Sexmise - česká stopa, uražené feministky a politický tlak aneb Co nevíte o legendární polské komedii

Sexmise - česká stopa, uražené feministky a politický tlak aneb Co nevíte o legendární polské komedii 8 obrázků v galerii
Sexmise | Foto: Zespól Filmowy Kadr
Jestli si nějaký polský film vysloužil v našich končinách pověst legendy, je to jednoznačně tahle komedie Juliusze Machulskiho. Oblíbený snímek, k němuž si řekneme pár zajímavostí, si můžete pustit dnes večer na Nova Cinema ve 20:00.

Sexmisi jsme pravděpodobně viděli všichni, takže si pro zajímavost napřed dáme trailer, který někdo nastříhal ve stylu sci-fi Prometheus (původní upoutávka bohužel není na internetu dostupná... ano, i to se stává) a poté si řekneme pár drobností, kterými můžete házet ramena před svými přáteli.

- snímek měl fenomenální úspěch, takže nepřekvapí, že napsal Juliusz Machulski společně s Ryszardom Zatorskim scénář k pokračování. Podle všeho se ale moc nepovedl, protože ho nakonec Machulski takzvaně "schoval do šuplíku" a nikdy se k němu nevrátil. Možná je to škoda.

- řada polských scénářů té doby neprošla díky politickému tlaku sítem cenzury. Natáčení Sexmise bylo jednou z mála výjimek, protože scénář neměl antisovětský nádech. Přesto nakonec musela jedna kontroverzní scéna na podlahu střižny - a to moment, kdy hrdinové utečou a na povrchu země a řeší, jakým směrem se vydat. Jeden s nich prohlásí "Jdeme na východ, tam musí být nějaká civilizace". A to byla věta, která narazila.

Sexmise | Foto: Zespól Filmowy Kadr

- na scénáři snímku se podílel český scenárista Pavel Hajný.

- v jedné ze scén měla podle scénáře být čeština (s jistotou Hajného práce), ale režisér s tím neuspěl a musel ji vyměnit za němčinu.

- asi nepřekvapí, že feministky v USA z filmu prskaly na všechny strany a snímek se dokonce nebály přirovnávat k velkofilmu Zrození národa (1915), který proslul jako velká rasistická a xenofobní propaganda. Když člověk vidí, co se děje v poslední době, dnes by zřejmě Sexmise skončila v trezoru.

- v Polsku vyhlásili film za nejlepší komedii 20. století. Souhlasíme.

- přestože Sexmise vznikla už v 1983, až do října 2011 byla nejúspěšnějším polským filmem všech dob.

- na motivy filmu vznikla i počítačová pro Atari - A.D. 2044. A vypadá tahle:

Ankety
Je sledování filmů a seriálů součástí vaší dovolené?
Určitě ano, bez toho by to nešlo.
Jak kdy. Pokud není lepší program, tak ano.
Málokdy, snažím se odreagovat jinak.
Spíš ne, není na to čas.
Určitě ne, filmy musí počkat.
Nevím, záleží na situaci.
Nejnovější články:
Načíst další články