28.12.2017, 17:30

Recenze: (Ne)obyčejný kluk - film, ve kterém je víc falešného smíchu než v pornu falešných orgasmů

Na (Ne)obyčejného kluka, snímek o fyzicky postiženém školákovi hledajícím svoji úlohu ve společnosti ostatních dětí, jsem se docela těšila. Ráda se koukám na Owena Wilsona na plátně, stejně tak oceňuji přítomnost Julie Roberts prakticky v jakémkoliv filmu. Malý Jacob Trembley, který zazářil ve filmu Room (neplést s The Room, předlohou pro zřejmě velmi povedený film The Disaster Artist), hrát také umí, takže do kina člověk mohl jít aspoň s pocitem, že ať už ho tam čeká cokoliv, bude to dobře zahrané.

Což víceméně bylo. Až na ten příšerný smích, který měl ilustrovat šťastné momenty jedné milující se rodinky. Řízený smích se extrémně nepovedl a bylo ho tam tolik, že jsem chvílemi čekala, kdy z plátna vyjde najevo, že to je reklama na zubní pastu nebo mnohočetné orgasmy. A to přitom (Ne)obyčejný kluk režíroval talentovaný Stephen Chbosky (Charlieho malá tajemství s Emmou Watson).

Wonder - Jacob Tremblay jako Auggie

Filmu nohy podtrhávaly hlavně dvě věci: fakt, že zřejmě kvalitnější knižní předlohu autorky R.J. Palacio scenáristé předělali do přeslazené a občas smysl nedávající pohádky a že hlavní roli malého postiženého Auggieho hrál nepostižený herec. Osobně nejsem zastánce teorie, že všechny role nutně musí být obsazeny tím, kdo i v reálném životě splňuje ty klíčové náležitosti pro tu roli (tzn. gay hrát gaye, transexuál transexuála, postižený postiženého, slepec slepce atd.), ale na druhou stranu zrovna u dětské role by obsazení fakticky postiženého herce možná do snímku vneslo ještě úplně jinou hloubku. Plus by se mohly jeho reálné pocity a zkušenosti konfrontovat se scénářem, který napsali lidé, kteří nejenže sami žádné postižení nemají, ale ani s ním podle všeho nemají žádné hlubší zkušenosti. Ale umím si představit, že podobně postižené dítě, které by umělo hrát, nebylo jen tak k nalezení. Nebo alespoň to tvrdí producenti filmu, protože jinak by ho bývali byli obsadili.

Sama jsem se jednou téměř dostala do situace, kdy jsem do role neslyšícího chtěla původně z časových důvodů obsadit slyšícího herce (který ale aspoň uměl profesionálně znakovou řeč), a jen díky tomu, že kamarád se náhodou seznámil s překladatelkou ze znakové řeči, jsme na poslední chvíli byli schopni sehnat skutečně neslyšícího dětského herce. Který navíc výborně obstál a určitě s ním v budoucnosti ještě budu chtít pracovat. Při natáčení a později ještě u projektu, kde měl hlavní roli mentálně postižený herec, jsem si uvědomila, že to skutečně přinese do díla něco navíc, a nemyslím tím jen tu autenticitu. A ta mi tady, u filmu (Ne)obyčejný kluk, prostě chyběla. Byť hlavní herec měl kvalitní prostetické pomůcky, které na jeho obličeji tvořily "uvěřitelně vypadající" deformitu, a rozhodně oplýval i dostatkem talentu.

Wonder: Trailer

Problém s filmem o malém postiženém dítěti ještě často spočívá v tom, že dílo překypuje přílišnou ušlechtilostí. Což se stalo i snímku (Ne)obyčejný kluk. Sentimentální melodramatický podtext je všudypřítomný a skoro nikomu se nedovolí být vyloženě zlý nebo se aspoň nenapravit. Pokud někdo chybuje (rodiče Auggieho neustále upozaďují jeho zdravou sestru Olivii, která tím trpí), chybuje z lásky. Pokud někdo trpí (Auggieho přehlížená sestra), je tak šlechetný, že to překoná s úsměvem na rtech a vlastně to nikdy nikomu nedá pořádně vyžrat. Pokud je někdo zrádce (kamarádka a kamarád), dojde posléze k tomu, že udělal chybu a že pravé přátelství si zrady nezaslouží. Což jsou všechno hrozně chvályhodné lekce, ale dohromady vytváří svět patřící spíš na kýčovité přáníčko k narozeninám než na velké plátno v podobě realistického filmu.

Na začátku filmu se osmiletý Auggie (Jacob Tremblay) připravuje na první den ve škole. Dosud byl vzděláván doma a jak sám říká mámě (Julia Roberts), která byla jeho učitelka, "potřebuje už někoho lepšího, kdo by ho učil přírodní vědy" (ha ha, ženy nemají mozek na vědu). Rodiče se oba bojí toho, co Auggieho potká ve škole, a tipují, že to pravděpodobně bude šikana nebo výsměch. Auggie totiž trpí tzv. Treacher Collins syndromem a má viditelně deformovaný obličej. A to již prodělal přes 20 korektivních operací. Každý divák si umí představit, jak film bude asi pokračovat.

Wonder

Auggie půjde do školy, udělá si nějaké kamarády, některé děti ho budou terorizovat, jiné se ho stranit, ale někdo ho nakonec přeci jen přijme. Tohle není spoiler, ale schéma všech takových filmů. Přeci jen (Ne)obyčejný kluk není Maska (skvělý film s Cher coby matkou podobně postiženého syna). (Ne)obyčejný kluk je film, u kterého si mají ženy pobrečet a pak si zajít na zákusek. (Ne)obyčejný kluk je film, který má kázat o tom, že šikana je špatná a být odlišný je v pořádku. (Ne)obyčejný kluk je ale také film, který má rozšířit povědomí o závažné genetické poruše a přiblížit život s ní. A právě v tomto ohledu je velmi záslušný a povedený. Protože ačkoliv se nejedná o nijak zázračné dílo, je dobře, že vzniklo. Už jen protože děti jako tyto se mají s kým na plátně identifikovat. Jen příště, kdyby v něm mohl hrát někdo opravdu postižený, bylo by to prima.

Co se mi na filmu nelíbilo? Nekonečné momenty vykreslující rodinné štěstí a nehynoucí lásku rodičů Auggieho. Většinou to bylo předvedené tím, že rodinka seděla v obýváku a vzájemně se objímala nebo se chichotala, aniž by divák moc rozuměl tomu, co je tak vtipné, nebo jaký konkrétní důvod k bujarému veselí mají. Mimo tohoto: musíme ukázat, jak jsou spolu šťastní a jak moc se mají rádi. Takových záblesků tam bylo nespočet. Nelíbil se mi všudypřítomný tlak na pilu ve smyslu: být odlišný je v pořádku, nebo dokonce žádoucí. Připadá mi to už příliš nadužívané a navíc nepříjemně doslovné motto na to, aby z něj člověk ještě mohl něco čerpat. Nelíbila se mi "zrada" jednoho dítěte, protože neodpovídala jeho osobnosti.

Mini spoiler: aby Jack řekl něco tak zlého, tak by se musel v jiných okamžicích projevovat trochu jinak, nebo k tomu být nějak vyprovokován.

Voiceover! Ach ten voiceover! Dělení na povídky. Plus oproti knize ve filmu naprosto chybělo nějak uvěřitelně vykreslené pouto mezi Auggiem a Mirandou.

Mini spoiler: takže když mu pak volá a říká, že jí chybí, divák se nestačí divit.

Škoda.

Wonder - Mandy Patinkin

Co se mi na filmu líbilo? Mandy Patinkin je skvělý za všech okolností a v roli ředitele školy exceluje, byť má k tomu relativně malý prostor. A zrovna jemu jsem tu laskavost věřila zcela bez problémů. Holt kdo umí, ten umí. Až na ten falešný smích bylo vše dobře zahrané. Noah Jupe (Jack Will) má obzvláště zářnou budoucnost. Owen Wilson vnesl do snímku pár úsměvných momentů. A uznávám potřebnost vzdělávacích snímků. Jen bych jim přála méně toho karamelu na obalu.

Pro koho film je? Pro rodiče postižených dětí. Pro lidi s velkým srdcem. Pro milovníky sladkobolných příběhů. Pro fanoušky Jacoba Trembleyho. Pro ty, kdo si chtějí přiblížit život lidí s deformací obličeje a možná se pak na chvíli přestat nípat ve svých potenciálně nicotných problémech. Pro ženy, které se chtějí vyplakat, aby si pak mohly ospravedlnit tu kremroli. Pro ty, co nehledají na nedělní odpoledne komedii, ale milé melodrama s nádechem Svěrákova "laskavého, jemného humoru". Který nás slovy scénáře učí: "pokud máte na výběr mít pravdu, nebo být laskaví, vyberte si laskavost". Tak se laskavě na ten film podívejte.

Hodnocení: 67%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-
Nora K
Autor:
Nora K

Související články:

Julia Roberts pomáhá válečným veteránům vrátit se zpátky do života. Nezapomněla ale na sebe?

Oscarovou herečku Julii Roberts nevídáme v seriálech vůbec často. O to zajímavější je její role psycholožky v nové sérii Amazonu s názvem Homecoming...

Recenze #2: (Ne)obyčejný kluk - příběh o tom, že vzhled prostě není a nemůže být vším

Nemalé natěšení mě přepadlo ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl o skromně se tvářícím rodinném dramatu, v němž Owen Wilson a Julia Roberts ztvárňují rodiče...

Jaké jsou nejlepší filmy a seriály krásné padesátnice, známé jako Pretty Woman?

Její herecká kariéra čítá na sedm desítek filmů a seriálů, jednou provždy ale bude spojena hlavně s rolí Vivian Wardové ve snímku Pretty Woman (1990)...

„Je skvělé i složité být rodičem,“ říká režisér na 3 Zlaté glóby nominovaného dramatu Room Leonard Abrahamson

Režisér Abrahamson vloni zaujal hudební tragikomedií Frank (2014), kde pod papírovou maskou předváděl působivou pantomimu podivný pavouk Michael...

Recenze: Room - psychologický film, jehož první polovina je velkým příslibem

Předem upozorňuji, že pokud nevíte, o čem je tento film, neviděli jste jeho trailer a neznáte jeho knižní předlohu, tato recenze může obsahovat spoilery...

Recenze: Stážisti - Vince Vaughn a Owen Wilson se učí pracovat v Googlu

Dva stárnoucí loseři (Vince Vaughn, Owen Wilson), kterým "ujel vlak", a kteří už se nemohou uživit jako prodejci hodinek, se rozhodnout přihlásit na stáž...

Recenze: The Perks of Being a Wallflower - Hermiona jak ji neznáte

Filmová adaptace, zrežírovaná samotným spisovatelem. Docela raritka, která se jen tak nevidí. A přesto se Stephen Chbosky neztrácí a jeho režie je, i přes...

Ankety

Je Kevin Hart dobrá volba na roli moderátora Oscarů?
  • Rozhodně ano
  • Vůbec, to bude propadák
  • Nemám názor

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: