Téma

30.12.2016 /13:30/

Nejlepší české filmy roku 2016 podle kritiků

Nejlepší české filmy roku 2016 podle kritiků

Je čas na další porci statistik, bilancí a žebříčků. Jaké tuzemské a koprodukční snímky letos nejvíce zaujaly česko-slovenské recenzenty a kritiky? Dozvíte se v pomyslném TOP 10. Údaje napoví, kdo bude aspirovat na Ceny české filmové kritiky a České lvy. V žebříčku se též potvrzuje trend posledních let, kdy vzniká čím dál větší množství kvalitních snímků, na nichž se kromě českých producentů podíleli zahraniční investoři.

Do žebříčku jsou zahrnuty pouze snímky, které distributor v roce 2016 uvedl do českých kin a jež mají na kartě 10 a více recenzí.

U každého snímku TOP 10 citujeme z vybrané recenze.

10. Lichožrouti (2016) - 65.50%

"Zrodila se pohádka poctivá, pečlivá, pracná, důkladná a ve všech složkách kvalitní, počínaje hereckými hlasy z první ligy a konče hravou, výtvarně čistou animací." (Mirka Spáčilová / iDNES.cz / 65 procent / všechny recenze zde)

9. Anthropoid (2016) - 65.53%

"Většina filmu je natočena velmi těkavou ruční kamerou, často s velmi zmateným střihem, což má dohromady zřejmě symbolizovat konstantní nepřehlednost a nebezpečnost situace, ale místy mě to už docela otravovalo. Celkově je Anthropoid relativně vydařené dílo, ale je na něm vidět, že jeho ideálními diváky jsou ti, kteří o skutečné operaci Anthropoid nevědí vůbec nic." (František Fuka / FFFilm.cz / 70 procent / všechny recenze zde)

8. Rudý kapitán (2016) - 66.25%

"Kollárovo zpracování je možná jednodušší, avšak neubírá mu to na působivosti. V rámci žánru se u nás jedná o velmi příjemné překvapení, jehož 115 minut utíká bleskovým, kulminujícím tempem, jak se na správný thriller sluší a patří." (Daniel Storch / Kulturissimo / 75 procent / všechny recenze zde)

7. Učitelka (2016) - 69.33%

"Na Učitelce, která se téměř celá odehrává převážně v interiérech, je cenné nejen její věrohodné ztvárnění, ale také adaptabilnost na různá prostředí a režimy. Stačí jen malé "přeprogramování" a bude fungovat stejně dobře před třiceti lety jako nyní." (Robert Pavelka / Eurozpravy.cz / 80 procent / všechny recenze zde)

6. Já, Olga Hepnarová (2016) - 69.38%

"Snímek opravdu působí životopisně a nejde o pouhý skrytý protest proti komunismu, za jehož oběť někteří Hepnarovou považují. Je to jednoduše artová lahůdka, která nemusí sednout každému, ale zaslouží si uznání alespoň za výkon titulní představitelky, se kterou již nyní předčasně počítám při nominacích na české filmové ceny." (Jan Vohralík / Filmserver.cz / 90 procent / všechny recenze zde)

5. Anděl Páně 2 (2016) - 71.00%

"Anděl Páně 2 je více než důstojné pokračování dnes již kultovního prvního dílu. Objevují se názory, že je v některých ohledech dokonce lepší. Já bych se srovnání vyhnul. Pohádka se ale určitě stane trhákem letošních Vánoc. A bezpochyby ji budeme po boku ostatních klasik vídat v rámci vánočních svátků dalších deset let." (Jan Rys / Generace21 / 75 procent / všechny recenze zde)

4. Nikdy nejsme sami (2016) - 73.46%

"Nikdy nejsme sami je výtečně obsazený film se syrovou jednoduchou kamerou a zdánlivě triviálním dějem. Ten ale bublá pod povrchem jako papiňák." (Dagmar Šimková / Total Film / 80 procent / všechny recenze zde)

3. Eva Nová (2015) - 73.50%

"Úvodem je nutné dodat, že se jedná o poměrně silný zážitek, z něhož dokázal scénárista i režisér v jedné osobě vytěžit maximum. Díky svým zkušenostem coby dokumentaristy navíc svedl autor snímku dosáhnout patřičné autenticity, k níž ještě přimíchal perfektně sestavenou řádku herců v čele s výbornou Emíliou Vášáryovou v ústřední roli." (blesk / Na filmu / 75 procent / všechny recenze zde)

2. Teorie Tygra (2016) - 74.29 %

"Moderná sonda do manželských vzťahov, túžob, fungovania ženskej vlády vs. mužskej slobody. Teória tigra prináša všetko, slúži ako top návrat Jiřího Bartošku po niekoľkých rokoch v silnom výkone. Radek Bajgar vytvoril malý milý český klenot." (Michal Korec / Kinema.sk / 90 procent / všechny recenze zde)

1. Rodinný film (2015) - 75.56%

"Rodinný film je možná konstruktem, ale k tomu se přiznává už svým metanázvem. Onu "opravdovost" a "nejednoznačnost" uvědoměle převádí do filmové řeči. A vyžaduje aktivního diváka, který musí po zhlédnutí dál přemýšlet a teprve vyvozovat. Což je možná to vůbec nejlepší, co může snímek pro své publikum udělat." (Martin Svoboda / aktualne.centrum.cz / 80 procent / všechny recenze zde)

Žebříček nejlepších českých filmů roku 2016 podle kritiků od 5 recenzí výše najdete zde. Pokud vás zajímají dokumenty, sledujte tento link.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Čtěte dál:

Animovaní Lichožrouti míří do zahraničních šatníků a na DVD (SOUTĚŽ)

Lichožrouti (2016) si loni v českých kinech zajistili velmi solidní zájem diváků - přišlo na ně 315 tisíc lidí, což ze snímku dělá nejúspěšnější tuzemský...

Český lev 2017: Rekordních 12 sošek pro Masaryka!

24. ročníku předávání výročních cen Český lev kralovalo drama Masaryk (2016) režiséra Julia Ševčíka. Ze 14 nominací proměnilo v sošku 12, což je historický...

Ceny české filmové kritiky 2016 pro snímky Já, Olga Hepnarová a Rodinný film

Sobotní předávání Cen české filmové kritiky patřilo převážně dílům Já, Olga Hepnarová (2016) a Rodinný film (2015). První zmiňovaný si odnesl čtyři ceny...

Český lev 2017 představil nominace. Nejvíce jich obdržel Masaryk Julia Ševčíka

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) představila nominace pro 24. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali z celkového počtu 71...

Trilobit 2017 předal ocenění za tuzemskou filmovou a televizní tvorbu

V sobotu 14. ledna se v Berouně uskutečnil jubilejní 30. ročník předávání cen Trilobit. Ceny pořádá a vyhlašuje Český filmový a televizní svaz FITES, z.s...

Ceny české filmové kritiky 2016 představily nominované. Kdo má nejvíce želízek v ohni?

Celkem 13 děl se dočkalo nominace na Ceny české filmové kritiky 2016. Nejvíc jich má snímek o české vražedkyni Já, Olga Hepnarová (2016), který jako svůj...

Nejlepší filmy roku 2016 podle kritiků

Máme za sebou divácká hodnocení, je na čase se podívat na zoubek tomu, které filmy uvedené do kin v roce 2016 nejvíce vychválili odborní kritici.

Nejlepší filmy roku 2016 podle uživatelů KINOBOX.cz

Českým filmům jsme se už sólově podívali na zoubek a teď je na řadě kompletní balíček - TOP výběr ze všech filmů, které nám minulý rok dorazily do kin...

Nejlepší české filmy roku 2016 podle uživatelů KINOBOX.cz

Rok 2016 se chýlí ke svému závěru. Je čas zrekapitulovat si letošní úrodu tuzemských a koprodukčních celovečerních a dokumentárních filmů. Tentokrát dáváme...

Recenze: Teorie tygra - česká komedie, z níž budete mít příjemný pocit

Veterinář Jan (Jiří Bartoška) má už hodně dlouho za ženu Olgu (Eliška Balzerová), která mu kontroluje život. Když Jan konečně vysleduje, že v té kontrole...

Ankety

Raději bych viděl/a v kinech nový díl...
 • Critters
 • Noční můry v Elm Street
více k tématu:
Osmdesátkové hororové klasiky Critters a Noční můra v Elm Street se možná dočkají nových dílů
Byl by Mel Gibson dobrý Wolverine?
 • Určitě!
 • Vůbec.
 • Těžko říct.
 • Leda kdyby bojoval proti židům.
více k tématu:
Podívejte se, jak vypadal Mel Gibson jako Wolverine na concept artu z roku 1997
Měl by finální případ odhalit, že byla Jessica Fletcherová celou dobu vrahem?
 • Proč ne, to je vzrušující!
 • V žádném případě.
 • Leda tehdy, kdyby to vyšetřovali Columbo s Kojakem.
více k tématu:
To je vražda, dopsala - Jessicu Fletcherovou čeká finální případ
Měl by mít Ridley Scott možnost dokončit "Covenant" trilogii?
 • Určitě, líbí se mi naznačený směr!
 • Ne, prequely už nadělaly dost škody.
 • Je mi to u xenomorpha.
více k tématu:
Dostane Ridley Scott padáka z vetřelčí série?
Sdílet tuto stránku:

Partneři: