World Trade Center

54%
World Trade Center
Plakát traileru
Jako první 11. září 2001 zareagovali na volání o pomoc z věží Světového obchodního centra a když se obě zřítily, zůstali uvězněni v jejich troskách. Policisté Will Jimeno (Michael Pena) a John McLoughlin (Nicolas Cage) na rozdíl od svých kolegů jako zázrakem přežili, ovšem zaživa pohřbeni pod šesti metry sutě. Přestože se navzájem nemohli vidět, slyšeli se a vzájemně si dodávali odvahu. To jim zachránilo život. Od svobody je totiž dělilo nekonečných dvanáct hodin, po které se k nim dostávali záchranáři. Skutečný příběh dvou mužů, kteří jako poslední vyvázli živí z inferna Světového obchodního centra, vypráví drama Olivera Stonea World Trade Center.

„Jsme úplně obyčejní lidé, ale spousta úplně obyčejných Američanů ten den dělala to nejlepší, co bylo v jejich silách. Jsem strašně rád, že je můžeme reprezentovat právě my dva,“ říká Will Jimeno, který společně se svým parťákem působil během natáčení jako odborný konzultant. Režie snímku se ujal držitel tří Oscarů Oliver Stone. Pro jednoho z nejkontroverznějších tvůrců současnosti ale tentokrát nebyla klíčová „výbušnost“ tématu, ale kvalita scénáře Andrey Berloff. „Je to jeden z nejlepších scénářů, jaký se mi dostal do rukou. Objevil se jako blesk z čistého nebe, podobně jako onen den,“ říká Oliver Stone. „Dostal mě – a spoustu dalších lidí – svou emotivností a jednoduchostí. Popisuje ty děsivé události naprosto originálním způsobem a stal se pro mě srdeční záležitostí,“ dodává režisér.

World Trade Center ale není jen příběhem dvou mužů v nejtěžší životní zkoušce, ale také jejich rodin a lidí, kteří riskovali své životy, aby je zachránili. „To oni jsou pravými hrdiny tohoto filmu. My jsme s Willem sice také čelili smrti, ale neměli jsme na výběr. Oni si vybrat mohli, přesto po nás pátrali bez ohledu na fakt, že je to také mohlo zavalit,“ říká John McLoughlin. Aby film co nejvěrněji odpovídal skutečnosti, točil se v reálných lokacích (pouze záběry ze zřícených budov pochopitelně vznikly ve studiu) a chronologicky. I proto ho ostřílený veterán Nicolas Cage považuje za jedno z nejnáročnějších ve svém životě. „V každé vteřině, kdy mě kamera snímala, jsem se ze sebe snažil dostat to nejlepší, protože jsem měl pocit, že tentokrát to má opravdu smysl,“ vysvětluje Cage.Pete69
Pete69
30 698 bodů
6
Snímek, který se opírá o záchranné akce po nejhorším teroristickém útoku v dějinách tlačí až příliš na pilu a snaží se být maximálně hrdinský. Chápu, že režisér chtěl vzdát úctu pravým hrdinům, kteří skutečně zaplatili svým životem, ale je to prostě moc.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 332 bodů
2
Možná přijde i Ježíš Kristus. Špatný film naprosto o ničem, co bychom už dávno nevěděli. Navíc otravně černobílým způsobem. Nicolas Cage charakterní role nezvládá, to víme, a já neviděl policistu pod nánosy spadlé budovy, ale Nicolase pod nánosem make-upu a gumových traverz.. Velká prohra Olivera Stonea, která mě zklamala a dost nemile překvapila.
Tom Hardy
Tom Hardy
8 359 bodů
3
Útoky bez toho, aby byla vidět letadla? Přes dva tisíce mrtvých a přitom jen několik záběrů na pár zkrvavených komparsistů? Umírající muž s pistolí, který má dramatický monolog, poté vystřelí do vzduchu a díky tomu (?) umře? Ježíš v písečných dunách, dělající reklamu na dobrou vodu? WTfuCk? Stone se definitivně zbláznil.

Dodatečné informace

Původní název:
World Trade Center (více)
  • NSR World Trade Center
  • NSR As Torres Gêmeas
  • NSR Didymoi pyrgoi
  • NSR Dünya ticaret merkezi
  • NSR Las torres gemelas
  • NSR Maailma kaubanduskeskus
  • NSR September
  • NSR Untitled Oliver Stone/September 11 Project
Premiéra v ČR:
5. 10. 2006
Země původu:
NSR, USA
Rozpočet:
65 mil. USD
Tržby:
163,2 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění

Powered byJustWatch