Československo Československo
87 minut

Žánry

:
Dobrodružný, Fantasy, Komedie, Romantický, Sci-fi, Adaptace knižní
Motto: Kosmonauta Toníka přistávajícího na Měsíci vítají všichni, kdo se tam dostal pomocí své fantazie. Jeden z nich, známý fantasta baron Prášil, pozve nového přítele na výlet do svého světa.

Obsah

:
Tento film inspirovaný knihou R. E. Raspeho z roku 1785 je skutečnou pastvou pro oči, uši a mysl. Příběh zacíná v 18. století v malém městečku, které je více »« méně

Režie

:
Karel Zeman

Scénář

:
Karel Zeman Josef Kainar Jiří Brdečka Gottfried August Bürger Jirí Brdecka

Herci

:
Jana Brejchová Miloš Kopecký Rudolf Jelínek Karel Höger Jan Werich ...
Premiéra: 1. 9. 1962
Distributor: AČFK
Jste na stránce filmu Baron Prášil. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Baron Prášil myslíte! K 28. únoru 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27514 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 65%
  0
  0
  27. 12. 2017
  Brenan88 (42985 bodů)

  Baron Prášil je dalším významným dílem Karla Zemana kde nechybí spousta nádherných scén,které vznikli jenom díky neuvěřitelné tvůrčí představivosti a šikovnosti českých ručiček. Přesto mne tento snímek po příběhové stránce příliš neohromil a místy mi to přišlo až příliš přeplácané. Herecky kvalitní,ale to se od takových herců jako je Kopecký či Werich očekávat.

 • 100%
  0
  0
  3. 8. 2015
  martin-mickey-stusak (22562 bodů)

  Fenomenální a světově uznávaný trikový film z dílny neméně fenomenálního tvůrce Karla Zemana. Jeho technické postupy, využití jednoduchých kulis se smyslem pro prostor, trefně vložené barevné filtry a kombinace hraných scén s animací vytvořili neopakovatelnou podívanou všech dob. Ne, tohle se už překonat prostě nedá. Naivita a absurdno je fantazijním kouzlem života Barona Prášila, kterého Miloš Kopecký ztvárnil naprosto neopakovatelně. Přívětivý humor pohrávající si hlavně s lidskou hloupostí nestárne a skvěle pobaví i dnes. Vděčni však můžeme být i výborným hereckým výkonům všech herců své doby. Škoda malého prostoru Jana Wericha, jehož umělecký projev předčí veškerá očekávání. Snímek nepopiratelně patřící do zlatého fondu české kinematografie.

 • 100%
  0
  0
  25. 11. 2016
  Sheldon (15954 bodů)

  Poctivá Zemanova klasika kombinující anmaci s živými herci. Film je mimořádný zejména obsazením slavných herců v čele s Kopeckým, werichem a Brejchovou, ke kterým měl mistr Zeman respekt, protože do té doby přeci jen točil s dětskými herci a nikoli hvězdami. Ukázalo se, že naprosto neoprávněně. Výborný snímek!

 • 75%
  0
  0
  10. 4. 2020
  lamps (14642 bodů)

  Moc pěkné. Zatímco ale Cesta do pravěku se vyznačovala také perfektně rytmizovaným vyprávěním, Baron Prášil je především neutuchající a dějově občas nuceně epizodickou přehlídkou Zemanovy úžasné vizuální fantazie, jejíž provedení už možná s rostoucím stářím lehce uvadá, ale ryze kinematografická radost spojená s kreativním rozpohybováním mizanscény neuvadne nikdy. A frajer Kopecký samozřejmě kraluje.

 • 85%
  0
  0
  6. 12. 2017
  Pete69 (13430 bodů)

  Další geniální snímek Karla Zemana. Jeho klasické triky a nimace k baronu Prášilovi sedí a perfektně dokreslují příběh chorobného pohádkáře. Není co vytknout - Karel Zeman byl genius. MOžná by si mohl někdo troufnout a natočit remake co vy na to? :) Snad by to nebyl totální propadák i s dnešní technikou.

 • 75%
  0
  0
  1. 8. 2017
  Danny F. (11130 bodů)

  Hodně dobré. Toto se povedlo.

 • 90%
  1
  0
  27. 2. 2017
  JosefTomas (6902 bodů)

  Zeman byl v tomhle borec. Daří se mu vždy nějak překvapit. Efekty dokáže zaujmout i po letech. Jen škoda, že praktické efekty nikdo dnes už asi neocení, zvláště moderní mládež, která žije v světě CGI.

 • 100%
  1
  0
  8. 11. 2020
  Jana Květoňová (5833 bodů)

  Je zajímavé, jak může být film téměř 60 let starý tak současný. Tak moderní. Je moc dobře, že se některé staré filmy restaurují, aby se zachovaly i pro další generace. Nějaký vybledlý a poškrábaný film by mě tak rozhodně nemohl oslovit. Takto zrestaurovaný film by mohl být i dnes, v 21. století, ozdobou mnohého zahraničního filmového festivalu, i když většina herců je již dávno "na druhém břehu".Jana Brejchová je nádherná, efekty pana Zemana geniální, prostě koncert v každém směru. Tehdy jsme byli v oblasti triků skutečně světovou špičkou. Češi mnoho dokáží i za daleko méně peněz než je zvykem ve Spojených státech amerických.

 • 90%
  0
  0
  24. 4. 2017
  kawa (3384 bodů)

  Výborný výpravný film, který trochu zestárnul, ale rukodělná práce Zemana, výborný Kopecký podpořený dalšími herci. Je to výborná symbióza herců a práce trikařů. Tento film stojí ve stínu některých dalších zemanovských nádherných sci-fi komedií, ale stále je to příjemná podívaná.

 • 100%
  0
  0
  15. 2. 2016
  Ombak_Penari (2756 bodů)

  Filmy Karla Zemana pro mě znamenají hrozně moc, od malička jsem na nich vyrůstal a každá televizní reprýza kteréhokoliv z nejslavnější verneovské či dobrodružné pětice byla pro mě malým svátkem. Ze zmíněné pětice považuji tento za nejzábavnější a nejrozmáchlejší. Tolik fantazie se skrývá v těch scénách a o originální výtvarné stránce ani nemluvě. K tomu skvělý M. Kopecký. Dokonalé.

 • 85%
  0
  0
  26. 1. 2013
  miza (2305 bodů)

  Sny a svět fantazie.Další velké filmové dílo s dílny Karla Zemana.Jeho všechny filmy by měli patřit mazi kultůrní dědictví našeho národa.Co ten člověk na svoji dobu dokázal je prostě něco úžasného a krásného.Pokaždé se člověk rád podíva na jeho filmy.

 • 100%
  0
  0
  10. 8. 2016
  tedoun (878 bodů)

  Barona Prášila natočil Karel Zeman v roce 1961 podle knihy Gottfrieda Augusta Burgera. Od dětství tenhle film je můj oblíbený kousek (tedy samozřejmě i Ikarie), který byl jedním z hlavních původců mé lásky k fantasy a sci-fi. Karel Zeman byl velikým českým rezisérem hlavně byl to genius obdobný jako Gene Rodenberry, který natáčel STAR TREK v době kdy na světě nebyly LCD atd a on to do svého seriálu již komponoval. NO a samozřejmě v pozadu nezůstávají ani herci v čele s Milošem Kopeckým a Janem Werichem. Fantazie, sny a romantika. Dávám 100 procent

 • 90%
  0
  0
  5. 12. 2016
  siginho (621 bodů)

  Další Zemanova totální klasika.
  Protknutí animace a hraných sekvencí je jemně dotáhnuto snad až k dokonalosti.
  Opravdovým "fajnšmekrem " v oboru byl pan ZEMAN a to nemyslím toho přiblblého esenbáka z komunistické éry. O tom dalším neumělci na hradě nemluvě...
  Škoda jen, že toho nebylo od mistra animace vytovřeno více. Ale je ot pochopitelné, když si představíme kolik takový film dá práce.

 • 100%
  0
  0
  10. 8. 2016
  perfekta (545 bodů)

  Úžasný film, i dnes je stále perfektní. Podobně jako i jiné filmy z dílny Karla Zemana - Vynález zkázy, Cesta do pravěku, Ukradená vzducholoď, Na kometě atd. Také nezapomenutelné výkony herců - Miloše Kopeckého, Jana Wericha, Jany Brejchové a dalších. Spousta fantazie, kterou podává jako kdyby to byla skutečnost. Doporučuji všem, vždycky se na tento film budu opětovně dívat.

 • 90%
  0
  0
  10. 8. 2016
  dis (461 bodů)

  90%
  Někdy mi přijde, že ty starý filmy měly větší grády než většina současnejch snímků. Především: promyšlený, duchaplný, vtipný a fungující scénáře s nenápadným spodním levelem hlubších myšlenek. Virtuózní herecký výkony, který působí tak přirozeně a dobře, jako když vypijete sklenku čistý vody. Přesný hudební podkres. Výtvarná stránka - ono se to nezdá (a v tom je to kouzlo), ale každá scéna je komponovaná, že by obstála jako obraz v rámu, a přesto netluče do hlavy artistní vyumělkovaností. Umělecký dílo, který vystupuje zároveň jako oddychovej filmík. A tahle dualita je ten největší trik, jak je jich (úžasnejch!) tenhle snímek plnej.

 • 85%
  0
  0
  22. 8. 2016
  majhan (442 bodů)

  Baron Prášil je film na který by stálo za to jít znovu a asi to udělám. Tradicionalisticky miluji staré černobílé filmy a příběhy v nich. I filmy z první republiky mají mezi sebou mnohé skvosty a tento film je jeden z nich. Jeho shlédnutí je vskutku kulturní zážitek.

 • 100%
  0
  0
  20. 8. 2016
  paniks (319 bodů)

  Výborný fantastický film. Tyto staré filmy jsou i dnes úžasné, nádherný zážitek a výborné triky. Na to se nedá zapomenout, vždy se budu těšit na opětovné shlédnutí. Karel Zeman byl géniem českého filmu, podobné byly i jeho filmy Vynález zkázy či Ukradená vzducholoď.

 • 95%
  0
  0
  10. 6. 2009
  flo777 (62 bodů)

  co k tomuto filmu dodat...těžko se hledají slova, prostě nádherný zážitek, nenucený humor, velká pravda o moderní době a její zrelativizování, ano, animované proto, aby si každý uvědomil, jak důležité je se někdy alespoň trochu zasnít, vsadit v životě na sebe, vlastní nitro...ale to do kritiky vlastně nepatří, opravdu, po technické stránce absolutně povedené. herecké výkony naprosto úchvatné, tento film se zaslouženě řadí mezi skvosty českoslovesnkého filmu 60.LET, ta poetika svobody a lidské přirozenosti je z něj úplně cítit. no jo, prostě zázrak! lidi, český filmy té doby májí něco do sebe, udělejte si na ně mezi sledováním laciných cetek z hollywoodu aspoň trochu času, zaslouží si to a vy taky.

 • 100%
  0
  0
  5. 9. 2016
  LiborLibor (43 bodů)

  Jedinečný návrat do dětství a světa fantazie. Podle mne nejlepší Zemanův film.

81 ? ?
jak hlasovat?
 • Jana Květoňová 100%
 • lamps 75%
 • Speedyxxx 95%
 • Yantcha 65%
 • jan-fero-fabera 80%
 • jiri-cisar 100%
 • Jan Hans 0%
 • petr-sedivec 80%
 • Akarot 50%
 • Kim6 85%
všechna hodnocení (184)

V žebříčcích uživatelů

10. místo z 16 v žebříčku uživatele Pete69
150. místo z 176 v žebříčku uživatele Psisko59
48. místo z 61 v žebříčku uživatele kikina.31
127. místo z 381 v žebříčku uživatele David Bátor