Deset let po posledním dílu se herec z Harryho Pottera změnil k nepoznání. Svou životní roli miluje i proklíná

Deset let po posledním dílu se herec z Harryho Pottera změnil k nepoznání. Svou životní roli miluje i proklíná 7 obrázků v galerii
Matthew Lewis - Harry Potter a Kámen mudrců | Foto: Warner Bros. Pictures
Osmidílná filmová série ze světa kouzelníků získala globální věhlas a představitelům dětských rolí přinesla slávu i prokletí - o tom se čerstvě rozhovořil také herec, jenž ztvárnil chrabrého popletu Nevilla Longbottoma.

Jméno Matthew Lewis vám možná nic neříká a v konkurenci předních hereckých nováčků Daniela Radcliffa, Emmy Watson a Ruperta Grinta, jimž filmy o Harrym Potterovi rovněž otevřely bránu do světa showbyznysu, se poněkud vytrácí. Letos jednatřicetiletý rodák z anglického Leedsu si ve všech osmi dílech zahrál nezapomenutelnou postavu Nevilla Longbottoma, jenž napříč jednotlivými snímky procházel značným vývojem. Ze spíše natvrdlého smolaře vyzrál syn pověstných bystrozorů v nebojácného a loajálního kouzelníka, jenž v závěrečné bitvě o Bradavice sehrál významnou roli. Od premiéry posledního filmu s podtitulem Relikvie smrti - část 2 uplyne v létě již deset let a za tu dobu prošel značnou proměnou také sám Lewis, jenž v dospělosti rozhodně nepřipomíná lehce obtloustlého a vyjeveného ňoumu s odstávajícíma ušima. Stal se z něj atraktivní muž, za nímž se nejedna žena na ulici zcela jistě otočí.

Matthew Lewis / Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 | Foto: Warner Bros. Pictures

Lidé se za ním však stále otáčejí také proto, že jeho průlomovou roli v něm navzdory rozdílné image zatvrzele shledávají i celou dekádu po uzavření původní kouzelnické ságy. A to herce podle vlastních slov trápí, neboť mu věčný stín Nevilla Longbottoma nedovoluje získat patřičné uznání za všechnu práci, kterou v minulých deseti letech vykonal. Lewis se o tomto prokletí rozpovídal v podcastu s názvem Inside of You. "Stále jsem do určité míry frustrovaný, když lidé říkají něco ve smyslu 'Oh, to je.. (Neville Longbottom)' -- nyní například dělám tuhle show, je to na PBS (Public Broadcasting Service) a spousta titulků je ve stylu 'Už není Nevillem Longbottomem'. Ale jím už nejsem celých deset let. Mezi tím jsem dělal natolik rozličné projekty. Hrál jsem třeba v dramatech, která vyhrála ceny BAFTA, a podobné věci. Nechvástám se tím, jen to beru tak, že jsem účinkoval ve všech těchto věcech a lidé i o deset let později neustále pronáší tvrzení, jako kdybych vyskočil rovnou z Harryho Pottera, a kompletně ignorují cestu, po níž jsem se do tohoto bodu dostal."

Lewis tak čelí podobnému zaškatulkování, s nímž se potýká i většina dalších mladých herců z úspěšné ságy a jejž proklíná třeba i představitel Froda Pytlíka Elijah Wood. To ovšem neznamená, že by účinkování v ostře sledovaných projektech zpětně litoval. "Může to být frustrující - ne že bych byl frustrován z čehokoli, co souvisí s Harry Potterem - ale jako kdyby jste v hlavě měli ten hlas, jenž pronáší 'Ty víš o té práci, kterou jsi za posledních deset let udělal. Nikdo to sakra neviděl. Nikoho to nezajímá.' Stále si myslí, že je to první práce, kterou jsi od dob Harryho Pottera vykonal."

Matthew Lewis ve filmu Baby Done (2020) | Foto: Madman Films

V celovečerních filmech vystupuje Matthew Lewis jen sporadicky a ve vedlejších rolích, ovšem slibnou kariéru si rozvíjí v televizi. Zahrál si třeba v seriálech Ripper Street, Šťastné údolí a Všechny velké a malé bytosti. Minulý rok pak ztvárnil hlavní roli v novozélandské komedii Baby Done a je více než pravděpodobné, že jej na televizních obrazovkách budeme vídat i v budoucnu - automatické upozornění 'Hele, to je přece Neville!' si však velká část diváků k hercově nelibosti podle všeho neodpustí.

Ankety
Myslíte, že Woody Allen sexuálně zneužil svou dceru?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist