Město andělů

72%
Město andělů

Na počátku příběhu se setkáte s andělem Sethem, který odvede z nemocnice malou holčičku, která zemřela navzdory snahám lékařů. Cestou se jí ptá, co měla v životě nejraději. Svému příteli Cassielovi se pak Seth svěřuje, že lidem závidí schopnost prožívat radost i bolest, vnímat chutě či doteky. Zanedlouho má Seth pocit, že ho lékařka Maggie Rice, která na operačním sále marně bojuje o život svého pacienta pana Balforda, na okamžik zahlédla. Seth, jehož pokusy uklidnit ji, žena necítí stejně jako jeho dotyky, svěří Cassielovi, že by chtěl být viditelný, aby mohl lidem více pomáhat, ten však jeho myšlenky nechápe. Seth stále sleduji Maggie, která se nepřestává trápit nešťastnou operací. Jednoho dne ho však žena překvapí, když ho zahlédne a dokonce osloví. Oblíbeným místem andělů je knihovna, kde mohou naslouchat myšlenkám lidí a právě tady se Maggie opět setká se Sethem, který ji upozorní na svou oblíbenou pasáž v Hemingwayově knize. Dvojice spolu stráví příjemné chvíle, které Maggii přinesou tolik potřebný klid na další operaci. Tím by měl být poživačný pan Messenger. Ten k překvapení Setha vycítí jeho přítomnost a řekne mu, že se ještě nechystá zemřít. Ještě větším překvapením pro něj zjištění, že Messenger také býval andělem. Z lásky ke své současné manželce se však rozhodl být člověkem. Maggie se pokusí vyzvědět, kdo je její nový tajemný přítel, jeho přiznání, že je nadpozemskou bytostí, andělem, však nevěří a pošle ho pryč. Večer však cítí jeho přítomnost a díky jeho objetí se jí podaří překonat vrozenou nespavost a usnout. Messenger ji prozradí, že Seth je skutečně anděl, že se do ní zamiloval a že potřebuje její lásku, aby se dokázal vzdát věčnosti.
Brenan88
Brenan88
47 099 bodů
9
Město andělů je snad můj nejoblíbenější romantický snímek. Není skoro nic bych mu mohl vytknout. Nicolas Cage zde hraje na vysoké úrovni a jeho výraz jen podkresluje tón filmu. Meg Ryan je klasicky skvělá a hlavně krásná. Snímek má originální námět a jeho závěr mi vždy vžene slzy do očí.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 234 bodů
8
Anděl na zemi, aneb milostný příběh vzniklý v nebi. Snímek je americkým remakem vynikajícího filmového počinu 'Nebe nad Berlínem' (1987), avšak američtí tvůrci nepřekvapujíc v žádném případě nešli cestou expresivní ryzosti dané reality s poetickými andělskými komentáři, jako Wim Wenders. Jeho myšlenku sice zachovali, ale vyprávěním příběhu se daleko více přiklonili ke klasicismu filmových romantických snímků. Komerční aspekt tedy udělal své a tak se s původním snímkem tento počin nedá ničím srovnávat. Centrem všeho dění není anděl Seth, v podání Nicolase Cage, ale doktorka Maggie Rice, kterou očekávaně výborně zahrála Meg Ryan. Jednoho dne si položí hlubokou otázku. "Co když nejsme ti, kdo jsou opravdu pod kontrolou?" A právě tento otazník zaujme anděla Setha, čímž je jeho všímavost rázem upředena pouze k ní. Nejdříve tu máme vyobrazení osobní tvrdohlavosti, zájmu o péči pacientů a bezmocnosti oné doktorky, aby se to nakonec celé zvrhlo v romantismus přeladěný na čistý láskyplný záměr. Ale pozor, i když se jedná o hollywoodský komerční romantický snímek, neznamená to, že by nikde nebyla projevena nějaká ta myšlenka. Snímek se nebojí klást otázky o lidské existenci a o tom, jakou roli, pokud vůbec, hraje duchovní svět v našich životech. Filozofická koncepce myšlenek tedy není vynechána, ale bohužel, nemá to takovou sílu jako u původního filmu. Snímek má své přednosti, ale i mnohé nedostatky.  V křesťanském myšlení však potvrzuje jedno. Andělé coby boží poslové, kteří nikdy nebyli lidmi, skutečně existují. Nebe i posmrtný život existuje, Bůh existuje, stejně jako duchovní svět, který je však pro mnohé neviditelný. Není to však jediná zmínka o Ježíši Kristu coby spasiteli, což plně naznačuje, že se andělé klidně mohou stát lidmi. To by se dalo označit i za zjednodušení koncepce příběhu. Biblických motivů si však obyčejný divák nevšimne, neboť je romantická linka přeci jen daleko silnější. Snímek tedy daleko více zaujme jako obyčejný romantický film a to je asi tak vše.
Pete69
Pete69
31 311 bodů
8.5
Jak píše Brenan88.. a já to mám téměř stejné. Jeden z mých nejoblíbenějších romantických filmů, Meg Ryan je zde neodolatelná a Nicolas Cage také zahrál na romantickou strunu více než dobře a to i přesto, že hrál dlouhou dobu jen anděla bez citu. Celé to do sebe krásně zapadá a píseň od Goo Goo Dolls to vše jen podtrhla.

Dodatečné informace

Původní název:
City of Angels (více)
  • Německo Město andělů
  • Německo City of Angels
  • Německo City of Angels - La città degli angeli
  • Německo La Cité des Anges
  • Německo Mesto anjelov
  • Německo Stadt der Engel
Premiéra v ČR:
29. 10. 1998
Země původu:
Německo, USA
Rozpočet:
55 mil. USD
Tržby:
198,69 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Město andělů je dostupný s českými titulky

Powered byJustWatch