Stačí jeden panák a oslepnete! Vaculík rozjíždí "svatej kšeft" s metanolem

Stačí jeden panák a oslepnete! Vaculík rozjíždí "svatej kšeft" s metanolem 6 obrázků v galerii
Metanol / Lukáš Vaculík | Foto: Česká televize / trailer
Před pěti roky došlo na území České republiky k takzvané metanolové aféře, která si jen na území naší republiky vyžádala 49 obětí a více než stovky dalších čekaly po požití pančovaného alkoholu trvalé doživotní následky. Před pár dny navíc byla dvojice mužů odsouzena k doživotním trestům. Režisérka Tereza Kopáčková natočila o nechvalně známém kriminálním případu dvoudílný film, jehož první část si dnes můžete v televizi naladit. V jedné z hlavních rolí se představí herec Lukáš Vaculík.

„Uběhlo přesně pět let ode dne, kdy zemřeli první lidé, a do celostátní prohibice zbývaly necelé dva týdny. Až diváci film uvidí, dozvědí se, proč a jak se toto vše stalo,“ říká o námětu autorka scénáře Lenka Szántó. Dramaturg Matěj Podzimek ji doplňuje: „Lenka Szántó studovala tento případ rok, další dva jí rostl pod rukama osud jeho pachatelů, obětí a vyšetřovatelů. Díky tomuto filmu zjistíme, jak málo víme o tom, co si tak dobře pamatujeme.“

Metanol: Trailer

Smrtící koktejl z etanolu a jedovatého metanolu začali nic netušící lidé kupovat v obchodech a v trafikách. Otrava se projevila už po několika hodinách. Pokud nebyla následkem smrt, většinou nastala doživotní slepota. Ambicí tvůrců dvoudílného filmu Metanol je vykreslit příběh lidského alibismu, hamižnosti, ale i důvěřivosti, odpovědnosti a touhy po spravedlnosti.

Metanol | Foto: Julie Vrabelová / Česká televize

„Tenkrát jsem kauzu Metanol sledovala jen povrchně. Jednak jsem nepila tvrdý alkohol a jednak jsme točili prvních osm filmů Nevinných lží,“ vzpomíná na začátek aféry režisérka Tereza Kopáčová, pro kterou snímek představuje zatím největší a nejnáročnější projekt kariéry. „Říkala jsem si, jak se to mohlo stát a zda je to typické pro naši zem, jestli se tu opravdu pije a podvádí víc než jinde. Nenapadlo mne to, co Lenku Szántó, že jsou za tím strhující osudy na straně dobra i na straně zla.“

Film Metanol sleduje průběh celého vyšetřování, jež bezpříkladně spojilo policii, soudy, novináře i politiky. Zaměří se i na příběhy obětí – na obyčejné lidi se sny a představami o šťastném životě. V hlavních rolích se objeví Lukáš Vaculík, Martin Finger nebo Veronika Freimanová. „Oholili mi hlavu, nasadili neslušivé brýle, zakázali mně mluvit nahlas a pohybovat se rychle a v první klapce mne zatkli. Jsem ten, co dostal tekutou smrt mezi lidi,“ říká Lukáš Vaculík.

První část dvoudílného filmu Metanol uvede dnes od 20:15 Česká televize.

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články