Lone Survivor (USA)
USA USA
120 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Thriller, Válečný
Motto: Elitní jednotka s tajnou misí. Přežil jediný.

Obsah

:
Elitní jednotka Navy SEALs měla v roce 2005 uprostřed nepřátelského území zajmout či zlikvidovat čelního představitele al-Kaidy. Čtyřčlenná více »« méně

Režie

:
Peter Berg

Scénář

:
Peter Berg

Herci

:
Mark Wahlberg Taylor Kitsch Alexander Ludwig Emile Hirsch Ben Foster ...
Přehrát online alza
Premiéra: 9. 1. 2014
Distributor: Bontonfilm

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 0
  0
  31. 3. 2015
  martin-mickey-stusak (10394 bodů)

  Jedná se o vlastenecký snímek natočený jako pocta vojákům, jejichž reálná podoba je nám ukázána na konci snímku společně s herci, kteří je hráli. Navy SEAL, nejtvrdší jednotka s nejtvrdším výcvikem jaký existuje. Všichni tu jsou nuceni jít až za hranice svých možností a tak ne každý má výdrž takový výcvik dokončit. A tím v retrospektivě začíná tento příběh, který se skutečně stal. Jednotka dostane zdánlivě jednoduchý úkol, který se zvrtne a vše je nakonec jinak. Takových snímků bylo natočeno v minulosti už mnoho. Doslova o orgiích by se dalo mluvit co se týče války ve Vietnamu. Tyto snímky už ale upadli v zapomnění. Dějově tedy nic nového. Natáčelo se však podle současných postupů a trikových možností, takže o napětí není nouze a např. scéna se sestřelenou helikoptérou s vojenskou posilou doslova tají dech. Snímek od ostatních nijak nevyniká, ale patří mezi ty lepší. Čert vem vlastenectví a poctu. Válečný snímek odehrávající se v Afghánistánu nám tímto ukazuje, že i ten nejtvrdší výcvik je cílený a že má smysl.

 • 75%
  0
  0
  20. 1. 2017
  Sheldon (9687 bodů)

  Válečné filmy moc rád nemám, ale najdou se samozřejmě vyjímky. Na život a na smrt ale není ani tak válečný snímek jako drama s velice zajímavou etickou otázkou. Přiznám se, že nerozumím bojům mariňáků s talibanem a film mi to nikterak nevysvětlil. Spíš mi ukázal bandu nepříliš chytrejch mladejch kluků, který šli za prachy střílet do Afghánistánu a bylo jim úplně jedno, že by sejmuli malý dítě. Sorry, ale takový hrdiny litovat nebudu. To je stejný jako se rozplývat nad prasaty, co zabíjely ženy a děti v Mi Lai nebo v Lidicích. Jediný kdo se tomuto postavil, pak také zabojoval o přežití. Natočené je to slušně, kromě Wahlberga jsou postavy víceméně do počtu. Morálně je to velmi sporné, což je na moralitu docela problém.

 • 80%
  0
  0
  30. 5. 2016
  lamps (7488 bodů)

  Říkejte si co chcete, ale takhle to dneska bohužel skutečně chodí. Dvě hodiny hmatatelné, fyzicky i duševně pociťované bolesti, které si svou strhující formální stavbou a překvapivě i silným emocionálním dopadem přímo řekly o mé vřelé sympatie a divácký obdiv. Tak reálný dojem, jakým se Lone Survivor ve své druhé polovině pyšní, ve mně v rámci žánru doposud vyvolalo jen Spielbergovo vylodění v Normandii a akční sekvence v Coppolově Apokalypse - naturalismus, který je téměř oproštěn od běžných hollywoodských klišé a který, přestože v závěru už jsem pociťoval nutkavou potřebu držet v ruce popkornový sáček, úspěšně potlačuje komerční příkrasy ve prospěch autenticity a nevšedního diváckého prožitku. A jako velcí hrdinové jsou navíc prezentováni i obyčejní afghánští civilisté, kteří nezapomněli používat srdce a jimž je nějaký Talibán úplně u zadku. Zkrátka a dobře, Peter Berg mě začal konečně pořádně zajímat, Mark Wahlberg se stal definitivně výborným hercem a já hodně lituji, že jsem tuhle delikátní filmařinu nezastihl v kině.

 • 50%
  0
  0
  4. 1. 2014
  Tom Hardy (3906 bodů)

  Wow. Vedle členů Red Wings vypadá Rambo jako totální chudáček, který se zmůže maximálně na skok mezi stromy. To pánové ve vojenském pobíhají po lese i s pěti kulkami v těle a po dvou volných pádech ze skály, kdy zažili tolik ran, že by mohli konkurovat i kariéře Jackieho Chana. Peter Barg je břídil. Poprvé měl šanci dokázat, že dosavadní rezervy jeho filmů vznikly vinou scenáristů. Tentokrát si scénář napsal sám a je to ještě horší. Není to propaganda US Army (v tomhle případě je podobný výkřik stejně nesmyslný, jako u Slz slunce). Je to propagace správných amerických hochů, kteří vždy bojují a umírají pro dobrou věc. A je to škoda, protože finální třetina ve vesnici ukazuje, o čem film mohl skutečně být. O nečernobílé vidině světa, ve které není válčení jen o dvou stranách. Finální titulky jsou dojemné a zajímavé, vizuál filmu je dostatečně špinavý a sem tam potěší syrový záběr. Ale je toho moc. Z reálného příběhu se vinou přepálenosti stala pohádka, která nemůže ani v nejmenším konkurovat klasikám typu Černý jestřáb sestřelen. A Marky Mark je dřevo. Pořádně herecky ploché, jemuž komplexnější postavy zkrátka nikdy nepůjdou k duhu, i když se snaží sebevíc.

  • solidní akce
  • syrový vizuál
  • finální titulky
  • zvrat v poslední třetině
  • přepálenost děje
  • opakující se prostředí
  • toporný Wahlberg
  • průměrný scénář
 • 70%
  0
  0
  2. 11. 2014
  hp24 (2731 bodů)

  Tak to je drsny film. Jen je az neskutecne, kolik jsou schopni americti vojaci prezit zasahu (vcetne zasahu do hlavy), vcetne skoku a padu ze skal na kamenite uboci (to uz zase film radi mezi radu typickych americkych "pohadek pro dospele") a kolik kadrovych rezerv mel Taliban v jedne vesnici (i kdyz ti zase padali jak hrusky). Nicmene opravdu obcas az mrazilo, jak uz nekdo jiny uvedl....
  Remeslne velmi dobre zvladnuty film.

 • 80%
  0
  0
  24. 9. 2014
  Jiřík54 (1420 bodů)

  Další z filmů z války z Afghánistánu, ze kterého chvílemi mrazí. Příběh čtyř vojáků, kteří bojují o své životy při ústupu z akce, která se trochu nepovedla a to jen díky jednomu špatnému rozhodnutí, které společně učinili. Nezabili náhodné svědky a tím se sami stali štvanou zvěří. Ze čtyř vojáků nakonec přežije jen jediný (Wahlberg)a američtí vojáci ho zachrání. Konec dojemný a ještě podle skutečné události. Při sledování tohoto filmu jsem si uvědomil, jak moc bych tam nechtěl být a kam až bych se sám dostal. No, moc daleko ne. Tyto válečné filmy, mě vždycky dostanou a těžko se z nich vzpamatovávám. I když jsou to jen FILMY. Přesto nedávám plné hodnocení, protože na toto téma byly natočeny i lepší filmy.

 • 80%
  0
  0
  7. 4. 2017
  Sáček (1260 bodů)

  Kolik životů má průměrný voják NAVY SEAL? Přesné číslo se nedozvíte ani v tomto filmu, ale myslím, že více jich má už jenom Simir Gerchán. Kdyby byly elitní jednotky už za starověku, tak se teď učíme o Leonidovi a jeho věrných 30 mužích. Tenhle snímek na druhou stranu dokazuje, že můžete být nejlepší z nejlepších, ale kvůli pasáčkovi koz stejně zemřete. Tomu se říká fakt smůla.

 • 80%
  0
  0
  3. 11. 2014
  salisbury (936 bodů)

  Filmem Na život a na smrt jsem okusil nahořklou chuť afgánských hor, kde námořní tuleni se snaží splnit úkol daný velínem. Bohužel né vždycky se vše vydaří tak jak jsme si původně vysnili v plánovacím kalendáři. Ticho hor mě semklo a já v rozpuku ticha mlčenlivě pnul bulvní ústrojí skrz hledí armádní pušky, ze které jdou střely s centimetrovou přesností naproti talibánským fanatikům. Zajímavě zpracováný příběh dle skutečné události, který minimalisticky našemu vědomí prezentuje hrůzy moderní války.

 • 95%
  0
  0
  28. 3. 2015
  majk123 (882 bodů)

  co říc prostě libovka

 • 70%
  0
  0
  5. 1. 2014
  tamura (682 bodů)

  Peter Berg je evidentně patriot, až skoro šovinista, ale z jeho filmů, kde jsou tvrdý chlapi, co se baví o ženských a rodinách, při čemž za nimi vlaje nenápadně americká vlajka, je tenhle nejlepší. Má svý chyby, to nepochybně - nevyváženost v akcentu na různé části příběhu, trochu ordinérní a přepatetizovaný závěr s reálnými fotografiemi aktérů akce Red Wings, obsazení Marka Wahlberga (jo jasně, koprodukoval, ale no a co?!), ALE vyčítat mu přeťáplou akci? Myslím, že volné pády z úbočí hor patří ve filmu k tomu nejlepšímu a věřím tomu, že se tak skutečně dělo. Není to sice precizní a svým způsobem strohý film jako 30 minut po půlnocí od Ketryn Bigelow, nicméně po šílené Bitevní lodi si u mě Peter Berg polepšil. Je to určitě film, o kterém se dá diskutovat a to není málo.

 • 55%
  0
  0
  2. 11. 2014
  Batista (442 bodů)

  Průměr, nic víc, nic míň.

 • 85%
  0
  0
  3. 4. 2014
  Pája DJ (422 bodů)

  Hodně drsně natočené drama podle skutečné události, až z toho mrazí. Řeší těžké morální dilema, kdy společně s hlavními hrdiny lavírujete mezi soucitem a nemilosrdností. Režisér Berg tu zůstává věren svému tématu boje proti terorismu ve své nejčistší podobě.

 • 80%
  0
  0
  21. 8. 2016
  Fricino (355 bodů)

  bloodcountes ****
  Opravdu hodně slušně natočené válečné drama. Hodně drsné, pády ze skal mi opravdu působily bolest. Snad si ani neumím dost dobře představit , co za válečné mašiny ti mariňáci jsou. Takový pády, každej mnohokrát postřelenej...je skoro neuvěřitelný, že by pořád byli schopni boje...Fakt síla. Nepochopila jsem úplně, proč tam ty lidi nepřivázali ke stromu a nepustili je až po úspěšné operaci. Celou dobu mi v podvědomí probíhalo, v jaký nádherný krajině to jsou, jak by tam bylo krásně kdyby se tam lidi nezabíjeli a užívali by si tu fantastickou přírodu. No, ale to jsem odbočila. Takže dobrej film, kvalitní herecké výkony, skvělá kamera, která se (ó konečně) obešla bez třesní a naklánění do nejnemožnějších úhlů a velmi působivá hudba.

 • 75%
  0
  0
  27. 2. 2015
  keddie (334 bodů)

  Drsný film z drsného prostředí. Tvrdí chlapi dělají tvrdou práci. Řemeslně zvládnuté drama, docela propagandisticky pojaté, ale s tím se musí počítat. Naštěstí to není moc ukecané, naopak je tam dost akce a film má spád. Postavy nemají moc co hrát, ale docela to ujde.

 • 100%
  0
  0
  15. 3. 2015
  Sarus (293 bodů)

  Tento film se mi moc líbil, jelikož mám ráda filmy, které jsou natočené podle skutečné události. Diváci mohou nahlédnout, jak to chodí ve válkách v Afgánistánu a na osud vojáků bojujících v nich. Mark Wahlberg svou roli zahrál opravdu dobře. Na film vám rozhodně doporučuji se podívat. Konec filmu je smutný, obzvlášt, když tam ukazují reálné fotky a videa mrtvých vojáků a jejich manželek.

 • 75%
  0
  0
  11. 2. 2015
  taliz (200 bodů)

  Moc pěkný film. Šálek mého čaje.

 • 100%
  0
  0
  16. 3. 2016
  jakub-safranek (26 bodů)

  Drsný a smutný film.

 • 0
  0
  18. 1. 2014
  Host
  Host

  Kdo četl knihu tak musi dat 100%

77 70 ?
 • Michael Jackson 45%
 • Filmokolik 75%
 • jarv 80%
 • Sáček 80%
 • Reacherjack2016 75%
 • Brenan88 85%
 • Bája 90%
 • Sheldon 75%
 • zbynekvila 80%
 • Mikik4444 100%
všechna hodnocení (127)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

119. místo z 119 v žebříčku uživatele pantak
Sdílet tuto stránku:

Partneři: