15.11.2013, 09:00

Jak se točila norská Cesta za Vánoční hvězdou? Na to vám odpoví Češi, kteří se na filmu podíleli.

Cesta za Vánoční hvězdou je výpravnou norskou pohádkou, která chce oslovit malé i velké diváky dobrodružným příběhem odehrávajícím se v čase předvánočním, ale také úchvatnou krajinou a kouzelnými lokacemi. Většina z nich se natáčela v České republice, koprodukční společností se stala Sirena Film a na části výroby se také podílelo Barrandov Studio. Jaká byla spolupráce se zahraničním štábem, čím je Cesta za Vánoční hvězdou výjimečná a ve kterých lokacích se film přesně natáčel? Na tyto i další otázky odpovídají producent Sirena Film, Pavel Muller, a vedoucí Fundusu kostýmů a rekvizit Barrandov Studio, Věra Krátká.

Jak jste se dostali ke spolupráci na filmu Cesta za Vánoční hvězdou?

Pavel Muller: Czech film commission nás mezi jinými doporučili producentovi filmu panu Janu Eirik Langoenovi a zároveň na nás získal dobré reference od dánských kolegů, se kterými jsme v Praze již natáčeli.

Věra Krátká: Přes kostýmního výtvarníka pohádky Kjella Nordströma, který s námi spolupracoval již v minulosti na několika norských projektech a vždy byl velmi spokojen. Nejen se zapůjčenými kostýmy, ale i s prací našich krejčí, kteří dokonale ovládají své řemeslo.

Čím vás Cesta za Vánoční hvězdou oslovila? Čím je, podle vás, výjimečná?

Pavel Muller: Cesta za Vánoční hvězdou je klasická vánoční pohádka, oslovil nás její příběh a výtvarný koncept. Pro Nory je tento pohádkový příběh tím, čím jsou pro nás Tři oříšky pro Popelku. Tvůrci si od remaku hodně slibovali a podle výsledků sledovanosti v Norsku se jim to povedlo.

Věra Krátká: Tradice dětského filmu a pohádek je na Barrandově i historicky velice silná a vždy přinášela zajímavé pracovní příležitosti. I Cesta za Vánoční hvězdou tak svým způsobem navazuje na historické úspěchy koprodukčních pohádek jako Tři oříšky pro Popelku nebo Princ a Večernice. Barrandov Studio i v nedávné době koprodukčně vstoupilo do několika pohádkových projektů. Zahraniční partneři se díky této tradici mohou opřít o bohaté řemeslné zkušenosti místních pracovníků.

Jaká byla vaše role ve výrobním procesu filmu?

Pavel Muller: Naše společnost Sirena Film zajišťovala v Čechách natáčení celého filmu, kromě pár exteriérových scén, které se natáčely v Norsku.

Věra Krátká: Barrandovský Fundus se podílel na rekvizitní a kostýmní výpravě projektu. Tvůrci filmu nejen vybírali z dostupného skladového inventáře, ale rovněž v našich krejčovských dílnách vznikla řada kostýmů, či kostýmních doplňků.

Kolik kostýmů a rekvizit jste pro Cestu za Vánoční hvězdou vyráběli?

Věra Krátká: Šili jsme například zdobený kostým krále a dalších dvacet renesančních dámských kostýmů se speciálně upravovalo podle zadání kostýmního výtvarníka Kjella Nordströma. Dále se šilo například sedm vlajek, jeden kropíř, tedy ozdobný přehoz přes koně, nebo čtyřicet košil pro pomocníky Otce Vánoc. A v rámci zápůjčky putovalo „na plac“ ze sbírek Fundusu přes dvě stě kostýmů a na šestnáct set kusů drobných rekvizit a dobového nábytku.

Jak byli herci s kostýmy spokojeni? Museli jste dělat hodně úprav nebo se v nich cítili pohodlně již od začátku?

Věra Krátká: Úpravy na herce se prováděli jen v rámci práce na přímo zhotovovaných kostýmech, respektive během klasických krejčovských zkoušek - jiné úpravy nebyly potřeba. A to nejen díky kvalitě práce naší krejčovské dílny, ale také proto, že zkoušky kostýmů, které jsme šili, probíhaly v Norsku. V Norsku průběh krejčovských zkoušek vedl osobně výtvarník Kjell Nordström.

Měli jste přesně zadané požadavky od režiséra na výrobu nebo vám nechal volnou ruku?

Pavel Muller: Ano, snažili jsme se splnit požadavky režiséra ohledně lokací, kostýmů i rekvizit.

Věra Krátká: I práce na kostýmní a rekvizitní výpravě je především otázkou tvůrčího procesu a přirozeně s sebou nese nutné nároky. Tak například kostýmní výtvarník filmu chtěl, aby vánoční svět (hlavně postava Otce Vánoc) v žádném případě nepůsobil jako televizní spot na onu známou americkou limonádu, a proto nechal například i pomocníky Otce Vánoc obléknout do šedých uniforem z Dobrého vojáka Švejka. Kostýmy dokreslují atmosféru filmu, a tak se v průběhu děje mění i speciální výšivka na šatech dvořanů: ze světlé verze „šťastného království“ do temné verze „království zasaženého smutkem“.

Ve kterých českých lokacích se film natáčel?

Pavel Muller: Natáčení probíhalo zejména na hradě Pernštejn, v Průhonickém parku, či na Hamousově statku u Křivoklátu. Tvůrce oslovil jejich pohádkový vzhled a hlavně zachovalý dobový ráz. Při natáčení se nám snažili správci lokací vyjít maximálně vstříc. Zejména Národní památkový ústav a pan kastelán z hradu Pernštejn nám byli velmi nápomocni.

Zahráli si ve filmu i čeští herci?

Pavel Muller: Ano v menších rolích se objevilo několik českých herců. Například Karel Polišenský, Richard Fiala či Julius Novák. Komparzní role pak obsadila řada méně známých, avšak velmi zkušených českých herců.

Ve filmu hrají také zvířata. Jak se vám s nimi pracovalo?

Pavel Muller: Všechna zvířata byla z Čech, na place byl český koordinátor Ota Bareš, který je zkušený a často je zván ke spolupráci do zahraničí. Natáčení se zvířaty probíhalo zcela bez problémů. (Ota Bareš spolupracoval také na filmech Hannibal – Zrození, Kletba bratří Grimmů či Oliver Twist)

Jaký čas jste celkově měli na přípravu? Jak dlouho se film v České republice natáčel?

Pavel Muller: Film jsme připravovali 8 týdnů a natáčeli 6 týdnů, z toho téměř 4 týdny na Pernštejně.

Máte nějaké zajímavosti z natáčení?

Pavel Muller: Ano, králův pes Brutus je ve skutečnosti fenka Barča, která byla největší českou hvězdou filmu - 4 měsíce natáčela film s Kevinem Costnerem.

Jaká je v současné době situace s natáčením zahraničních filmů v České republice a čím je, podle Vás, pro zahraniční tvůrce zajímavá?

Pavel Muller: Díky pobídkám je situace v současné době dobrá, systém pobídek láká více zahraničních producentů, aby realizovali své filmy v České republice. Zahraniční tvůrce také láká profesionalita a řemeslo českých filmových štábů, konkurenční ceny, infrastruktura, lokace, které jsou skutečně poutavé, a v neposlední řadě již zmíněné pobídky.

-
-

Související články:

Recenze: Fúsi - důkaz, že nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř

Tento film se jmenuje Fúsi a není to slovenský film o vousech, nýbrž křestní jméno hlavního hrdiny tohoto islandsko-dánského snímku.

O2 Videotéka naděluje (SOUTĚŽ)

Vánoce jsou za dveřmi. Nikdo nestíhá. Každý chce mít doma útulno a minimálně na "ty" tři svátečné dny absolutně vypustit. A třeba si užít nějakou tu...

Kamera, klapka, jedem! Blíží se Filmový workshop Telč. (SOUTĚŽ)

V pátek 12. června bude v malebném městě Telč zahájen filmový workshop, na kterém vám prvotřídní tuzemští tvůrci pomohou s realizací vašeho bijáku. Slavný...

Chcete si natočit svůj film za přítomnosti tuzemských legend? Vyrazte na Filmový workshop Telč.

Jako diváci v kině si to asi neuvědomujete, ale natočit jakékoliv filmové dílo je po čertech složitá záležitost. A netýká se to jen realizace snímku, ale i...

Ivan Hronec: „ Srovnávat artový film s komerčním je jako porovnávat billboard s obrazem.“

V pondělí večer byl v pražském Kině Lucerna zahájen festival Be2Can, který si dává za cíl představit kvalitní a ceněné filmy z evropských festivalů...

45. týden-kinopremiéry: Hrdina s kladivem, husiti, komorník amerických prezidentů a lásky čas

Distributoři nás rozhodně nešetří, do kin vrhají rovných sedm premiér. A hned tři jsou české! Vládnout nicméně bude Thor a novinka Richarda Curtise Lásky...

Ankety

Dáte seriálovému Zaklínači šanci?
  • Ano
  • Ne

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: