Pelíšky
Zajímavosti

Na 34. Mezinárodním filmovém festivale v Karlových Varech získal Jan Hřebejk "zvláštní uznaní poroty","cenu mezinárodní poroty" a byl nominován na Křišťálový glóbus.

V roce 1999 na soutěži Novoměstský hrnec smíchu dostal film "hlavní cenu diváků" a "cenu poroty Zlatý prim". Za scénář dostal cenu Petr Jarchovský a oceněni byli i herci Jiří Kodet a Eva Holubová.

Na předávání cen Český Lev za ročník 1999 získal snímek sošku lva díky čtenářům časopisu Premiere a několik nominací - mj.za nejlepší film, režii, scénář a cenu filmových kritiků. Nominace získaly i herečky Eva Holubová (za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli) a Simona Stašová (za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli). Zcela po právu si odnesl křišťálového lva herec Jiří Kodet za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Lva dostal i Aleš Najbrt za nejlepší filmový plakát.

Dům rodiny Šebkových a Krausových se nachází v ulici Schodová, hned vedle ulice Před Cibulkami. Domov mládeže 1. Máje najdeme na rohu ulic U Sanopzu a U Malvazinky, v reálu zde sídlí Centrum plastické a estetické chirurgie Perfect clinic.

Scéna, kde Jaroslavu Duškovi začnou hořet vlasy od plynové karmy, se musela opakovat celkem šestkrát.

Na rohu ulic Fabiánova a Před Cibulkami se natáčela v půlce ledna 1999 jedna z posledních scén, a sice ta, kde Elien srazí Michala z kola.

Škola, ve které učil Saša Mašlaň, je ve skutečnosti Fakulta tělesné výchovy a sportu v pražských Vokovicích.

Scéna, kde diverzant s koženou brašnou vjede s motocyklem do jezírka, byla natáčena koncem léta v Prokopském údolí.

Natáčení filmu začalo 22. července 1998 v barrandovském studiu č. 4. Další interiéry se poté natáčely v modřanské sokolovně.

Režisér Jan Hřebejk byl nominován na festivalu AFI Fest v Los Angeles na cenu velké poroty.

Úlohu paní Krausové - manželky Jiřího Kodeta, měla původně hrát Iva Janžurová, ale roli odmítla. Údajně kvůli pověrčivosti, protože tato postava ve filmu zemře.

Ve scéně kdy Šebek předvádí, jak se správně pije vodka v zákopu a řekne: "Maršal Malinovskij!" jeho bratr dodá: "Brašulee!" Tato replika nebyla ve scénáři.

Stejně tak scéna kde Bolek Polívka zapíchne hořící prskavku do vlasů Simony Stašové. Opět se jedná o improvizaci Bolka Polívky.

Na venkovní projekci pouští Elien francouzský film Hrabě Monte Christo (1955).

Film navštívilo v kinech 1 060 375 diváků a vydělal 62 124 085 Kč.

Chyba ve filmu: Když Miroslav Donutil muchlá a trhá obrázek, tak má na sobě svetr, ale když je záběr na jeho ruce, má pouze bílou košili.

Chyba ve filmu: Film se odehrává v roce 1968. V jednom záběru (ihned po shození z kola) je záběr na konec ulice, kde stojí bíla ŠKODA 120 (počátek výroby 1976).

Scenárista Petr Jarchovský se inspiroval vlastními rodinnými vzpomínkami a motivy z knihy Petra Šabacha Hovno hoří, své zážitky připojil i režisér Jan Hřebejk.

Hodnocení a recenze Pelíšky

87 ? ?
jak hlasovat?
  • Volpe 70%
  • MIRKA DOLEJŠOVÁ 100%
  • Trickyvoo 90%
  • misec 100%
  • Dany Jones 100%
  • veru9898 80%
  • dominik11 5%
  • Honza911 95%
  • ZaS 70%
  • HanO 100%
všechna hodnocení (1214)

V žebříčcích uživatelů

1. místo z 9 v žebříčku uživatele JosefTomas

„První zasloužené místo, citované hlášky každý rok a přitom to neztratilo kvalitu ani po těch letech.”

1. místo z 4 v žebříčku uživatele Deni021
1. místo z 12 v žebříčku uživatele krejcik.vojtisek
1. místo z 3 v žebříčku uživatele smolkova
1. místo z 14 v žebříčku uživatele jajatyl
1. místo z 10 v žebříčku uživatele xRoberto
1. místo z 4 v žebříčku uživatele Pepek
1. místo z 8 v žebříčku uživatele jana-jordanova
1. místo z 10 v žebříčku uživatele xRoberto