9.11.2018, 15:00

Alena Mihulová: Matky a dcery by měly na Chvilky jít do kina spolu

Alena Mihulová: Matky a dcery by měly na Chvilky jít do kina spolu
Chvilky | Foto: Česká televize

Oblíbená česká herečka Alena Mihulová, známá z kultovních Kachyňových Sestřiček či Krávy, se v novém dramatu Chvilky režisérky Beaty Parkanové ujala role nemocné matky hlavní hrdinky.

Představte ve stručnosti svou postavu Matky.

Hraju maminku Jenovéfy Bokové, se kterou si v normálním životě skvěle rozumíme. Kontrastně hrajeme matku s dcerou, které si k sobě nemohou najít cestu. Obě se mají navzájem rády, ale vládne mezi nimi neustále naprosté nepochopení.

Co Vás zaujalo na scénáři, že jste na svou roli kývla?

V příběhu se mi líbily i ostatní chvilky, nejen ta naše s Jenůvkou. Jde o jednotlivé momenty ze života v dysfunkční rodině a jeho dopadu na život mladé dívky. Líbilo se mi, že navzdory všemu za sebe dokáže zabojovat, můžu jí pak jako divák fandit.

Chvilky | Foto: Česká televize

Vaše role je ve Vaší filmografii atypická (např. oproti Domácí péči), byla jste za ní ráda?

Je atypická spíš pro mě jako pro matku než jako pro herečku. Je pro mě atypická tím, že já bych takhle se svým dítětem rozhodně nejednala.

Přesto, nedostala jste i do této postavy něco autobiografického, něco z vlastní výchovy dětí?

Přestože jsem měla s maminkou dobrý vztah, taky jsme si občas nerozuměly a někdy naše dialogy mohly vypadat podobně. Stejně tak asi nemůžu zaručit, že jsem takhle nepůsobila i na svoji dceru. Myslím si, že se v tom většina dcer (možná i matek) najde.

Film zachycuje současná témata: dysfunkční rodina, rozpad mezilidských a partnerských vztahů, jak tyto otázky vnímáte Vy osobně?

Naštěstí mě toto téma v reálném životě osobně nezasáhlo. Přestože jsem z rozvedené rodiny, moje maminka si naštěstí vzala tak skvělého chlapa, který mě miloval jako vlastní, že jsem jako malá ani neměla pocit, že bychom mezi dysfunkční rodiny patřili.

Vaši filmovou dceru ztvárnila Jenovéfa Boková, jak se vám spolupracovalo na natáčení?

Skvěle. Jenůvka je strašně fajn holka a bylo moc příjemné s ní pracovat. Líbí se mi, jak tu postavu hraje i ona osobně. Její obsazení byl od režisérky Beaty Parkanové výborný tah. Jenůvka působí křehce a zároveň silně a současně dětsky, což je skvělý „typ“.

Chvilky | Foto: Česká televize

Co bylo na natáčení nejmilejší?

Nejmilejší byla pro mě jednoznačně Jenůvka. Je to moc příjemná holka a zároveň skvělá herečka. Co víc si přát?

Pokud byste měla pozvat diváky na Chvilky do kina, co byste jim vzkázala?

Pozvala bych hlavně všechny matky a dcery. Nejlépe, ať přijdou spolu. Buď se v příběhu samy najdou anebo ještě lépe, jen poznají, jakou mají ve srovnání s filmovou hrdinkou doma idylku.

-
-
Související filmy: Chvilky, Domácí péče

Související články:

Jenovéfa Boková: "Dělat věci, které mě bolí a ubližují, to už jsem se díky Bohu odnaučila"

Charismatická mladá herečka s neobvyklým křestním jménem míří do kin v novince Chvilky, kde hraje mladou ženu Anežku, která se snaží vyjít všem vstříc...

Nebývalá smršť českých filmových novinek. Které si v nejbližších měsících zaslouží největší pozornost?

Rok 2018 je ve své polovině. Od ledna se v českých kinech promítalo 29 nových českých a koprodukčních filmů, z nichž si - přiznejme si to - nikdo nic moc...

Před konflikty by se nemělo utíkat. Jenovéfa Boková prožívá klid před "bouří"

Mohlo by se zdát, že Anežka (Jenovéfa Boková) a její život patří celé rodině, jen ne jí samotné. Snaží se pomáhat všem blízkým, kteří to potřebují, a...

Související videa:

Ankety

Je nový český dabér Kylea dobrou volbou?
  • Ano
  • Ne
  • Nevím
  • Mám jiný tip, píši do diskuse článku...

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: