17.10.2019, 06:00

Recenze: První akční hrdina Jirky Mádla bude možná i poslední

Recenze: První akční hrdina Jirky Mádla bude možná i poslední 9 obrázků v galerii
První akční hrdina | Foto: Bontonfilm
Do našich kin se dostává vpravdě neobvyklý počin, to jest krátká akční komedie (necelých 30 minut) a dokument o akčních scénách v českých filmech (necelá hodina), obojí od mladého Jana Haluzy.
První akční hrdina | Foto: Jan Hromádko

Nejdříve k té akční komedii:

Jiří Mádl se stane hlavním hrdinou v akčním filmu poté co je "opravdový" hlavní hrdina "omylem" zabit. Ovšem Mádl nehraje herce. Mádl se skutečně vyskytuje v akčním filmu (je zraněn, krvácí), který v reálném čase "vytvářejí" dva chlapíci ve skrytém studiu. Nejde o zápletku ve stylu Chaty v horách, materialistické vysvětlení neexistuje a inspirací zjevně byl Schwarzeneggerův Poslední akční hrdina. Ale v Prvním akčním hrdinovi se nevyskytuje žádná "magická vstupenka" nebo něco podobného, co by tu nadpřirozenost nějak "vysvětlovalo".

Trailer:

Mádl a jeho potenciální láska jsou tedy pronásledováni anonymními padouchy, občas se jim hrdinsky postaví s improvizovanými zbraněmi, a dva tvůrci ve studiu to všechno komentují a na speciální mašince nastavují "míru realističnosti" na nula až 100 procent.

Vzhledem k výše zmíněným skutečnostem měli tvůrci naprosto volnou ruku a mohli si ve filmu dovolit naprosto cokoliv. A obávám se, že nemají moc fantazie, protože moc zajímavého nevymysleli. Vrcholem invence je to, že se Mádl rozhodne "režiséry" najít a zlikvidovat. Z toho vyplývá, že se všichni nacházejí v jednom vesmíru uvnitř onoho akčního filmu, ale pochopitelně není nijak vysvětlováno, jak je to možné.

První akční hrdina | Foto: Jan Hromádko

Celá zápletka slouží tvůrcům především k tomu, aby mohli natočit takové akční scény, o kterých snili. Film byl zjevně extrémně laciný (odehrává se celý ve třech - čtyřech interiérech), takže nemá moc smysl srovnávat kvalitu jeho digitálních triků s hollywoodskými spektákly. Ale například teď jsem na YouTube zcela náhodně našel tento amatérský filmeček, který rozhodně není horší než První akční hrdina.

Jan Haluza má zjevně nakoukáno mnoho akčních filmů a ví, jak technicky vytvořit akční záběry, ale chybí mu režisérský cit pro přehlednost scény i pro její napětí. Jeho akční scény jsou většinou jen poloamatérské citace slavných předloh, bez nějakého inovativního parodování / humoru. Trochu mi to připomnělo českou zombie komedii Choking Hazard, která se o něco podobného snažila (podobně neúspěšně) s hororem. Jako typický příklad bych uvedl scénu z Prvního akčního hrdiny, ve které se Mádl snaží vyprostit zapadlou střelnou zbraň dříve než výtahem přijede padouch. Tato scéna je v zájmu větší napínavosti prostříhávána záběry na hodiny, kde se vteřinová ručička zlověstně blíží ke dvanáctce, což nemá žádný smysl, neboť v celou minutu se nic speciálního stát nemá (padouch může dorazit stejně tak předtím jako potom)! A pokud to byl záměrný vtip, pak rozhodně nebyl dostatečně dobře "prodán", což bohužel platí pro většinu vtipů v tomto filmu.

Aby mohl být První akční hrdina uveden do filmové distribuce, je k němu přilepen ještě dokument (dvakrát delší než samotný film) o akčních scénách v českých filmech. Ten pozůstává z přibližně deseti ukázek českých akčních scén, téměř výhradně z komedií a fantasy (Cesta do pravěku, Adéla ještě nevečeřela, Kdo chce zabít Jessii, Akumulátor 1, Kuky se vrací). Překvapivě je zcela ignorován jeden z mála "vážných" českých akčních filmů Mravenci nesou smrt.

První akční hrdina | Foto: Jan Hromádko

Ukázky jsou doprovázeny komentářem, který vysvětluje proč a jak daná scéna funguje, což může být užitečné pro studenta na filmové škole, ale obávám se, že to není pro normálního diváka příliš zajímavé (ani pro fanouška akčních filmů). Bohužel, to hlavní, co jsem si z těchto ukázek a komentářů odnesl, bylo:

- Tvůrci tomu zjevně teoreticky rozumí, ale implementovat ve vlastním filmu to moc neuměli

- Radši bych se podíval znovu na některý z těch starých filmů než na Prvního akčního hrdinu nebo První akční dokument.

Jak jsem psal na začátku, tento dvojprogram je velmi bizarní počin, jehož existence v normální české filmové distribuci není IMHO úplně vhodná. Fandím jeho mladým tvůrcům, možná časem natočí něco skvělého, ale tato jejich díla (obě) měla skončit někde na YouTubu, kam by se hodila mnohem lépe.

Hodnocení: 40%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

P.S: Při detailním rozboru pterodaktylího útoku v Cestě do pravěku komentář zcela pomíjí dle mého názoru nejzajímavější skutečnost: že živí herci jsou v několika zlomcích sekund nahrazeni animovanými loutkami. Že by ty loutky byly tak kvalitní a tvůrci dokumentu si toho nevšimli?

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články