11.9.2017, 14:45

Jak dopadl souboj strašidelného klauna Pennywise s animovaným Hurvínkem?

I do českých kin se o víkendu vypravila nová adaptace kultovní knihy Stephena Kinga To (2017). Klaun Pennywise nicméně není pro děti, ale pro příznivce děsivého žánru a čtenáře Kinga. Jak to šlo dohromady s Hurvínkem, svěrákovic rodinným filmem Po strništi bos (2017) nebo animákem Emoji ve filmu (2017)?

Pennywise je hravě předběhl a kinaři mohou pátrat v archivech, kdy naposledy (jestli vůbec?) tuzemských sálům vládl horor. To s přístupností od 15 let se promítalo ve 121 kinech, do nichž přišlo 59.971 diváků. V pokladnách nechali 8,53 milionů korun. Horory jsou vděčným žánrem. Například před dvěma roky se v kinech dařilo Jáklovu found footage Ghoul (29.650 diváků a 4,43 milionů korun), když se o premiérovém víkendu dostal hned za vedoucí hit Padesát odstínů šedi (2015). Ale aby jeden z hororů ovládl tuzemský žebříček, to se nestává.

Dodejme, že To není vůbec špatným filmem. I když v něm dojde na lekačky, vyznačuje se působivou retro atmosférou, soudržnou partou sedmi dětských hrdinů a velmi dobře zvládnutým řemeslem. Prvenství si jistě zaslouží. O obrovském komerčním úspěchu snímku v USA si přečtete zde.

Po strništi bos | Foto: Bioscop

Domů nás vrací hned druhý v pořadí, rodinný film syna a otce Svěrákových Po strništi bos. Čtvrtý víkend tenhle návrat do dětství Zdeňka Svěráka hrálo stále velmi velké množství kin - 102. Návštěvnost činila 21.726 diváků, tržby činily 3 miliony korun. Předchozímu filmu dua Svěrák+Svěrák Tři bratři (2014) se to nevyrovná. Muzikálová pohádka za celou dobu promítání utržila přes 70 milionů korun a přišlo na ni přes 600 tisíc diváků. Po strništi bos bude muset být v kinech hodně dlouho, aby na film přišlo minimálně půl milionu diváků. Momentálně má na kontě za 4 víkendy 335 tisíc diváků a 45 milionů korun.

Na Po strništi bos lehce zaostává Hurvínek a kouzelné muzeum, ambiciózní animovaný projekt režiséra a producenta Martina Kotíka. K dispozici měl shodný počet 102 kin. 19.338 diváků přišlo na diametrálně odlišnou verzi s populárním Hurvínkem, Spejblem, Máničkou a Žerykem. Za vstupenky v pokladně nechali 2,68 milionů korun.

Film, jehož odhadovaný rozpočet se vyšplhal na obrovských 170 milionů korun, prozatím v českých kinech utržil 11,8 milionů korun. "Hurvínka" prozatím vidělo 85.687 diváků. Určitě se čekalo mnohem víc. Tvůrcům se nevyplatilo sahat na loutkovou klasiku, protože i některé děti si špitají: "Ten Žeryk je nějaký divný, Mánička má jiné vlasy."

Emoji ve filmu

Čtvrtý v pořadí, animák Emoji ve filmu (2017), dokládá nadvládu rodinných a dětských snímků. Na emotikonky se přišlo do 70 kin o pátém víkendu od premiéry podívat 8.353 diváků, kteří v pokladnách nechali 1,1 milionu korun. Celkově má film na kontě solidních 146 tisíc diváků a 20 milionů korun. Při čtení slabých recenzí se jeden celkem diví. Snímek s rozpočtem 50 milionů dolarů má v rámci celosvětových tržeb na kontě prozatím 170 mega.

Soňa Červená | Foto: Aerofilms

Většina snímků žebříčku si oproti předchozímu víkendu pohoršila v řádu několika desítek procent. Z nově uváděných se do Top 20 dostaly už pouze 2 snímky: dokumentární Červená (2017), pocta operní zpěvačce Soně Červená, která v sobotu oslavila 92. narozeniny. Snímek skončil 14., promítal se v 31 kinech a přišlo na něj 1.276 diváků. Ti za lístky utratili 131 tisíc korun.

Ještě o stupínek výše, na 13. místě, skončila obnovená premiéra klasika Jamese Camerona Terminátor 2: Den zúčtování (1991). Do 61 kin na film přišlo 2.360 diváků, kteří za vstupenky zaplatili 364 tisíc korun. Klasika prodává.

Aktuální žebříček TOP 20 tržeb a návštěvnosti tuzemských kin najdete ZDE.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

US tržby: Přestože hurikán Irma řádil na Floridě, klaun Pennywise z hororu To ovládl celou Ameriku

Poslední víkendy byly na tržby z amerických kin hodně chudé. Čekalo se na To podle kultovního románu Stephena Kinga. Bylo otázkou, kolik film vydělá...

Recenze: To. Proč ve městě straší zrovna klaun?

Americké městečko na konci 80. let minulého století. Parta kamarádů si začne zvolna uvědomovat, že v tomto městě (už mnoho desetiletí) beze stopy mizí...

Recenze: Hurvínek a kouzelné muzeum

Česko-ruský (a ještě nějak seversky koprodukovaný) 3D CGI animovaný film o Hurvínkovi a Spejblovi, kteří prožívají dobrodružství v začarovaném muzeu, kde...

Recenze: Emoji ve filmu vyvolávají na tváři smutný smajlík

Uvnitř vašeho mobilu žijí emoji smajlíci. Jeden z nich se jmenuje Gene, a má to být smajlík typu "pche". Ovšem má "problém", spočívající v tom, že občas...

Recenze: Ghoul - žánr českého hororu oficiálně odstartován

Tak jsme si museli počkat až do roku 2015, než konečně někdo z českých tvůrců natočil plnohodnotného zástupce hororového žánru. Jako základ Petrovi Jáklovi...

Ankety

Jaký je Váš nejoblíbenější film s Predátorem?
 • Predátor (1987)
 • Predátor 2 (1990)
 • Predátoři (2010)
 • Predátor: Evoluce (2018)
 • Vetřelec vs. Predátor (2004)
 • Vetřelci vs Predátor 2 (2007)
více k tématu:
Predátor: Hodnoceno od nejlepšího dílu po nejhorší
Nejlepší herní adaptace Uwe Bolla?
 • House of the Dead
 • Sám v temnotě (Alone in the Dark)
 • BloodRayne
 • Ve jménu krále (Dungeon Siege)
 • Postal
 • Far Cry
více k tématu:
Mlátil kritiky, vysmál se Tarantinovi a označil se za génia. Nyní o "nejhorším režisérovi všech dob" vznikl dokument
Máte radši dabing, nebo titulky?
 • Dabing
 • Titulky
 • Jak kdy
více k tématu:
Dabing, nebo titulky? Český divák má jasno

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: