Lost in Munich (mezinárodní název)
Česká republika Česká republika
105 minut

Žánry

:
Drama, Komedie

Obsah

:
Sir „P“, devadesátiletý papoušek šedý, který kdysi patřil Edouardu Daladierovi, se na pozvání ředitele Francouzského kulturního institutu ocitne v roce více »« méně

Režie

:
Petr Zelenka

Scénář

:
Petr Zelenka

Herci

:
Martin Myšička Marek Taclík Jana Plodková Václav Kopta Václav Neužil (II) ...
Premiéra: 22. 10. 2015
Distributor: Falcon

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 80%
  1
  0
  31. 3. 2016
  martin-mickey-stusak (16039 bodů)

  Zajímavý snímek o vyslovení faktů a mýtů o události známé jako ´Mnichovská dohoda´. Nejdříve sledujeme půlhodinovou povídku jak z ´Bakalářů´ o jakémsi papouškovi jako jediném svědkovi oněch událostí a skopičin jednoho neúspěšného novináře, aby se to nakonec neočekávaně zvrhlo v něco, čemu se říká ´Film o filmu´. Ano, takový je zbytek snímku, kde je velice věrně divák obeznámen veškerým děním kolem natáčení filmu, které má režisér a scénárista v jedné osobě Petr Zelenka zcela jistě ze svých zkušeností a které může potvrdit každý, kdo chodí k filmu třeba jako komparzista. Ano, takhle ta atmosféra skutečně vypadá. V 70. minutě stopáže jsou náhle rozhovory tvůrců v historickém tématu a dozvídáme se, jak to všechno ve skutečnosti kolem oné dohody bylo. A v 80. minutě se dozvídáme, co už vlastně všichni víme a co dělá naprosto každý. I filmaři se dopouštějí jistého podvůdku, aby na natáčení dostali grant z fondu EU. A tak vlastně je mi záhadou, o čem tento snímek je především. O natáčení filmu nebo o vyjádření přímých souvislostí kolem mnichovské dohody? Nebo snad jde o oboje? Což o to, natočeno je to velice dobře, ale proč jé historické téma vznesena zrovna takovým způsobem? Že by s opatrnosti, neboť se stále jedná o velmi citlivé téma? Hmm...

 • 30%
  0
  1
  20. 9. 2018
  Sheldon (12948 bodů)

  České lvy, Ceny české filmové kritiky a prázdná kina. Proč? To není tak složité, tenhle film zoufale nefunguje. Má strašný scénář s naprosto dementním nápadem, vulgarismy humor vážně nedělají a herci hrají jakoby právě dohulili jointa a šli naplac. Nehorázná záležitost.

 • 85%
  2
  0
  17. 5. 2016
  lamps (12865 bodů)

  Opravdu neuvěřitelné, jak dokáže Zelenka přizpůsobit různorodé narativní vzorce ve prospěch jednotného myšlenkového vyznění a neodolatelně satirické charakteristiky neměnné české nátury. Technika "filmu ve filmu" mu umožňuje nejprve poeticky načrtnout zamýšlené dějové motivy, které pak vtipně, v upřímném polodokumentaristickém duchu rozvádí ve fiktivním procesu natáčení. Úžasná je právě lehkost, s jakou vytvořený fikční svět duplikuje ten reálný, se všemi politickými, etickými, finančními nebo záměrně absurdními problémy v koloběhu natáčení filmu, tentokráte v souhře s inteligentní historickou satirou a více či méně nápadnými úsměvy nad povahou češství. Herci fajn, kamera super, režie skvělá... Americká noc pro české filmaře.

 • 55%
  0
  0
  19. 10. 2015
  Petrson (3664 bodů)

  Vynikající dialogy, zajímavý námět, ale paradoxně slabý scénář, kdy není co sledovat. Smyšlený příběh nemá nosnou linku, která by provedla celým filmem, udržela pozornost. Zajímavý motiv s Jitkou Schneiderovou i Markem Taclíkem (i pro dokumentární část) se vytratí (úplně ztratí) a pak už to jsou jen vtípky na principu Ztracen v LaMancha (jasný odkaz v názvu i obsahu), což byl ale dokument o skutečně nedotočeném filmu a byl skvělý, pravdivý! Zrnitý obraz na velkém plátně nepotěší. Skok do druhé půlky, tedy jako dokumentární, není nijak zásadně obrazově odlišen a nastává lehká nuda se zamotanou, smyšlenou (?) pointou (?) o hrdinství prezidenta Beneše. Jsem zvědavý, kolik lidí tento film v této době přitáhne do kin. Před dvaceti lety bych to asi ocenil, ale ona to není ani přes čtyřicet let stará Americká noc (odkaz ve filmu), stejně jako to není Allenův Hollywood Ending. Spíš je to Rok ďábla, ale ten byl i v nadsázce opravdový a byl fajn. Tento film asi ocení zejména ti, kteří se chtějí bavit na připravených smyšlených absurdních zákulisních filmařských vtípcích-epizodkách.

  • námět, dialogy
  • scénář, dramaturgie
 • 85%
  0
  0
  14. 3. 2016
  rkotvald (3063 bodů)

  Velmi příjemná záležitost, která zlehka balancuje na hraně absurdní komedie a absudrního drama. Tenhle film si ani tak nedělá srandu z Fratíků ač by se to tak mohlo na první pohled jevit, ale spíše z nás Čechů. Film mi hodně připomínal Polski film a Ztracen v La Mancha :-). Ztraceni v Mnichově jsou dílem těžko uchopitelným, těžko popsatelným, ale velmi promyšleným. Chtěl bych napsat, že tento typ inteligentní ryze české komedie ve vodách českých kin chyběl, jenže ony tam chybí komedie celkově. Sice se filmy takto označené celkem hojně točí, ale s komediemi to nemá nic společného. Stejně jako film fiktivně přestavuje ,,film o filmu'¨stejným způsobem pitvá a překrucuje text Mnichovské dohody. Mimochodem, ruku na srdce, kdo ji četl? Film skvěle napadl to čecháčkovské vymlouvání na znemožnění zvenčí --- se bránit okupaci, díky čemuž jsme nafurt zlomeni, podupáni se ztracenou ctí, hrdostí a schopností se bránit téměř vůči všemu v pozdějších dějinách naší země.

 • 70%
  0
  0
  14. 8. 2017
  hp24 (2826 bodů)

  Když Petr zelenka, tak originální pojetí, fabulace, provokace. netradiční schema - rozjezd v podobě filmu, pak ale náhle přelom ve "film o filmu". To vše na celkem citlivé téma (pro Čechy), které ovšem přináší zajímavý pohled na hranici konspirace. Skvělé herecké výkony! I když mám podezření, že herci NEHRÁLI, ale HRÁLI SI ;-)

 • 80%
  0
  0
  1. 2. 2016
  HappyPiere (2770 bodů)

  Velice podařený film postavený na trochu "směšné" pointě. Ale Zelenka udržel otěže v rukách a servíruje tak divákovi opravdu vynikající film.

 • 85%
  1
  0
  22. 3. 2016
  Ombak_Penari (2747 bodů)

  Petr Zelenka patří mezi originální a kvalitní české autory, což svým novým počinem jen potvrdil. Natočil v podstatě další mystifikační dokument o natáčení jednoho filmu, ačkoliv to tentokrát vzal trochu jinak než ve svých předchozích počinech z hudební branže a zkombinoval to se značnou dávkou absurdity a parodie historických událostí a národních traumat. Výsledkem je fajnový kotel humoru z filmařského světa, ve kterém velmi šikovně využívá prostředí barrandovských filmových studií a netradičního postupu vyprávění příběhu. Za mě určitě palec nahoru, český film potřebuje podobně originální snímky jak sůl.

 • 90%
  0
  0
  1. 2. 2016
  stantheman (2289 bodů)

  Zelenka opět nezklamal---jeho mystifikace jsou opravdu zábavné...v téhle mystifikaci + hrátky s českým traumatem---Mnichov. Jeden z režisérů , který si drží laťku hromsky vysoko na české poměry a já mu držím palce...

 • 80%
  1
  0
  24. 10. 2015
  marie-kolarova (1724 bodů)

  Novinář Pavel se probudil do nezapomenutelného dne. Nejdřív ho šéf poslal na konferenci s papouškem a po návratu našel v emailu padáka a fotky manželky s milencem. Papoušek zase není tak k zahození, jeho řečí jsou víc než politicky nekorektní. Pavel by ty samé už seděl v base. Začátek filmu má skvělé grády. Později začíná Zelenka koketovat s absurdní komedií, kdy baví srovnáním české a francouzské mentality, a fůrou narážek na oblíbená národním klišé. Tempo opadá a na chvíli se režisér kochá svými nápady, aniž by věnoval příliš pozornosti divákovi. Závěrečná část opět přitáhne dosud rozvolněnou pozornost a přivádí k zamyšlením nad schopností vidět dějiny jinak, než jsme dosud o nich přemýšleli.

 • 60%
  0
  0
  4. 11. 2015
  king-kurt (1143 bodů)

  Velmi zvláštní film, nejdříve průměrná dialogovka s lehkým humorem a papouškem, pak epizodní dokument s legráckami z natáčení a jakoby závažný podtext o mnichovský zradě. Není to špatný, není to výjimečný, je to náročnější, ale ne moc, není to "mainstream" a nečekejte epický příběh.

 • 75%
  0
  1
  19. 10. 2015
  lukas (991 bodů)

  Skvělý. Vtipný, zajímavý scénář. Včetně skutečných historických citací. Snad na film přijde dost diváků. Kandidát na český film roku 2015.

 • 90%
  0
  0
  6. 1. 2016
  voleman (877 bodů)

  Ztraceni v Mnichově je velmi spletitý a při tom zábavný a snadno pochopitelný film. Je to film, který se nedá jen tak popsat, ten se prostě musí vidět. Je to film, který se těžko k něčemu přirovnává. Je to něco, co je v našich luzích a hájích v záplavě samých sociálních dramat, nebo lidových slaboduchých komedií opravdu velmi originální a netypické. Při tom si ale nedokážu představit, že by film s podobným humorem a zpracováním mohl vzniknout jinde než u nás. Právě narážky na typické České chování film svým způsobem drží pohromadě a dávají mu naprostou věrohodnost. Je to film s tak spletitým a přitom skvěle zfilmovaným scénářem, že před Petrem Zelenkou musím opravdu smeknout. Také všichni zúčastnění herci hrají naprosto přesvědčivě, a všechny jejich role jsou zcela naturální, hlavně pak v dokumentární části jim jejich fiktivní postavy zcela uvěříte. Jediné co by se filmu dalo vytknout je možná trochu utahanější konec, který trochu ztrácí oproti zbytku filmu tempo. Je to ale zanedbatelnost, která ve finále film, který zábavně reflektuje naší společnost a při tom je skvěle a zcela originálně natočen nijak výrazně nekazí. 90%

 • 70%
  1
  0
  9. 6. 2016
  Pája DJ (506 bodů)

  Na tento film jsem se již delší dobu těšil a to jak z hlediska velkého počtu cen i samotného příběhu. Film stojí určitě za to vidět. Určitě je potřeba ocenit scénář a originální nápad, ale i tak jsem čekal trochu více. Film je určitě zajímavý a každý si udělá svůj názor.

 • 65%
  0
  0
  7. 2. 2016
  marvan (502 bodů)

  Zvláštní film, zaujal mě můj starý známý Stanislas Pierret jako herec, to bych nečekala, mimo jiné

 • 70%
  1
  0
  9. 6. 2016
  Judinka (465 bodů)

  Film jsem viděla teprve nedávno a čekala jsem od něj trochu více. Přestože jde z filmového hlediska o pěkný kus práce, který se navíc zabývá citlivým a v mnoha ohledech traumatizujícím tématem, možná mu ještě něco chybí, co by mě zlákala podívat se znovu.

 • 90%
  0
  0
  5. 4. 2016
  machetetete (460 bodů)

  Díky za to, že takové tvůrce u nás pořád máme. Autory, kteří dokáží konkurovat evropské kinematografii a vůbec se nemusí krčit někde v koutě. Petr Zelenka podle vlastního scénáře popichuje filmové řemeslo, chvíli sledujeme něco, pak následuje hraný film o „úvodním cosi“, rýpe do novinářů, řeší papouška, Mnichovskou dohodu i další kostlivce. A je u toho zatraceně zajímavý a přitažlivý. Nastolil hru, na kterou divák neodkojený Kameňáky milerád přistoupí, jeho přelívání skutečnosti a filmové reality fikčního světa je moc fajn, herci jsou příjemně civilní, lidé za kamerou si své odmakali na jedničku. Párkrát škobrtneme v tempu, ale to nechejme stranou. Nápadité, úderné, inteligentní.

 • 85%
  0
  0
  6. 1. 2016
  dis (442 bodů)

  85%
  Málokoho asi napadne, že inspirací, otevřeně přiznanou minimálně v názvu, je Gilliamův Ztracen v La Mancha - zpracování Dona Quichota, které zkrachlo na souboru třeskutých malérů. Tady jdou ještě dál, v typické české černé parodii. Nečekal jsem, že mne ještě může tuzemský film příznivě překvapit. Možná po Vaterlandu jedinej...

 • 85%
  0
  0
  7. 1. 2016
  koudel (317 bodů)

  Zelenkův film nikdy nezklame, vždy tam musí být trochu mystifikace a to se mi líbí. Myšička - výborný.

 • 90%
  0
  0
  20. 9. 2016
  Wasper (183 bodů)

  Film s velice originálním zpracováním, založený na mystifikaci ponoukající člověka nebo spíše celou společnost nad sebezamyšlením, s průměrným hereckým obsazením. Přestože může někoho nudit, pravděpodobně nejlepší český film roku.

 • 20%
  1
  0
  13. 4. 2016
  vidunaj (74 bodů)

  Mám pocit autoři nevěděli co filmem a tak udělali film o filmu. Bohužel ani dostatečně vtipný. Kritika dotací na filmovou tvorbu a dokázat jak za peníze které vám někdo poskutne natočíte naprosto nesmyslný dokument a vydáváteho za umění. Pokus o "originální" výklad Mnichova v 10 minutové diskuzi herců??? Je to opravdu slabé a nudné. Začíná to být s českým filmem tragické pokud toto je 2. nejlepší film lonského roku.

 • 95%
  0
  0
  24. 4. 2017
  dapa (18 bodů)

  Vynikající příběh o výrobě iluzí a relativitě pravdy... tak jako ve filmu nepoznáme, že na některých záběrech "filmu" je papoušek umělý, že ruka na telefonu nepatří Martinu Myšičkovi, že bunkr je jen polystyrenová nakašírovaná maketa etc., tak i v historii byť tak dobře zdokumentované jsme stejně odkázání jen na "viditelné a sestříhané" a o skutečném zákulisí tušíme jen málo...Vskutku povedená česká parafráze Americké noci.

 • 65%
  0
  0
  7. 1. 2016
  alena-sejkova (18 bodů)

  Trochu jsem se v tom ztratila :-)

 • 0%
  1
  0
  25. 10. 2015
  Trevor (7 bodů)

  Musím se přiznat , že tento film naplnil všechna má očekávání. Šel jsem na něj s tím ,že to bude proevropská antivlastenecká propaganda pojednávající o tom,jaký jsme my Češi ubohý národ a za vše špatné si vlastně můžeme sami že?A lidé neznající podrobněji naši historii na to opravdu skočí! Problémem je ,že mnichovská dohoda byla zradou kterou nelze nijak obhájit a to že se najde historik který se svými konspiračními teoriemi vytvoří k historické skutečnosti jakousi alternativní rádoby pravdu ovšem na skutečnosti, že Francie společně s Británií podepsáním Mnichovské dohody a zradou Československa, zapříčinili 2.světovou to nic nemění.Místo otázky zda li by se měla Francie omluvit, bych se spíše ptal proč se tak ještě nestalo?A tu větu o tom, že za okupace byli ztráty na životech minimální už snad ani nelze komentovat no snad jen tím, že smrt 365 000 českých lidí zavražděných nebo v boji padlých opravdu nelze považovat za diplomatické vítězství.Nemohu se zbaviti dojmu, že účelem tohoto filmu je zašlapat ty zbytky národní hrdosti které snad někteří z nás (kteří znají historii) ještě mají.Poučení z Mnichova je toto Evropa na nás vždy sra*a a že se to nezměnilo nám ted EU myslím celkem srozumitelně dává najevo.Tvůrce bych pověsil za ko*le do průvanu.

 • 70%
  2
  0
  24. 10. 2015
  luky171 (7 bodů)

  Absurdní konstrukce příběhu. Byl jsem zklamán, podle kritik jsem měl vidět nejlepší český film za posledních několik let. V kině jsem se rozhodně nenudil a nekoukal na hodinky. Ale nebyl jsem z filmu nadšen tak, jak jsem očekával. Nudné a zdlouhavé pasáže o historii. Zvláštní bylo, že nikdo z diváků se nezvedl po skončení filmu z křesla, dokud neskončili závěrečné titulky. Zřejmě čekali další mystifikaci. Btw. Kniha Mnichovsky komplex Jana Tesare opravdu existuje !

66 83 ?
jak hlasovat?
 • panbubo 85%
 • homedo 55%
 • Sheldon 30%
 • Matëj159 0%
 • havlicek94 60%
 • Taggart 60%
 • Rosie 60%
 • Had 75%
 • Pas 5%
 • aero 60%
všechna hodnocení (82)

V žebříčcích uživatelů

Sdílet tuto stránku:

Partneři: