KVIFF uvede zahradníka Kaisera, novinku Jiřího Mádla a další české premiéry. Vrátí se Geoffrey Rush

KVIFF uvede zahradníka Kaisera, novinku Jiřího Mádla a další české premiéry. Vrátí se Geoffrey Rush
Zahradníkův rok | DonArt/Zuzana Panská
Hlavní soutěž tentokrát představí 12 snímků, jež budou jako vždy ze všech koutů světa a nabídka je mixem všech druhů žánrů a témat. Kromě titulů z Japonska, Singapuru či Gruzie ale samozřejmě dojde i na českou stopu. Letos budou soutěžit hned dvě tuzemská želízka. Tím prvním bude drama Světýlka od talentované Beaty Parkanové, jež na filmovém festivalu uspěla již se svým minulým počinem Slovo, díky němuž si odnesla cenu za nejlepší režii. Její novinka bude pojednávat o rodinné krizi očima malé Amálky. V hlavních rolích se objeví např. Veronika Žilková, Martin Finger či Elizaveta Maximová.
Světýlka: první ukázka | Bontonfilm
Druhým domácím počinem v Hlavní soutěži je Mord od debutujícího režiséra Adama Martince. Ten nás zavede na zabíjačku, při níž se sejde celá rodina. Tradiční setkání ovšem tentokrát neproběhne podle plánu, jelikož každý má svá tajemství či starosti. V soutěžní sekci Proxima se představí český počin Od marca do mája od slovenského režiséra Martina Pavola Repky, který nabídne intimní a citlivý pohled na soudržnost jedné pětičlenné rodiny.
Nejvíce českých premiér však budou moci návštěvníci festivalu zhlédnout v rámci nesoutěžní sekce Zvláštní uvedení. Zde se představí nový tragikomický snímek Jiřího Havelky (Vlastníci) Zahradníkův rok, v němž bude Oldřich Kaiser coby stárnoucí zahradník odolávat ničivému tlaku svého bohatého souseda. V jedné z dalších rolí se představí i Štěpán Kozub.
Zahradníkův rok
Zahradníkův rok
65%
Jiří Mádl představí svůj třetí režijní počin Vlny, v němž se podíváme na události roku 1968 očima pracovníků Československého rozhlasu, Marie-Magdalena Kochová se ve svém debutu Ta druhá zaměří na fenomén tzv. skleněných dětí. Novinka Ještě nejsem, kým chci být nabídne portrét uznávané fotografky Libuše Jarcovjákové, čeká nás také výpravná sonda Jana Zajíčka Architektura ČSSR 58–89 a Marek Najbrt uvede celovečerní dokument o známé české kapele s všeříkajícím názvem Tatabojs.doc.
Světýlka
Světýlka
Světýlka
Světýlka
Světýlka
Jak je z našeho výčtu patrné, organizátoři dávají letos velký prostor debutantům a neokoukaným talentům. V hlavním programu tak nalezneme 32 titulů, přičemž 15 z nich je režijním debutem. Zahraniční hvězdy, které si z Karlových Varů odnesou prestižní ceny, zatím nebyly oznámeny, jedna slavná tvář se ovšem do lázeňského města vrací. Po dvou letech se v Karlových Varech objeví slavný herec Geoffrey Rush, jenž usedne v porotě Hlavní soutěže. V té se objeví např. i populární česká herečka Eliška Křenková. KVIFF se nám zkrátka začíná velmi hezky rýsovat a již nyní je jasné, že se bude jednat o velký svátek pro všechny filmové nadšence.
Podívejte se na žebříček nejlepších českých filmů podle databáze Kinoboxu.
Zdroj: KVIFF