"Trošku jsme si mohli udělat z toho stáří větší srandu." Zemřel herec Ladislav Mrkvička

"Trošku jsme si mohli udělat z toho stáří větší srandu." Zemřel herec Ladislav Mrkvička 7 obrázků v galerii
Ladislav Mrkvička ve filmu Staříci | Foto: CinemArt CZ
V neděli 27. prosince 2020 zemřel ve věku 81 let divadelní a filmový herec Ladislav Mrkvička. Dle serveru iDNES.cz se potýkal s Parkinsonovou chorobou. Ztvárnil desítky výrazných rolí, věnoval se též dabingu a za svou práci na divadelních prknech si loni odnesl Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra. Letos byl též vyznamenán Českým lvem za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli snímku Staříci, kde se představil po boku Jiřího Schmitzera.
Ladislav Mrkvička Ladislav Mrkvička (1939 - 2020)

Uznávaný filmový, divadelní a televizní herec Ladislav Mrkvička se narodil v Praze...

Ladislav Mrkvička se narodil v Praze 2. února roku 1939, kde absolvoval DAMU. Po škole získal angažmá v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, ale již v roce 1968 definitivně odešel do Prahy, kde se rozbíhala jeho filmová a televizní kariéra. V 70. a 80. letech letech působil v Divadle Na Zábradlí a v 90. letech v Národním divadle, kde vytvořil řadu dramatických i komických rolí. Působil též na pražské DAMU jako herecký pedagog.

Ve filmu se poprvé objevil již v roce 1953 v dětské roli v dramatu Olověný chléb. Do diváckého povědomí se zapsal rolí ve válečném dramatu Atentát (1964). Dále si například zahrál v podobenství Hotel pro cizince (1966), v životopisném dramatu …a pozdravuji vlaštovky (1972) a po revoluci v komedii Grandhotel (2006).

Ladislav Mrkvička ve snímku Atentát. | Foto: archiv

Mrkvička si též zahrál v řadě populárních televizních seriálů, mezi které patří například 30 případů Majora Zemana (1975, 1976, 1978), Panoptikum Města pražského (1986), Dobrodružství kriminalistiky (1989) nebo Policie Modrava (2015).

Ladislav Mrkvička | Foto: CinemArt CZ

Velký návrat na plátna kin Ladislav Mrkvička zaznamenal v roce 2019 díky roli ve snímku Staříci, kde si zahrál spolu s Jiřím Schmitzerem. Film věnující se tématům stáří a odplaty se stal jedním z nejlépe hodnocených titulů loňského roku a hlavním hereckým představitelů vynesl sošky Českého lva. Jiří Schmitzer si odnesl tu za hlavní roli a Ladislav Mrkvička cenu za úlohu vedlejší.

Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička na premiéře filmu Staříci. | Foto: CinemArt CZ
Ladislav Mrkvička: "Osmdesátník nezvládne vlézt pod auto." Ladislav Mrkvička: "Osmdesátník nezvládne vlézt pod auto."

V neděli 27. prosince 2020 zemřel ve věku 81 let herec Ladislav Mrkvička, který se loni objevil po boku Jiřího Schmitzera v ceněném filmu...

Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články