Recenze: Mars - tvůrci Kanceláře Blaník vyrazili na rudou planetu. Jak s tím souvisí Whitney Houston a čokoládová tyčinka?

Recenze: Mars - tvůrci Kanceláře Blaník vyrazili na rudou planetu. Jak s tím souvisí Whitney Houston a čokoládová tyčinka?
Mars (2018) | CinemArt
Na základně na ně také čeká android, který zde byl přes čtvrt století a mezitím se trochu zbláznil, protože četl pouze kovbojský comics. Jeho operační systém je Windows 95 (????). Podaří se Mars zalidnit????? Kdo se s kým vyspí?????? Může android oplodnit češku??????? A to není konec otazníků...??????? ??????? ?????? ??? ????? ????????
Mars
Mars | CinemArt
Nový český film Mars (2018), přestože ho hodnotím 50 procenty, rozhodně není průměrný film. Naopak. Vzbuzoval ve mně extrémně rozporuplné pocity, a je důležité, abyste co možná nejlépe pochopili, co je vlastně tohle dílo zač, protože jinak nemáte šanci udělat si na něj jakýkoliv názor.
Jako první by se automaticky nabízelo zařazení tohoto snímku do škatulky sci-fi, neboť se odehrává v roce 2118 na Marsu. Ale to není úplně přesné, neboť v Marsu není nic, co by odpovídalo oné slabice "sci-". Povrch Marsu vypadá jako průměrné haldy někde u Ostravy, a - což je podstatnější - vnitřek základny vypadá přesně jako vnitřek průměrného panelákového bytu někde v Ostravě. Včetně omlácené ledničky, špinavých poliček a starých laptopů.

Trailer:

Škatulce "sci-" se Mars také intenzivně vzpírá svou snahou být matoucí a dějově neuchopitelný, čemuž vydatně pomáhá i skutečnost, že se občas mluví česky s anglickými titulky a občas anglicky s českými titulky (což se střídá i několikrát za minutu). V jednu chvíli je anglicky řečeno, že na Mars odletěli "předtím, než Země vyhyne", což je česky otitulkováno jako "poté, co Země vyhynula" (nebo možná obráceně). V několika scénách si různé postavy sundají přilbu a na povrchu Marsu normálně dýchají aniž by se tomu někdo divil (a v následujících scénách opět mají přilby). Jedna z astronautek si celou dobu myslí, že není na Marsu, ale v reality show na Zemi, čemuž se nikdo ostatní moc nediví, jen jí nadávají když si chce sundat přilbu (což posléze sami udělají, viz výše). To mě vedlo k myšlence, že možná celý film je o tom, jak si několik lidí v reality show hraje na pobyt na Marsu, ale tak triviální a uchopitelné to také není a do konce filmu mi nebylo úplně jasné, proč jsou ti lidé na Marsu a jestli na Marsu jsou. A nebylo mi ani jasné, jestli by mi to mělo být jasné.
Další rozměr mystična filmu přidala tisková konference po jeho skončení, na které tvůrci vysvětlovali, že celý film byl natočen v americkém Utahu ve "skutečné" trénovací marťanské stanici, a že šlo o první sci-fi, kterou zde bylo umožněno natáčet. Ta stanice skutečně existuje, skutečně vypadá jako ve filmu a není divu, že v ní nikdo dosud žádné sci-fi nenatáčel, protože to uvnitř opravdu vypadá jako v ostravském paneláku. Jde totiž o soukromý projekt několika amerických nadšenců, který nemá nic společného s žádnou vesmírnou (ani jinou) agenturou.
Mars
Mars | CinemArt
Tvůrci filmu tvrdili, že jsou (někteří z nich) fanoušky sci-fi a že se snažili natáčet film co nejrealističtěji, z čehož mi šla hlava dost kolem, neboť Mars nemá nic společného s reálným životem na kosmické základně nejen z hlediska výpravy, ale ani z hlediska chování kohokoliv v tomto filmu (včetně androida). Takže předpokládám, že tisková konference byla částečně (meta)humor. Docela bych ale věřil tomu, když tvůrci vysvětlovali, že měli docela slušné skafandry ze své divadelní hry a rozhodli se v Utahu improvizovat a zkusit natočit něco, z čeho by se mohl sestříhat nějaký celovečerní film (aniž by každý den věděli, co budou natáčet příští den). Tomu výsledek velmi věrně odpovídá.
Pokud k Marsu přistupujeme jako k partyzánskému punkovému nezávislému filmu s nulovým rozpočtem a neexistujícím štábem, pak je výsledek docela zajímavý, místy vtipný a místy dokonce půvabný. Jako něco velmi podobného bych jmenoval sedm let starý film Gorila, ale ten většina z vás asi neviděla a má to své dobré důvody (nejen ta odporná prsa).
Mars
Mars | CinemArt
Humor osciluje mezi debilním českým sitcomem ("Whitney Houston, máme problém") a něčím vyloženě transcendentálním (androidovy monology o tom, že Mars je život a naděje, ale také čokoládová tyčinka) a hlavně to celé má pod 90 minut, takže se to s menším sebezapřením dá přežít.
Jako studentský počin na zdarma na YouTube by byl Mars něco, co bych možná i aktivně doporučoval. Ale za normální peníze v normálním kině je to něco, co působí přinejmenším podivně. Ale to možná tvůrci chtěli...
Hodnocení: 50%
Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE