Viggo Mortensen má radši Chodce než Aragorna

Viggo Mortensen má radši Chodce než Aragorna
viggo-mortensen-ma-radsi-chodce-nez-aragorna-1
V rozhovoru pro deník The Telegraph se představitel Aragorna otevřeně hlásil především k první části trilogie Pána prstenů. Oběma následujícími díly se, dle slov Mortensena, ustoupilo od toho, co dávalo příběhu punc reality a stále více se preferovala práce na speciálních efektech. Mortensen říká: “V prvním filmu (Společenství Prstenu) jsou Roklinka a Mordor (pozn. ve smyslu kompletního vytvoření coby speciálního efektu), ale organickou součástí toho všeho bylo, že herci mezi sebou mají co hrát a je tam řada pasáží natočené skutečné krajiny, je to odvážnější.“
Mortensen pak rozebírá, že druhá část (Dvě věže) už od samého začátku na jeho vkus až příliš akcentuje vizuální efekty (pád Gandalfa s Balrogem do propasti Morie) a třetí část (Návrat krále) – tam je jich tolik, že „to, co bylo jemného na první části, se postupně vytratilo“. A nejinak je tomu podle Mortensena i v prvních dvou částech adaptace Hobita.
Americký herec, který kromě mateřštiny mluví mimochodem plynně španělsky, dánsky a francouzsky a domluví se i ve Švédsku a Norsku, vyjádřil v rozhovoru naději, že se režisér Peter Jackson vrátí k natáčení rozpočtově menších filmů, jak tomu bylo v počátcích jeho kariéry. „Byl jsem si jistý, že se vrátí k intimním filmům, jako byla například Nebeská stvoření (1994). Pak ale natočil King Konga (2005). A pak Pevné pouto (2009) – a to jsem myslel, že to by mohl být právě ten menší intimní film. Problém je, že ho natočil s rozpočtem 90 miliónů dolarů. To měl být film tak za 15 miliónů. Speciální efekty byly jako džin, kterého vypustíte z lahve a už vás má.“
viggo-mortensen-ma-radsi-chodce-nez-aragorna-2
Zdá se tedy, že slavnému herci přirostl k srdci nejvíce tichý Hraničář, kterému se ve Středozemi říkalo Chodec, vyvrženec, který stráží zbytky dobra před postupujícím zlem. Muž, kterému není radno se postavit a který je i plný pochybností, když hledí na zbytky rozlámaného meče Narsilu a přemýšlí, zda zvládne svoji cestu k právoplatnému dědictví královské koruny. Připomeňme jen, že všechny tři části Pána prstenů byly nominovány na Oscara v kategorii Nejlepší film (mimo jiné kategorie), ale pouze Návrat krále tuto trofej získal.
Obrázek článku