O Brother, Where Art Thou? (USA)
« další názvy »
Francie Francie
USA USA
108 minut

Žánry

:
Dobrodružný, Hudební, Komedie, Krimi

Obsah

:
Mississippi, třicátá léta. Tři trestanci Everett Ulysses McGill (George Clooney), Pete (John Turturro) a Delmar (Tim Blake Nelson), vzájemně spoutáni, více »« méně

Režie

:
Ethan Coen Joel Coen

Scénář

:
Ethan Coen Joel Coen Homer

Herci

:
George Clooney John Turturro Tim Blake Nelson John Goodman Holly Hunter ...
Premiéra: 22. 3. 2001
Přístupnost: MP-12

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 75%
  0
  0
  28. 11. 2015
  Sheldon (13994 bodů)

  Odysseus Everett McGill (George Clooney) společně se svými dvěma kumpány Petem (John Turturro) a Delmarem (Tim Blake Nelson) uteče z vězení. Jeho cesta domů bude plná roztodivných bytostí, v patách má šíleného policajta a jeho žena už na něj dávno zapomněla.
  Rozpustilá nostalgická komedie plná starých písniček je variací na slavnou Homérovu Odysseu, kterou Coenovci umístili na americký jih. Film má příjemné tempo, specifický jazyk a humor, který činí z tohoto filmu jeden z jejich vůbec divácky nejúspěšnějších.

 • 80%
  1
  0
  6. 2. 2017
  lamps (13455 bodů)

  Scénáristické bloudění tčřicátými léty, ve kterém záměrně absentuje pevná příběhová osa a postavy směřují za glorifikovanými morálními hodnotami překonávaje přitom nahodilé překážky a proměnlivé motivace. Coenovci ukazují velmi vtipně a nápaditě prostředníček zastaralým společenským hodnotám, které vyústily v největší hospodářskou krizi v dějinách, a jejich postavy se opakovaně zbavují okovů a unikají vstříc budoucnosti, která jim coby dětem nového věku nabízí postupně duchovní i úřední očistu a záchranu. Nesrší to sice vtipem ani zdaleka tak, jak by bylo vzhledem k potenciálu celého námětu a tvůrčí výřečnosti Joela a Ethana zdrávo, ale díky neskutečně energickému uchopení, překrásné stylizaci, hercům a jednomu z nejlepších dobových soundtracků vůbec z toho nelze spustit oči a neužívat si každý z té dlouhé řady originálních uměleckých voleb a postupů. Navíc Clooney je děsnej frajer a třicátá léta americká nejsou jen O myších a lidech, ale také o ropuchách, gangsterech, pomádě a krávách na střeše. Ani se mi věřit nechce, že je Coeni na vlastní kůži nezažili...

 • 65%
  0
  0
  14. 8. 2013
  výfuk (2964 bodů)

  Na motivy Homéra? To snad on tak nudný není ne? Coenovci trochu chňápli vedle. Čekal jsem skoro všechno, ale tohle fakt ne. Jediné co se jsem si z filmu odnesl bylo Man of constant sorrow. Nic extra, nic vyjímečné. Jen jeden film géniů, který skončil trochu jinak.

 • 70%
  0
  0
  28. 2. 2010
  Hare77 (1922 bodů)

  Coenové umí lepší filmy, ale není to špatné....

 • 100%
  0
  0
  5. 9. 2012
  hrona (561 bodů)

  Tento filmový skvost se bez pochyby zařadil mezi top světové filmy v žánru komedie, roadmovie, hudební. Ustřední trojice na útěku z vězení ve státě Mississipy, za hledáním uloženého pokladu a sebepoznáním, naráží na své strastiplné cestě nejen na přísné policejní hochy, kteří jsou jim neustále v patách, ale také různé, prostodivné postavičky a rituály, které tento příběh utváří k dokonalosti. Zapojení a dokreslení bluegrassových kytar a zpěvů do příběhu, v čele se skvělou interpretkou Allison Krauss dělá z tohoto příběhu nejen skvělou podívanou, ale také opravdový hudební zážitek. Díky pánům Coenům za jejich filmografii. Jen tak dále.

74 ? ?
jak hlasovat?
 • loudaxxx 90%
 • Kim6 55%
 • headhunter 70%
 • Špímoňátko 90%
 • bohhous22 55%
 • Brenan88 60%
 • lamps 80%
 • Had 100%
 • squirrelpool 75%
 • lukas 65%
všechna hodnocení (74)

V žebříčcích uživatelů

1. místo z 5 v žebříčku uživatele hrona
3. místo z 172 v žebříčku uživatele Had
7. místo z 9 v žebříčku uživatele anyxx
7. místo z 382 v žebříčku uživatele Psisko59
24. místo z 45 v žebříčku uživatele Olia
67. místo z 73 v žebříčku uživatele Carpaccio
1. místo z 26 v žebříčku uživatele Psisko59
3. místo z 8 v žebříčku uživatele Had
Sdílet tuto stránku:

Partneři: