Gunda

69%
Gunda

Snímek Gunda vizionáře Viktora Kossakovského (Aquarela) nechává diváka z unikátní perspektivy nahlédnout život hospodářských zvířat na farmě. S technickou bravurou natočené záběry prasnice Gundy a jejích roztomilých potomků, jednonohé slepice a stáda krav se obejdou beze slov a lidské přítomnosti – o to silněji ale umožňují napojení na protagonisty snímku, o jejichž bohatém vnitřním světě nemůže být pochyb. Film Gunda přináší zcela nový, vizuálně a zvukově pohlcující zážitek a posouvá hranice toho, co dokáže kinematografie zprostředkovat. Jedna z nejdiskutovanějších filmových událostí poslední doby si získala srdce Joaquina Phoenixe i Paula Thomase Andersona a hlavní hrdince Gundě díky jejímu strhujícímu výkonu vynesla přezdívku „Meryl Streep mezi prasaty“. (Aerofilms)Klajnik
Klajnik
8 590 bodů
0
Filmy o lidech se točí z nějakého důvodu. V dokumentech od Attenborougha bych však mohl na faunu a flóru koukat hodiny. Tohle byla ale bezobsažná (obzvlášť na poměr stopáře) mrdka, která je i formálně blbě uchopená. B&W tu nedává smysl. Při pohledu na ty portréty bučících kravích tlam jsem se ale od srdce dobře zasmál. Připadalo mi to humorné. Aspoň něco teda - to jim zas musím nechat. Jinak je to ale zbytečnej film. Nemohu říct, že si tam divák nic najít nemůže, páč to jde vždycky. Co se ale týká tvůrčího uchopení, tak Gundu chápu jako selhání, páč témata k divákovi takřka nepromluví.
mojmir.sedlacek
6 033 bodů
8
Aktivismus, který nekřičí. Gunda mixují meditativní přírodní romantismus se syrovou angažovaností. Na první pohled černobílý přírodovědný dokument, kde se nic neděje, na ten druhý však velmi silná filmařská výpověď pro trpělivé diváky. Více zde.

Dodatečné informace

Původní název:
Gunda (více)
  • Norsko Gunda
Premiéra v ČR:
12. 8. 2021
Distributor:
Aerofilms
Země původu:
Norsko, USA
Tržby:
0,14 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění