7.12.2020, 11:25

Český lev se rozšíří o další kategorie. Pět minut po dvanácté jde bezzubě s dobou

Český lev se rozšíří o další kategorie. Pět minut po dvanácté jde bezzubě s dobou 6 obrázků v galerii
Z animovaného filmu Divoké bytosti | Foto: MAUR film
Výroční ceny České filmové a televizní akademie (ČFTA), které symbolizují sošky Českého lva, zamíří po osmadvacáté do rukou filmových tvůrců v sobotu 6. března 2021 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Slavnostní ceremoniál budou moci tradičně sledovat i diváci České televize v přímém přenosu na programu ČT1 od 20:10 hodin. Moderátorem večera bude již potřetí herec Václav Kopta. Český lev vstupuje do svého 28. ročníku s vizuálem studia Formaat. Nominace pro ceny České filmové a televizní akademie za rok 2020 budou vyhlášeny 18. ledna 2021.
Václav Kopta | Foto: Petra Hajská

Výroční ceny Český lev budou v nadcházejícím ročníku udělovány celkem ve 21 kategoriích. V březnu příštího roku si nově mohou během slavnostního ceremoniálu sošku Českého lva odnést i tvůrci animovaných a krátkých filmů. Dochází také ke změnám v kategoriích pro televizní projekty. Tvůrci televizních filmů, minisérií a seriálů mohou být nově oceněni i v kategoriích nejlepší herecký výkon v hlavní a vedlejší roli i dalších kategoriích, jako např. kamera nebo hudba. Ty byly do letošního roku určené jen celovečerním filmům, případně dokumentům. Obě televizní kategorie se otevírají i pro díla distribuovaná prostřednictvím internetu.

Plakát k 28. ročníku Českého lva | Foto: ČFTA

„Přestože rok 2020 přinesl do našich životů zcela nečekané změny, česká filmová produkce má co nabídnout,” říká výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská. „Přes 300 renomovaných filmových profesionálů hodnotí při 28. ročníku 22 hraných celovečerních filmů, 7 animovaných a 18 krátkých filmů. Z celkem 32 letošních dokumentárních filmů vybrala předvýběrová komise sestavená ze členů akademie 15 snímků, ze kterých nakonec vzhledem k situaci s uzavřenými kiny splní statut letošního ročníku 14, o kterých budou akademici v prvním kole hlasovat. Akademici hlasují také o deseti televizních dílech.” Patnáctičlenné prezídium ČFTA pak oceňuje každoročně mimořádný přínos české kinematografii a může udělit i cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize.

Průběh slavnostního večera zůstává prozatím zahalen tajemstvím. „Stejně jako v předchozích letech se bude náš večer opírat především o elegantní výkon spolehlivého moderátora Václava Kopty,“ prozrazuje supervizor Českých lvů Marek Najbrt. „Minulý ročník Českých lvů se uskutečnil těsně před vypuknutím covidového šílenství u nás i v Evropě. Proto bych si přál, aby ten nadcházející tuhle nesnadnou éru symbolicky a slavnostně uzavřel.“

Václav Kopta | Foto: Petra Hajská

Pokud někdo poslední ročníky předávání filmových cen Český lev pro délku ceremoniálu "neukoukal", měl by ten následující rovnou vynechat. Přibylo kategorií, což je sice šlechetné stran nominovaných v rámci krátkých ("lví" podíl na tom má nebývalý úspěch Dcery režisérky Darii Kashcheevy) a animovaných filmů (jasně, na finančně nákladné animáky bychom v současnosti měli upozornosti), ale potenciální divák neznalý věci se v tom kotlíku prostě ztratí. Už několik let se dramaturgům večera vyčítá, že jde o maratón jmen a kategorií, ale už se jaksi zapomnělo jednotlivé tvůrce a kategorie blíže představit a celý večer je jakýmsi časovým maratónem. Ve výsledku tak divákům, kteří nejsou profesionály oboru, zůstane v paměti pár "hajlajtů" a jmen. A zdá se, že příští rok to s tou pamětí bude zase o něco horší.

PŘEHLED KATEGORIÍ VÝROČNÍCH CEN ČESKÝ LEV ZA ROK 2020

1) nejlepší celovečerní film

2) nejlepší režie

3) nejlepší scénář

4) nejlepší kamera

5) nejlepší hudba

6) nejlepší střih

7) nejlepší zvuk

8) nejlepší scénografie

9) nejlepší kostýmy

10) nejlepší masky

11) nejlepší herečka v hlavní roli

12) nejlepší herec v hlavní roli

13) nejlepší herečka ve vedlejší roli

14) nejlepší herec ve vedlejší roli

15) nejlepší dokumentární film

16) nejlepší televizní film nebo minisérie

17) nejlepší televizní seriál

18) nejlepší animovaný film

19) nejlepší krátký film

20) mimořádný přínos české kinematografii

21) mimořádný počin v oblasti audiovize

Ankety
Patříte mezi diváky Netflixu?
Ano
Ne
Ne, ale plánuji
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist