Vetřelci
Zajímavosti

V normální i rozšířené verzi filmu trvá odpočet patnácti minut skutečně patnáct minut.

V rozšířené verzi si Ripleyová prohlíží fotku své zemřelé dcery Amandy. Ve skutečnosti je na fotce matka Sigourney Weaver.

Zvuk otvírání a zavírání u dveří laboratoře byl použit z filmu 2001: Vesmírná Odysea.

Boty, které má na sobě ve filmu Ripleyová projektovala speciálně pro potřeby tohoto snímku firma Reebok.

Na rozdíl od obyčejných vetřelců má královna průsvitné zuby.

V rozšířené verzi se dovíme pro kterou firmu Ripleyová pracovala. Ve scénách na začátku filmu je několikrát vidět logo Weyland-Yutani Corporation.

Původně se v roli Hickse objevil James Remar, který se však neshodl s režisérem a nahradil jej Michael Biehn.

Lance Henriksen trénoval scénku s nožem celý měsíc.

Natáčení probíhalo v Londýně a v Pinewood Studios v Iver Heath.

Votrelčia kráľovná bola vo svojej dobe najväčšou animátorskou hračkou na svete. Bola vysoká šesť metrov a obsluhovalo ju šestnásť operátorov. Model je dnes k videniu v Múzeu Science Fiction, ktoré vlastní režisér James Cameron.

Když Tim Burton při natáčení svého Batmana poprvé vstoupil do ateliéru určeného pro továrnu Axis Chemicals, kde se Joker stane Jokerem, ocitl se v kulisách, jež tu zbyly po Cameronových Vetřelcích - britské studio poskytlo jejich hnízdu útočiště o tři roky dříve. Vetřelčí sliz a podobné rekvizity musely sice pryč, přesto si nemůžete nevšimnout nápadné podobnosti kovových lávek a schodišt, po nichž se protagonisté obou filmů pohybují.

Rozpočet 20 000 000 $; výnos 131 000 000 $, z čehož 85 000 000 $ v USA.

K natáčení byla použita uhelná elektrárna.

Pokud vám vrtá hlavou, proč se Cameronův film nejmenoval prostě "Vetřelec 2", bylo to proto, že krátce po Scottově filmu vznikl tento italský paskvil, který se svezl na celosvětovém úspěchu a sáhl po názvu "Alien 2". Sice šlo o neumělou slátaninu, název už podruhé použít nešel.

Děj se odehrává na vesmírném tělese jménem LV-426 (Acheron), což ale oproti obecnému předpokladu není planeta, ale jeden ze dvou měsíců planety Reticuli planetárního systému Zeta II.

Cameron odrežíroval trikové scény se Stanem Winstonem. Ten také velel pomocnému štábu, natáčel méně důležité záběry a radil Cameronovi s celkovou kompozicí.

Pro scénu, kdy na Ripleyovou a malou Newt útočí vetřelec v laboratoři, bylo zkonstruováno 15 různých modelů se zvýšenou pohyblivostí, které nyní umějí i šplhat a skákat. Stejně jakovetřelčí novorozenec deroucí se z hrudi "infikované osoby". Malé mechanické údy mu tentokrát dodávají kromě větší pohyblivosti i dravější výraz.

Při natáčení scény souboje androida Bishopa s vetřelčí královnou, kdy je Bishop probodnut ocasem královny, a pak roztržen na dva kusy, byly na hercovo tělo ze dvou stran upevněny části ocasu, a poté byl posazen na speciální pohyblivou stolici, aby vznikl dojem, že s probodnutým Bishopem vetřelčí královna mává .Pro tuto scénu rotržení byla sestrojena zvláštní figurína v životní velikosti.

Postavu vetřelčí královny si vymyslel sám James Cameron. V gigantickém monstru, které bylo zavěšeno na pohybujícím se jeřábu, byli ukryti dva lidé, kteří pohybovali rukama a nohama. Pohyby hlavy a ocasu se uskutečňovaly složitým elektronickým a hydraulickým systémem. Pro natáčení byly sestrojeny dva modely (jeden pro záběry zepředu a druhý pro záběry zezadu), využit byl ale jenom jeden.

Futuristická pulzná puška M41A, ktorú používajú mariňáci, bola vytvorená zo súčiastok samopalu Thompson a brokovníc Remington 870 a Franchi SPAS 12.

Guľomet, ktorý používajú Drake a Vasquésová, je nemecký MG-42 s niektorými súčiastkami zo starých motocyklov.

86 100 ?
jak hlasovat?
  • Speedyxxx 95%
  • Fandysek 70%
  • sugi 100%
  • Vítek1 95%
  • jan-kolek 95%
  • Sandrastekla 100%
  • mr.rozi 90%
  • IDWWW 100%
  • michal-marsalek 100%
  • Maruna0007 100%
všechna hodnocení (415)

V žebříčcích uživatelů

24. místo z 26 v žebříčku uživatele JosefTomas

„Cameron se nebál ubrat hororu a přidat na akci, výborné pokračování.”

115. místo z 131 v žebříčku uživatele JosefTomas

„James Cameron se vykašlal na horor a vytvořil tu nejlepší akční řežbu, která se doposud v sci-fi objevila.”

1. místo z 22 v žebříčku uživatele katush
1. místo z 8 v žebříčku uživatele Daniel Zlejší
2. místo z 14 v žebříčku uživatele Dr.robotnik
1. místo z 28 v žebříčku uživatele martin-kubista
1. místo z 6 v žebříčku uživatele kurcova-simona
1. místo z 2 v žebříčku uživatele katush
2. místo z 5 v žebříčku uživatele cirkusačka
Sdílet tuto stránku: