Botostroj

42%
Botostroj
Příběh je situován do třicátých let do období hospodářské krize. Šéf Botostroje, velkopodniku na výrobu bot (jasně míněná paralela k meziválečné prosperitě Baťova závodu), odmítá přijímat do práce komunistické příslušníky. Jeden z nich, Joska, se však rozhodne proti nespravedlivým praktikám Botostroje bojovat. Na svou stranu postupně získává i ostatní dělníky. Film končí těsně před vypuknutím druhé světové války, kdy spojení dělníci věří, že Botostroj bude jednou jejich... Ve filmu se setkáváme s \"černobílým\" nahlížením na téma prvorepublikových sociálních jevů: podlý ředitel podniku versus vykořisťovaní dělníci, jejichž chvíle má teprve přijít.



martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 626 bodů
5
"Úkol dělníka je   dřít a Váš úkol je   hromadit zisky" Velice   drsný agitační snímek,   který je poplatný době a   který měl za úkol hlavně   znemožnit Baťův obuvnický   průmysl. Pan -šéf- je tu   prezentován jako šílenec,   který se neštítí vůbec   ničeho. Ani lidské   důstojnosti. Tyranie a   šikana na pracovišti v   kapitalismu je zcela   normální věc. Jsou tu   omezovány i vztahy mezi   lidmi. "Komu se to   nelíbí, prosím, tady jsou   dveře!" Komunisti tu   jsou vyzdvihováni až do   nebes a předkládáni jako   jediná spása. Vyprávění   je trochu kostrbaté a   neuvěřitelné. Téměř bych   řekl, že se jedná o horor.   Nojo, ale při hlubším   zkoumání určitých   dějových zvráceností, jsem   našel věci, se kterými se   lze setkat i v dnešní době.   Bohužel. Které to jsou,   nechť posoudí sami diváci.   Nebudu vychvalovat film,   který, jak se říká, dělá   z komára velblouda a který   tu svou štvanost   neuvěřitelně přehání.   Tento snímek by měl sloužit   jako ukázka toho, jak   komunistický režim   zneužíval film k   ovlivňování veřejnosti a   propagaci své ideologie.
liborek_
liborek_
7 283 bodů
0
V první půlce jde Botostroj ještě docela dobře vnímat jako ohromně vtipnou parodii na propagandistické filmy. Toporná šablonovitost, jasné vymezení rolí, nepřehlédnutelný ideový kontext... a k tomu lahůdkové gagy, jež by se neztratily v leckterém absurdním dramatu (jako např. ten s prezentací prototypu dělnického záchodku, který se panu šéfovi nelíbí pro vysoké pořizovací náklady, a tak ho kladivem poněkud zlevní a poté s nadšením dokonale úlisného kapitalisty příjme zlepšovací návrh paní správcové oddělení pro sociální péči na odstranění zcela zbytečného sedacího prkénka). Ano, můžeme tento film brát jako guilty pleasure a důvodů pro to lze najít dost. Jenže s přibývající stopáží je alespoň pro mě dost obtížné ignorovat fakt, že toto není jen tupý propagandistický film, nad kterým se lze s bezpečným odstupem desítek let a luxusu svobodné společnosti usmívat ("Hlad tam [v Sovětském svazu] rozhodně není!"). Ten film je totiž především dost odporný hejt na Tomáše Baťu, Jana Antonína Baťu a Tomášovu manželku Ludmilu (to má být ta zmiňovaná správcová oddělení pro sociální péči), tj. nepropaguje pouze nějakou ideologii, ale podněcuje nenávist ke konkrétním lidem. Ti se mohli bránit za první republiky (byť mediálně dost sledovaný proces s autorem předlohy Svatoplukem Turkem tehdy trval nějakých pět let), v padesátých letech však zadavatelům nestálo v cestě nic a za pomoci skupinky ochotných (Vávra, Valló aj.) vytvořili neuvěřitelnou dehonestaci plnou krutých lží. A co je na tom všem nejsmutnější, kvůli čemu to od určitého okamžiku nemůžu brát jako jakýkoli pleasure, je poznání, že tato propaganda a tyto děsivé karikatury fungují, a to i dnes, kdy se v určitých bublinách lze v souvislosti s tímto filmem setkat nejen s pochopením pro takto koncipované "sociálně-kritické" dílo, ale i s jeho pozitivním přijetím (včetně zobrazení Baťovy rodiny). A to je děsivé.
VládceVesmíru
VládceVesmíru
5 711 bodů
8
Zlý kapitalista likvidující návrh záchodku pro dělníky? Kde jinde to můžete vidět?

Dodatečné informace

Původní název:
Botostroj (více)
  • Československo Botostroj
  • Československo Giant Shoe-Factory
  • Československo Shoesmachine
Premiéra v ČR:
24. 9. 1954
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné