A Dangerous Method (Velká Británie)
Velká Británie Velká Británie
Německo Německo
Kanada Kanada
Švýcarsko Švýcarsko
NSR NSR
99 minut

Žánry

:
Drama, Životopisný

Obsah

:
Dva legendární psychiatři svádějí nelítostný souboj, který se odehrává prostřednictvím léčby psychicky nemocné dívky. Král „divných filmů“ více »« méně

Režie

:
David Cronenberg

Scénář

:
Christopher Hampton John Kerr

Herci

:
Keira Knightley Viggo Mortensen Michael Fassbender Vincent Cassel Sarah Gadon ...
Premiéra: 26. 1. 2012
Distributor: Bontonfilm
Přístupnost: MP-15

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 80%
  0
  0
  17. 9. 2017
  Sheldon (12495 bodů)

  Příběh o tom, jak úchylný Kanaďan dokonale zachytil podstatu psychoanalýzy a Rakousko-Uherského mocnářství. Profesionálně dokonale natočený film s velmi silnou trojkou v hlavních rolích - Mortensen, Fassbender, Knightley a ve vedlejší roli exceluje šaramntní Francouz Vincent Kasell. Všichni by si zasloužili nominaci na Oskara.Z mého pohledu výborný film.

 • 35%
  1
  1
  16. 2. 2018
  Pas (6117 bodů)

  Nebezpečná metoda je jeden z těcch filmů, který sice naťukne téma, které je zajímavé, ale zůstane jen u toho naťuknutí. Což v případě příběhu Spielrein, Freuda a Junga je stěží odpustitelné. Celé vyprávění vyžaduje apoň základní povědomí o problematice - paradoxně ne ale o samotné psychoanalýze jako spíš o historii vzájemného vztahu a útržků ze životních osudů tří psychoanalytiků. Film se psychoanalýzy sice sem tam dotkne ale činí tak buď příliš účelově, jednoduše (vykreslení počátečního vztahu mezi Jungem a Spielrein) anebo příliš násilně a prvoplánově (některé dialogy Freuda s Jungem a Spielrein). Režisérovi se navíc nepodařilo "oprostit" od divadla (řada scén má vyloženě divadelní postupy), přitom ale nedokázal využít jeho potenciál, takže většina emotivních scén vyznívá silně mimo. Ze scén, ze kterých mohl film oproti divadlu těžit, se nevytěžilo nic. Výsledkem je jakási mozaika, která je vztahově plochá. Je paradoxní, že film o legendách psychiatrie a psychologie nemá vlastně moc prokreslené chraktery, má těžko uvěřitelné emoce i odtažitost.Škoda pro tvůrce i diváky, ti první měli zřejmě Oskarové ambice , my ostatní jsme (naivně)čekali dramatický neřku-li až thrillerový příběh.

 • 75%
  0
  0
  26. 11. 2012
  VitvarJane (4439 bodů)

  Tento film byl pro mě překvapením, a ne zrovna milým. Dle traileru jsem očekávala o hodně víc, než film samotný nabízí. I přes prvotní nelibost v traileru vůči Keira Knightley, se kterou poslední dobou vycházejí neustle historické snímky, se jí její role obzvlášť vydařila. Ovšem přišlo mi to celé nedodělané...

 • 70%
  0
  0
  31. 3. 2018
  evismaior (3713 bodů)

  Hodinu a půl jsem tenhle film sledovala a hodinu a půl si následně hledala na netu informace o hlavních postavách - a ta druhá hodina a půl byla mnohem zajímavější. Někde tedy musí být problém. V Keiře Knightley ne, ta jen dokazuje, že s naprostým přehledem zahraje cokoli a osud její postavy je i historicky zajímavý, byť obecně se soudí, že její vztah s Jungem sexuálně naplněn ve skutečnosti nikdy nebyl. Postava Sigmunda Freuda je ve filmu víceméně jen jako pozorovatel a Viggo Mortensen zadumaně pokuřující doutník většinu času vypadá jak Aragorn hloubající o osudu Středozemě - scénář mu víc prostoru bohužel nedává. A to je hlavní potíž - pokud divák nezná základní fakta o psychoanalýze a o rozdílech v učení Freuda a Junga, dost se v ději ztrácí a obtížně chápe, proč se ti dva vlastně hádají. Jenže když divák tato fakta zná, zjišťuje zase, že všechny ty dialogy postav o psychoanalýze jsou ve filmu jen jako volně ložená vata, aby to navenek vypadalo, že to je fakt hlubokomyslný snímek o Freudovi a Jungovi a ne jen příběh o tom, jak se jeden doktor zamiloval do své pacientky a pěkně jí naplácal na zadek, načež zbytek příběhu řešil, že je to v háji, protože bohatá manželka, děti a tak dál. A to ho k tomu sexu ještě musela ukecat postava Vincenta Cassela, který jinou úlohu ve filmu nemá, a když ji splní, tak prostě zmizí z děje. Fassbender hraje toho pokryteckého šosáka ve své standardní kvalitě, ono taky co hrát, když vždy po trochu zajímavějším ději příběh najednou poskočí o pár let dál. No, čekala jsem zkrátka víc.

 • 80%
  0
  0
  15. 9. 2013
  harry456 (2433 bodů)

  Kostýmní dramata nějak zásadně nemusím, ale nového Cronenberga jsem si nemohl nechat ujít. Herecky a atmosférou velmi dobré. Explicitní cronenbergovské scény sice film téměř neobsahuje, ale občas na diváka, tu z dialogu, tu z ticha, zamrká ten starý Cronenberg a nechá prostor představivosti. Tento film zkrátka stojí za vidění.

 • 60%
  0
  0
  23. 11. 2012
  farb (2056 bodů)

  Překvapivě slabý průměr, který ničím neurazí, ale ani nenadchne. Což je, obzvlášť u Cronenberga, vyloženě zklamání. 6/10.

 • 75%
  0
  0
  6. 1. 2015
  Brcolka (917 bodů)

  Tento film byl a je trochu jako kolik třešní tolik višní. Trochu se mi ztrácel smysl co chtěl film sdělit. Ve filmu jsem vnímal Freuda jako nepřístupného člověka co lpí na svém přesvědčení a není jiné diskuzi přístupný. Asi jako lidé a odborníci, kteří tvrdili, že je země placatá. A pak Jung, který to bere z jiného úhlu a tvrdí, že země je kulatá. A do toho osobní problémy. Jinak ne až tak dobře investovaný čas do shlédnutí filmu

 • 80%
  0
  0
  4. 3. 2012
  jakub.polak (181 bodů)

  Do filmu jsem se krásně ponořil a prožíval s postavami jejich snahu o pokrok ve vědě a jejich chuť pomáhat lidem.

69 74 ?
jak hlasovat?
 • evismaior 70%
 • Pas 35%
 • dav.bal 55%
 • leafroller 90%
 • Sheldon 80%
 • hansvonalt 80%
 • vladimir-lada-but 85%
 • maniak 75%
 • ballrog 70%
 • McFous 60%
všechna hodnocení (72)
Sdílet tuto stránku:

Partneři: