Santiniho jazyk

55%

Komentáře a recenze 6

Dle počtu bodů
xxmartinxx
xxmartinxx
22 313 bodů
4
Šedivě vyblitý obraz by byl poslední problém, tenhle pokus o mystiku strhávají především toporné postavy tlačené k zádumčivým pohledům i ve chvílích, kdy je to spíš legrační (jak samozřejmě dokážou lidé v tomhle světě přijmout vraždu). Celý námět mě příliš nestrhl a pátrání po univerzální větě mě vlastně vůbec nezajímalo, protože jsem nedokázal pochopit, proč by měl být architekt Santini nějaká autorita vedoucí vůbec k přesvědčení, že by takovou větu mohl znát. Ani v ostatních aspektech to ve mně nevzbudilo příliš zájmu.
Pas
Pas
6 225 bodů
1
Santiniho jazyk je v podstatě kostelním bedekrem ve kterém žádný velký smysl nehledejte. Posbíráním některých historických postav jako byl Jan Nepomucký (1340 asi -1393) Jan Blažej Santini-Aichel (1677-1723) a faktů jako jsou sakrální stavby a jejich zjevný i skrytý význam .Jako dokumentární snímek by to nebylo ani tak špatné ale Strach s Urbanem se rozhodli, že z toho vytvoří za každou cenu mystery/krimi .Pokud byl stavitel Santini obdařen můzou a nesporným umem pak postavy v příběhu jsou obdařeny idiotstvím,strojeností a neumětelstvím.Rozvádět zde způsoby uvažování a hlavně jednání hlavních postav příběhu je zbytečné , tedy pokud nejste psycholog který se zabývá infantilním chováním dospělých.Oznamovací povinnost na vraždu už dnes evidentně chápou i malé děti .Pokud to byl Strachův pokus dát do protipolu genialitu Santiniho a demenci postav ve filmu pak tam chyběl humor.Pokud ne , pak je to scénaristické peklo a diletantství.Šifra mistra Santiniho je v tomto smyslu trošku (dost) obšlehnutá podle známějšího snímku od Rona Howarda ale na jedno kouknutí to ještě ujde.
hnidopich
334 bodů
0
Smál jsem se v kuse asi deset minut, když jsem viděl Viktora Preisse s koňským ohonem. Jeho postava, která je navíc absolutně zbytečná pro děj, mě vážně dostala. Scénář nedává absolutně žádný smysl, a to ani na té nejzákladnější úrovni, nonstop mnišské chorály, kostelní porno, jak já tomu říkám, pana Stracha mě přijde jak esence nevkusu, ekvivalentem tohoto filmu jsou takový ty náboženský obrazy, co prodávají Vietnamci, kde je Panna Maria a jednorožci a růžové nebe. Jiří Strach si dovolí říct o Tomu Tykwerovi, že zkurvil Parfém: Příběh vraha, a že by to natočil líp? Jak asi panebože? Jak by někdo, kdo absolutně nemá cit pro gradaci děje, vůbec neumí pracovat s hudbou (neví kdy ubrat, kdy přidat a prostě jede nonstop na plný plyn), mohl takový příběh natočit líp? Žádnej Stanley Kubrick to prostě není a nikdy nebude. Nebude dokonce ani ten Tykwer. Je to prostě katolický kýčař.
AlvinCZ
AlvinCZ
134 bodů
1
Nejslabší Strachův film. Dodnes jsem nepochopil, o co v tom filmu vlastně šlo.