22.3.2018, 18:00

Nebývalá nálož filmových novinek! Kdo si ochočí megaroboty, české zubry nebo ruského žigulíka?

Nebývalá nálož filmových novinek! Kdo si ochočí megaroboty, české zubry nebo ruského žigulíka?
Pacific Rim: Povstání | Foto: trailer

Jaro si dává pořádně na čas. A distributoři toho využívají měrou nevídanou. Předposlední tuzemské březnové kinopremiéry totiž slibují hned 9 (!!!) novinek. Opravdu. Vážně. A na seznamu nejsou jenom ti megaroboti z druhého Pacific Rimu. Tak pojďme na to.

PACIFIC RIM: POVSTÁNÍ (režie: Steven S. DeKnight)

Po Útoku na Zemi je tady Povstání! To, co před necelými pěti roky započal Guillermo del Toro, dovádí do ještě přepálenější akce Steven S. DeKnight. Mimozemští tvorové Kaiju opět útočí na Zemi a fanoušci, které unudila transformeří série, mají pré. Pacific Rim: Povstání je totální akční sci-fi výplach, na který se nejlépe připravíte tak, že mozek odložíte v šatně a ponoříte se do trikových soubojů mezi supermodely, supermodelkami a obřími roboty.

Tuzemští recenzenti prozatím dávají 65 procent. V pondělí si povíme, jak Pacific Rim: Povstání promluvil do návštěvnosti kin.


DEJ MI SVÉ JMÉNO (režie: Luca Guadagnino)

Oscar pro nejlepší adaptovaný scénář, tři další nominace a velmi dobré kritické ohlasy (81 procent) do českých kin uvádějí dramatickou homosexuální romanci Dej mi své jméno. Nenápadná festivalovka pohltí atmosférou italského léta a netradičními námluvami dvou mladých mužů. Režíruje Luca Gaudagnino, který před roky zaujal mysteriózním atmosférickým filmem Oslněni sluncem (2015). Jižanství má prostě v krvi.


MÁŘÍ MAGDALÉNA (režie: Garth Davis)

Režisér melancholického dramatu Lion (6 oscarových nominací) se pustil do odvážného námětu, když se pokusil přiblížit život Máří Magdalény (Rooney Mara). Ta byla dle Nového zákona jednou z žen, která v závěru života doprovázela Ježíše (Joaquin Phoenix) z Nazareta. O životě Máří Magdalény koluje celá řada legend. Jak se s tématem popasoval režisér filmu? Magdalénu vyobrazil jako jedinou ženu v bezprostřední blízkosti Ježíše, které jeho učedníci křivdí. Nabízí se tak pohled "šovinistického" vidění světa a trpělivé Máří, která Krista na jeho mučednické cestě skálopevně doprovází.

Recenzenti prozatím nevšednímu dílu dávají 60 procent, přičemž hodnocení na škále skáče od 40 do 90 procent. Bude Máří Magdálena podobně kontroverzně přijata i diváky?


PLANETA ČESKO (režie: Marián Polák)

Dokumentarista a cestovatel Marián Polák přináší zajímavý pohled na tuzemskou přírodu, která ruku v ruce koexistuje se světem nás lidí. Planeta Česko se zabývá zdánlivě obyčejnými místy a zvířaty (milovické sídliště a tlupy syslů), sleduje šumavské lesy i vodní toky (pokus znovu do přírody vypustit lososa), hnědouhelné lomy (domov ptactva) a řadu dalších míst. Poselství dokumentu? Divočinu najdete i za svým domem, stačí se dobře dívat a mít potřebnou dávku štěstí.

Nebylo by od věci, kdyby autoři po celovečeráku připravili k jednotlivým tématům a místům další krátké epizody, třeba v podobě televizního cyklu. Na druhou stranu, velké plátno Planetě Česko sluší. I když srovnání s kultovními dokumenty BBC trochu pokulhává. Recenzenti prozatím snímku dávají 69 procent.


KRÁLÍČEK PETR (režie: Will Gluck)

Po oblíbeném a úspěšném Paddingtonovi do kin míří digitální Králíček Petr. Zápletka koprodukčního snímku je prostá: nový majitel statku v podání Domhnalla Gleesona se o svůj životní prostor nehodlá s králíčkem a jeho partou zvířecích kamarádů dělit. A začne bizarní válka o teritorium... Recenzenti prozatím dávají 73 procent.


NIC JAKO DŘÍV (režie: Lukáš Kokeš, Klára Tasovská)

Tvůrci dokumentu o cikánských fotbalistech FC Roma (2016) vyrazili do Varnsdorfu, aby si posvítili na dospívající čtveřici mladých lidí, která vstupuje do světa dospělých. A není to vůbec veselý pohled. Každý ze čtyř sledovaných čelí životní výzvě, všichni ale musí stůj co stůj dospět a postavit se realitě čelem. Jak to zvládnou? To sleduje časosběr Nic jako dřív. Recenzenti mu prozatím dávají 63 procent.


ISMAELOVY PŘÍZRAKY (režie: Arnaud Desplechin)

Rovnou z festivalu Febiofest míří do kinodistribuce hvězdně obsazené romantické drama režiséra Desplechina (Tři vzpomínky). Ismaelovy přízraky pojednávají o filmovém režisérovi (Mathieu Amalric), jeho ztracené ženě (Marion Cotillard), astrofyzičce (Charlotte Gainsbourg) a zlomyslné zápletce. Na scénu se totiž vrací žena, která se prohlašuje za tu, která beze stopy před několika dekádami zmizela. A z romatnického dramatu se stává špionážní thriller, v němž si nebudete ničím jisti.


NO MANIFESTO: FILM O MANIC STREET PREACHERS (režie: E. Marcus)

Do vybraných kin můžete vyrazit na celovečerní dokumentární film o vlivné a úspěšné velšské skupině Manic Street Preachers. Čím se proslavila? Skvělou hudbou, sklonem k "levičáctví" a záhadným zmizením člena Richeyho Edwardse, po němž se slehla zem 1. února roku 1995 a téměř po 14 letech od události byl prohlášen za mrtvého. Skupina se s tím nikdy pořádně nevyrovnala, ale pokračovala ve třech dál. A pokračuje dodnes. Snímek jde do kin jen pár dní před vydáním očekávaného 13. alba Resistance Is Futile.


ŠVÉD V ŽIGULÍKU (režie: Petr Horký)

A na závěr ještě jeden tuzemský příspěvek k dokumentárnímu žánru. Švéd v žigulíku pojednává o krizovém manažerovi, který dostal za úkol vypořádat se s tristní situací v kdysi rozjetém ruském podniku na výrobu kultovních vozů. Jak je z filmu vidno, jde v případě Švéda o bezútěšný boj s větrnými mlýny, který odkazuje na současný star ruské společnosti.


Seznam všech březnových premiér najdete ZDE.

Seznam všech filmů v kinech podle % hodnocení uživatelů Kinobox.cz najdete ZDE.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Recenze: Planeta Česko - drama za "vaším" domem, při jehož sledování se tají dech

Larva motýla pod mravenčím drobnohledem. Sladkovodní užovka hltající po vzoru krajty kapra. Losos na Šumavě. Zubr v Milovicích. Nebo vlaštovka, která...

Recenze: Pacific Rim: Povstání - supermodelky, obří roboti a skvěle šlapající akce! A proč nemá 100%?

Uplynulo 10 let od vítězství lidstva nad mimozemskými netvory Kaiju (na konci předchozího filmu z roku 2013). Hlavním hrdinou je tentokrát mladý John...

Recenze: Nic jako dřív - portrét jedné ztracené varnsdorfské generace?

Tento český dokument vypráví o osudech mladých lidí (do 20 let), žijících ve Varnsdorfu. Jeden hoch se snaží přestat fetovat a přivedl právě přítelkyni do...

Jsou za legendy, přesto s největší pravděpodobností nikdy neexistovali

Naše historie je plná mýtů, záhad a legend, u kterých již pravděpodobně nikdy nezjistíme, co je na nich pravdy. Neexistují důkazy, svědci a ani věrohodné...

Recenze: Call Me by Your Name - nakolik dramatická může být první láska?

Call Me by Your Name (2017) je takový obyčejně neobyčejný příběh. Nominovaný na 4 Oscary. Obyčejný v tom, že vypráví o první lásce; tak jako již nespočetné...

Ankety

Kdo je nejlepší bojovník ve Hře o trůny?
 • Barristan Selmy
 • Oberyn Martell
 • Brienne z Tarthu
 • Jaime Lannister
 • Jon Snow
 • Bronn
 • Arthur Dayne
 • Robert Baratheon
 • Rhaegar Targaryan
 • Sandor Clegane ,,Ohař"
 • Gregor Clegane ,,Hora"
 • Syrio Forel
více k tématu:
Kdo je nejlepší bojovník ve Hře o trůny?
Jaký je Váš nejoblíbenější film s Predátorem?
 • Predátor (1987)
 • Predátor 2 (1990)
 • Predátoři (2010)
 • Predátor: Evoluce (2018)
 • Vetřelec vs. Predátor (2004)
 • Vetřelci vs Predátor 2 (2007)
více k tématu:
Predátor: Hodnoceno od nejlepšího dílu po nejhorší
Nejlepší herní adaptace Uwe Bolla?
 • House of the Dead
 • Sám v temnotě (Alone in the Dark)
 • BloodRayne
 • Ve jménu krále (Dungeon Siege)
 • Postal
 • Far Cry
více k tématu:
Mlátil kritiky, vysmál se Tarantinovi a označil se za génia. Nyní o "nejhorším režisérovi všech dob" vznikl dokument

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: