Americký gangster

80%
Americký gangster
Plakát traileru

Čtyři ikony filmového průmyslu se sešly u kolébky akčního dramatu Americký gangster, který aspiruje na jeden z nejsilnějších zážitků, jež si v roce 2008 odnesete z kina. Oscary ověnčení herci Russell Crowe (Gladiátor, Insider: Muž, který věděl příliš mnoho) a Denzel Washington (Training Day, Hurikán v ringu) se spojili s oscarovým scenáristou Stevem Zaillianem (Schindlerův seznam, Gangy New Yorku) a neméně úspěšným režisérem Ridleym Scottem (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen). Vznikl strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena. Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. "Ten kluk přišel bez peněz odnikud a kombinací chytrosti a drzosti se neskutečně vypracoval, byť na nesprávné straně zákona," vysvětluje producent Brian Grazer, proč se rozhodl koupit práva na jeho životní příběh. Scenárista Steven Zaillian neponechal nic náhodě a při psaní scénáře strávil dlouhé hodiny v rozhovorech s oběma protagonisty příběhu. Jeho geneze přesto snadná nebyla, vysněného režiséra Ridleyho Scotta musel Grazer několikrát přemlouvat a ten kývnul až poté, co scenárista Zaillian rozšířil postavu neúplatného poldy Robertse. "Líbil se mi ten protiklad všeobecně respektovaného gaunera a na druhé straně chlapa, který je kvůli své poctivosti všemi považován za černou ovci," říká slavný režisér.
Brenan88
Brenan88
47 084 bodů
8.5
Kvalitní gangsterský snímek,které v dnešní době skoro nevznikají. Mohl bych tady vypisovat všemožné superlativa díky čemuž jsem si film zamiloval. Ono bude stačit,když napíšu jeden důvod proč si film pustit. Tím důvodem je - Washington. Celý snímek si ukradne pro sebe a pokaždé,když se objeví před kamerou,tak předvádí to nejlepší ze sebe. Americký gangster si klidně může dovolit jít do srovnání s takovými filmy jako je Kmotr,nebo Tenkrát v America a vyjde z toho s čistým štítem.
Pete69
Pete69
29 697 bodů
9
Perfektní gangsterka.. řekl bych téměř dokonalá. Filmy na základě pravdivém příběhu jsou u mě navíc automaticky vždy o něco výše. Denzel Washington předvedl vrcholný výkon své kariéry a zastínil Russella Crowe a všechny ostatní. Režie Ridleyho Scotta také udělala své - 90%.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 280 bodů
6
Americký gangster pro mě ztělesňuje vše, kvůli čemu jsem dřív gangsterky neměl rád. Zdlouhavý příběh, tajemně se tvářící (ale jen tvářící) postavy a spousta natahované nudy. Nedokážu se tomu filmu otevřít, stejně jako on se odmítá otevřít mně.

Dodatečné informace

Původní název:
American Gangster (více)
 • USA Americký gangster
 • USA American Gangster
 • USA Ameerika gangster
 • USA Americki gangster
 • USA Amerikai gengszter
 • USA Amerikan gangsteri
 • USA Gangster américain
 • USA Gánster americano
 • USA O Gângster
 • USA The Return of Superfly
 • USA Tru Blu
Premiéra v ČR:
3. 1. 2008
Distributor:
Bontonfilm
Země původu:
USA
Rozpočet:
100 mil. USD
Tržby:
266,47 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Americký gangster je dostupný s českými titulky a českým dabingem

Podobné


Powered byJustWatch