se ukázalo, že dvě diváky zajímají jen minimálně.

TOP kina USA: Smrtelné stroje jsou žhavý adept na největší propadák roku

Šuškalo se to již před premiérou, nyní je vše oficiální. Smrtelné stroje vstoupily o víkendu do amerických kin a otevřely tak mizerně, že se i Valerian...

Ankety

Na kterou červnovou novinku (2019) vyrazíte do kina?
  • X-Men: Dark Phoenix
  • Poslední večery na Zemi
  • Muži v černém: Globální hrozba
  • Tajný život mazlíčků 2
  • Podfukářky
  • Yesterday
  • Annabelle 3

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: