Swingtime

75%
Swingtime
Plakát traileru

Byť by se to podle názvu filmu mohlo zdát naprosto logické, a přestože ve filmu zazní známé swingové melodie, Swingtime nebude o hudbě,? prozradil režisér nového filmu Jaromír Polišenský.

Námětem příběhu je tzv. akce Kámen, při níž agenti Státní bezpečnosti záměrně mystifikovali občany Československé republiky, kteří se pokoušeli o ilegální odchod do zahraniční, vytvářením falešných hranic i falešných pohraničních hlídek a vyslýchajících skupin amerických, německých a francouzských úřadů. Příslušníci Státní bezpečnosti při výsleších zadržené utvrzovali v domněnce, že skutečně překročili státní hranice naší republiky a získávali od nic netušících lidí informace, které byly následně používány v rámci trestního řízení. V průběhu této akce byly zatčeny téměř dva tisíce občanů Československé republiky a většina z nich se o tom, že se stali obětí komplotu, dověděla až po roce 1968.

Hlavními postavami jsou hudebník a kapelník swingového bandu Pavel (Vladimír Dlouhý), jeho žena Hana (Ingrid Timková) a převaděč Jiří (Alois Švehlík).

Scénáristou nového filmu je Jan Drbohlav, režie se ujal Jaromír Polišenský a lze jej pojmout jako volné pokračování jejich předešlých snímků Ex offo, Gambit a In nomine patris. Obzvláště poslední zmiňovaný film vyvolal mezi diváky i odbornou veřejností velký ohlas a získal několik filmových cen (hlavní cena za nejlepší televizní film na festivalu ve francouzské Remeši, čtyři ceny v rámci ocenění Elsa 2005 ? za nejlepší scénář, režii, mužské herecké obsazení a nejlepší film, a další).

Otázku, zda bude Swingtime stejně úspěšný, si kladou i jeho tvůrci. ?Nechci předbíhat, teprve začínáme natáčet, ale jsem přesvědčen, že Swingtime diváky zaujme. Máme atraktivní námět, silné herecké obsazení a věřím, že film bude zajímavý i po stránce režijního zpracování,? řekl Jan Drbohlav, scénárista filmu.

Nutno podotknout, že již samotné herecké obsazení bude pro diváky tahákem. Režisér Jaromír Polišenský vsadil na známé tváře ? Vladimíra Dlouhého, Ingrid Timkovou, Aloise Švehlíka, Michala Dlouhého či Sašu Rašilova. Divácky zajímavým momentem bude konfrontace postav Pavla a armádního majora v podání bratrů Vladimíra a Michala Dlouhých. Ve filmu dále uvidíte Vlastu Žehrovou, Vladimíra Javorského, Michala Pavlatu, Otakara Brouska ml. a další.

Hudbu k filmu aranžuje Petr Hanzlík, skladatel a hudební producent profilující se především v oblasti jazzu.

Swingtime by měla Česká televize vysílat na začátku příštího roku.


Více se dovíte na stránce České televize věnované Swingtimu.
Pete69
Pete69
31 311 bodů
7.5
FIlm podle skutečné události je dobrý právě kvůli tomu příběhu. Zpracování, kamera, zvuk.. podle mě velmi průměrné. Když ale vezmu v potaz dobré herecké výkony bratrů Dlouhých, silný příběh, atmosféru, tak mi vychází max. 75%. Film by byl daleko lepší, kdyby byl lépe zpracovaný.
Jankocour
Jankocour
2 179 bodů
6
Skvělý herci, ale nelogická slátanina.

Dodatečné informace

Původní název:
Swingtime (více)
  • Česká republika Swingtime
Premiéra v ČR:
25. 2. 2007
Země původu:
Česká republika, Česká republika
Knižní předloha:
Ocenění:
Žádná ocenění