Režisér Mikael Hafström uvádí velkolepý špionážní thriller Smrt v Šanghaji s Johnem Cusackem a světovými hvězdami Li Gong a Kenem Watanabem v hlavních rolích. Film ve stylu Casablanky se odehrává v týdnech před útokem na Pearl Harbor ve starobylém čínském městě, kde nic není, jak se zdá. Americký tajný agent Paul Soames (Cusack) přijel vyšetřit vraždu svého nejlepšího přítele a ihned se ocitá v pavučině lží a spiknutí, která ovládá celé město. Soames má neustále v patách japonského agenta Tanaku (Watanabe) a své vyšetřování brzy zaměřuje na místního charismatického gangstera Anthony Lantinga a jeho krásnou ženu Annu (Li). Zanedlouho se Soames s Annou zaplétá a oba tím vystavuje smrtelnému nebezpečí. Zatímco oddanost vlasti ustupuje touhám srdce, Soames s Annou musí rozluštit záhadnou vraždu a uniknout z okupované Číny dřív, než bude pozdě.
Mohla z toho být zajímavá noir detektivka v exotických kulisách, ale vyšla z toho jen nudný průměr, který má pár světlých chvilek, ale vše nakonec vyjde naprázdno a diváka jen mrzí, promarněný potenciál.
Gangsterské téma odehrávající v Číně krátce před válkou nebylo ztvárněno špatně. Vyobrazené situace jsou sice známé, ale v tomto nezvyklém prostředí vyznívají originálně. Akčních scén tu sice moc není, ale když už se nějaká objeví, stojí za to. Styl noir snímku svědčí. Dobová atmosféra je až mrazivá. Krvavé akční scény si tu po dlouhé době zopakoval Chow Yun-Fat. Snímek si nehraje přímo na špionážní film, ani na drama, a už vůbec ne, na akční film, byť je tu od všeho něco. Určitě neosloví masu diváků, ale něco do sebe přeci jen má.
No tak že je v žánru uvedeno i "mysteriózní", to někomu asi cukla ruka. Exteriéry byly udělaný pěkně, historicky pěkně a řek bych, že aji věrohodně. Příběh byl dějovej a to mám rád, hlavně když to zaujme a tady to tak docela i bylo. Človek se nemusi bát, že by se v záplavě šikmookejch neorientoval, protože je hrajou většinou nezaměnitelny osobnosti. John Cusack má svoje chvilky a tohle je asi jedna z nich. Prostě mě to příjemně překvapilo, malou pochvalu si to zaslouží (pochvalu od slova chvála, né pochva). V malé roli návštěvníka opiovýho baru jsem poznal pěstitela trávy Nicholase Roweho ze Sbal prachy a vypadni, že by zas byl sjetej?