Vítejte v Marwenu

61%
Vítejte v Marwenu

Mark Hogancamp (Steve Carell) přijde po devastujícím útoku o vzpomínky. I když nikdo nečekal zlepšení jeho stavu, najde Mark terapii v tom, že začne pečlivě vytvářet úžasné město, kde může léčit a být hrdinský.
Recenze: Vítejte v Marwenu

Kinobox.cz
65%

Škoda, že emoce jsou tentokrát až příliš strojené a atrakce zastiňují sílu vyprávění, kterou jsme si u autora tolika filmových klasik zamilovali. Přestože si to nezaslouží, Marwen se nejspíše brzy obrátí v sutiny a matné vzpomínky.


martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 234 bodů
7
Robert Zemeckis opět předčil tvůrčí očekávání. Natočil snímek kombinovaný hranými a animovanými sekvencemi, kde právě ta animovaná část svou realičností doslova bere dech. Svým způsobem psychologický snímek na základě dokumentu z roku 2010 'Marwelcol' o zlomeném muži po brutálním napadení. Aby znovu získal své motorické dovednosti a vyrovnal se s psychologickým traumatem, začal ve své zahradě stavět miniaturní model belgické vesnice v období druhé světové války a vytvářet fiktivní válečné dobrodružné příběhy za pomocí loutek navržených podle skutečných vzorů. Přesněji řečeno, podle svých sousedů. A právě jeho fantazii sobě vlastní máme možnost vidět v animované části a dá se bez skrupulí říci, kam se se svými výtvory hrabě Tim Burton. Se scénářem je to už krapet složitější. Moc nám dějově nedá. Byť je herecký výkon Stevena Carella v hlavní roli adekvátní, lítost nad jeho osudem bohužel nevyvolává. Ono je to snad i vlivem právě animované části, která svým popkornovým rozhledem přivádí zcela na jiné myšlenky. Snímek začíná jako válečný film, jehož dynamika žánrově okouzlí a to až do chvíle, kdy divák zjistí, že se jedná o obyčejné panenky. V danou chvíli kamera vyzradí podstatu věci, o kterou celou dobu jde. Vizuální styl scén s panenkami snad do této chvíle také ještě nebyla k vidění. Je skutečně fascinující a tak není divu, že osud člověka, o kterém tento film je, krapet zapadá do pozadí. A to i přesto, že hrané a animované části jsou vyrovnané. Snímek tedy skutečně kombinuje animované akční sekvence panenek s citlivým dramatem o traumatu skutečného člověka, což je vskutku počin odvážný a ne každého něco takového dokáže oslovit.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 394 bodů
4
Je celkem fascinující, že Zemeckis se zapsal jako jeden z nejlepších mainstreamových vypravěčů, kdy mimo jiné Návraty do Budoucnosti a Forrestem Gumpem projevil dokonalý cit pro zájem publika. Pak se u něj ale jednak prohloubila technofilní fetiš a jednak ztratil schopnost navázat kontakt s diváky a začal se soustředit na filmy odevzdané trikovým exhibicím - ovšem bez toho, aby tyto exhibice o sebe vzbuzovaly zájem. Osobně mám rád autorské fetiše, které v mainstreamových podmínkách okázale budují díla bez zjevného ohledu na publikum, ale Zemeckis to dělá hrozně divným způsobem. Jeho filmy působí mrtvolně, bezradně, místy až směšně plytce, jako by byly stále určeny mainstreamovému publiku a podřízeny mainstreamovým limitacím (zde byl sexuální rozměr maximálně potlačen, aby byl výsledek co nejpřístupnější), přitom ale jako by vůbec netušily, co chce mainstreamové publikum vidět. I u Marwenu kroutím hlavou nad rozsahem a užitím počítačové animace, přesto je ale výsledek veskrze otravný a povrchní film, který se neskutečně vleče za svým banálním vyústěním. Tolik práce je vloženo do něčeho tak bezradného! Určitě je to námět na studii. Spíš než na sledování.
hanys_
hanys_
18 771 bodů
6
Nikdo nemůže říct, že Zemeckis točí tuctové filmy. Vizuálem je to fakt hračička, kterých docela ubývá a v Marwenu se zase vyřádil. Škoda, že ten příběh (který silný je) se tady nepodařilo tak úplně prodat. Carell ale těžce vynikající, boužel zůstal na to sám.

Dodatečné informace

Původní název:
Welcome to Marwen (více)
  • USA Vítejte v Marwenu
  • USA Welcome to Marwen
  • USA Benvenuti a Marwen
  • USA Bienvenidos a Marwen
  • USA Bienvenue à Marwen
  • USA Marwencol
  • USA Vitajte v Marwene
  • USA Willkommen in Marwen
Premiéra v ČR:
5. 6. 2019
Distributor:
CinemArt
Země původu:
USA
Rozpočet:
39 mil. USD
Tržby:
12,8 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Vítejte v Marwenu je dostupný s českými titulky a českým dabingem
Ocenění:
Žádná ocenění

Powered byJustWatch