Film Lidice se začne točit v červnu. Podpoří ho Bárta i Krajčo?

"Sice nejsou ještě všechny prostředky pohromadě, nicméně něco přibylo. Takže jsem se rozhodl, že to po zájmu, který vyvolaly články v MF DNES, riskneme a pustíme se do natáčení. V červnu začínáme," potvrdil producent Adam Dvořák.
Pomůže i Kladno
Příběh jediného muže z Lidic, který přežil, neboť v době útoku Němců na vesnici seděl ve vězení za zabití svého syna v opilecké rvačce, se na plátno dostává ztuha. Na jedné straně skýtá umělecké záruky: oceněný scénář Zdeňka Mahlera, uznávanou režisérku Alici Nellis, silnou hereckou sestavu v čele s Karlem Rodenem, do níž dále patří Zuzana Bydžovská, Matěj Hádek, Václav Jiráček, Martha Issová, Jakub Prachař, Ivan Trojan.
Jenže na druhé straně jde o historickou podívanou, která se nedá ošidit, a sehnat do celkového rozpočtu 65 milionů korun chybějících sedm milionů vypadalo jako nepřekonatelná překážka. Proto se po prvních scénách v zimní krajině natáčení dočasně pozastavilo.
Nicméně poté, co producent problémy zveřejnil, vyrojily se nabídky pomoci, od firem až po jednotlivce přicházející alespoň se symbolickou částkou. Spontánní "národní sbírka" vnukla Dvořákovi další nápad: oslovil česká města, zda by mohla přispět částkou kolem sta tisíc korun.

Už ji přislíbily Praha, Opava a nejnověji Kladno. "Jeli jsme tam s panem Mahlerem a Kladenští navrhli, že nám krom sto padesáti tisíc korun pomohou i věcně. Nechají nás natáčet ve škole, kde byly vězněny lidické ženy, protože budovu vlastní město, i v někdejší služebně tamního gestapa. Takže film tím ještě získá na autenticitě," těší Dvořáka.
Kladno má k lidické tragédii nejsilnější vazby. "Od pana Mahlera se stále dovídám nové detaily. Třeba že na Kladensku žila silná německá menšina, a dokonce mezi zastřelenými byl Němec, jenž se prý popravčí čety německy ptal, proč zabíjejí krajana. Nebo že jednu rodačku z Lidic naopak propustili, protože už měla trvalé bydliště právě v Kladně, kam se přestěhovala," líčí Dvořák.
Nicméně věří, že film Lidice nenechají na holičkách ani vzdálenější města, byť si s ním lidé spojují těžké, bolestné téma. "Přitom scénář je ohromně čtivý, obsahuje fascinující objevy a hlavně sleduje mezilidské vztahy. Ovšem látku poznamenal dějepis minulé propagandy a nyní ji možná provázejí obavy z politizace," vysvětluje Dvořák, proč hledal cestu, jak téma v očích veřejnosti polidštit, odlehčit, zbavit předsudků.
Po vzoru Masaryka
A napadly ho písničky. "Představuji si kolekci písní jen volně inspirovaných událostí, filmem či prostě tématem, které by zůstaly pro další generace. Podobně jako dal po druhé světové válce Jan Masaryk dohromady kolekci lidových písní. Neměly by to být jen skladby vážné či melancholické, přál bych si hodně pestrou škálu hudebních žánrů."
 
Oslovil různé muzikanty a někteří už slíbili, že něco zkusí vymyslet: Dan Bárta, Karel Holas z Čechomoru, Jan Budař, Richard Krajčo, Jana Lota, skupiny J.A.R. a Tara Fuki. "Psal jsem i Karlu Gottovi, zatím čekám na odpověď, a další hudebníky ještě o pomoc požádám," shrnuje producent doprovodný projekt filmových Lidic, jejž chce dát dohromady do konce roku.
Právě letos v prosinci měl snímek podle původního plánu vstoupit do kin. Kvůli posunu natáčení zvolil nové datum premiéry: vyšlo na 9. červen 2011. Tedy přesně na výroční den přepadení Lidic, jež se Němci v odvetě za atentát na Heydricha rozhodli vymazat navždy z mapy.