21.7.2019, 06:00

50 akčních filmů, které by měl každý fanoušek žánru vidět (3. část)

50 akčních filmů, které by měl každý fanoušek žánru vidět (3. část)
Od soumraku do úsvitu | Foto: Miramax Films

Další týden, další várka zásadních akčních kousků, které musíte znát. A pokud neznáte, koukejte to po dočtení tohohle článku okamžitě napravit!

Mission: Impossible – Národ grázlů (2015)

Co by to byl za článek o akčních filmech bez Toma Cruise, který se nenechá zastupovat kaskadérem a přesto klidně vyskočí okna výškové budovy a běhá po ní zavěšený na laně. A co jiného by tu mohlo být než kultovní série Mission: Impossible. To, co v prvním díle bylo relativně seriózní špionážní drama (s mírným škobrtnutím na konci s vrtulníkem), se v pokračování přeměnilo v hotové akční inferno, které ale Huntovi moc nesedělo (mohl za něj mimochodem legendární John Woo, který vlastně nenatočil špatný film, jen mizernou M:I) a rovnováhu nabídl až třetí díl, který předvedl od každého trochu. Nastavený styl se plus mínus od té droby udržuje, a protože je kvalita akce vždy velmi vysoké, vybrat konkrétní díl bylo těžké. Nakonec jsem sáhl po pětce, která má asi nejnápaditější akční scény a proto se sem nejvíc hodí.

Nejlepší akční scéna: Mise v opeře

Nájemní vrazi (1995)

Než se Wachowští pustili do Matrixu, napsali velice svižný a jednoduchý film o střetu dvou nájemných zabijáků, přičemž ten první je ostřílený veterán Sylvester Stallone a ten druhý impulsivní nové eso Antonio Banderas. Ti dva se střetnou při misi, kdy mají oba stejný cíl. Co se akčních scén týče, jsou celkem tradiční, ale hlavní akce spočívá v tempu. Jakmile se oba zabijáci střetnou, začíná nevídaný zážitek, který ukončí až závěrečné titulky.

Nejlepší akční scéna: Banderas vs. Stallone na pohřbu

Nebezpečná rychlost (1994)

Tehdejší kameraman Jan de Bont se rozhodl, že co odkoukal od ostatních, to využije sám ve svém režijním debutu a byl to právě film Nebezpečná rychlost, jenž přes jednoduchou zápletku (bomba v autobuse, rychlost klesne pod padesát a bude bum) dokázal zabavit skvělou hereckou dvojicí, nápaditou režií a scenáristickými zvraty, které film posunuly na novou úroveň. Tempo je přímo (aby se tak řeklo) vražedné a dvě hodiny utečou neskutečně rychle.

Nejlepší akční scéna: Autobus přeskakující nedokončený most

Nelítostný souboj (1995)

Tahle klasika vypráví o neobvykle vyrovnaném souboji policisty a lupiče, kterých se ujali herečtí velikáni Al Pacinem a Robertem De Nirem. Michael Mann servíruje výborný příběh se skvěle napsanými charaktery a protagonistu i antagonistu vykresluje tak neobvyklým způsobem, že divák neví, komu fandit. Nemluvě o tom, že každé jejich setkání je přímo dechberoucí. Finále představuje přesně to, co mají lidé na filmech tak rádi. Konečné zúčtování je zcela právem jedna z nejpamátnějších scén vůbec.

Nejlepší akční scéna: Přestřelka mezi policií a lupiči na ulici

Neporazitelný: Vykoupení (2010)

Neporazitelný vám možná unikl, protože putoval přímo na video. Scott Adkins aka vězeň Boyka se ve filmu vydává zápasit o “svobodu“ s mistry bojových umění. Každý z nich ovládá jiný styl boje a nuda tu tedy nehrozí. Adkins si na akci dal opravdu záležet a každý úder i kop je cítit, stejně jako propracovaná choreografie a výborná kombinace neotřelých stylů. Tento díl je v sérii sice až třetí, ale pokud jste předchozí neviděli, nezoufejte, každý vypráví svůj příběh.

Nejlepší akční scéna: Finální bitka

Od soumraku do úsvitu (1996)

Opět Tarantino. Nebo, spíš Rodriguez. Oba dva už v tomto speciálu byli zmínění, ale jaké to je, když oba spojí síly? Tušíte správně - bomba! Tarantino napsal scénář a původně měl i točit, nakonec ale přenechal režii svému kamarádovi Robertovi a sám se ujal jedné z rolí. Výsledek je zajímavý mix ulítlé fantasy a gangsterky, kde se v jednom baru sejde pár lidí a dost upírů. Jediná cesta ven je prostřílet se a protože je u toho Tarantino, nemůže chybět řada hlášek. V hlavní roli se objevil George Clooney a natáčení si zřejmě užil, protože stylovější roli by v jeho filmografii jeden pohledal.

Nejlepší akční scéna: Přestřelka v baru

Odplata (1999)

Trochu komornější akční film s Melem Gibsonem v hlavní roli. Příběh vypráví o zloději Porterovi, který je po jedné akci zrazen svým parťáček a ženou. Ti nicméně netuší, že se Porterovi podařilo přežít a nyní se hodlá mstít. Jedná se o adaptaci knihy The Hunter, která u nás vyšla právě pod názvem Odplata a dočkala se několika adaptací. Tato je jí asi nejblíž. Mel hraje ostříleného gangstera, kterého nic nerozhází a je profík každým coulem. Akce se tu drží spíše při zemi, ale je taková správně špinavá a sympaticky oldschoolová. Pokud se vám Odplata s Melem líbí, určitě se podívejte i po režisérském sestřihu, jemuž se věnoval důkladněji Tomáš Chvála v Přehlížených peckách.

Nejlepší akční scéna: Porter vs. čínská mafie

Okrsek 13 (2004)

Měli jsme tu přestřelky, rvačky i honičky v autech. Ale ještě jsme nezmínili parkour, aneb když se člověk z bodu A do bodu B dostane pomocí gymnastických triků. Jedním z takových filmů je i Okrsek 13, který má v jedné z hlavních rolí člověka, který je považován za zakladatele parkouru – Davida Bellea. Tenhle Francouz je až neuvěřitelně mrštný a to, co předvádí na panelácích za triky, je opravdu ohromující. Filmu nechybí i nějaký ten příběh a po celou dobu si drží skvělé tempo. Pozornost si zaslouží i pokračování.

Nejlepší akční scéna: Úvodní Balleův útěk před mafiány

Pokrevní bratři (1999)

Další pecka, která vyšla v roce Matrixu. Pokrevní bratři jsou stylizovanou peckou, jejíž akční scény jsou hodně kreativní a je ohromná škoda, že o tenhle kousek neměl v době uvedení prakticky nikdo zájem Později byl naštěstí objeven na videu a po letech došlo i na (bohužel už slabší) dvojku.

Nejlepší akční scéna: Scéna, kdy detektiv analyzuje místo činu

Police Story (1985)

Já vím, že by tu Chan měl být už dříve a víc, ale bylo by až příliš snadné vyplnit seznam jen Jackieho filmy (téměř v každém je něco památného). Proto jsem si dal nelehký úkol vybrat z jeho filmografie jen jeden počin a volba padla na první Police Story. Má minimální rozpočet, potřebné know-how a ochotné kaskadéry, kteří si sáhly na úplné dno. To bylo vše, co Jackie potřeboval na přepsání akčních dějin. Od té doby ze sebe sypal akční filmy jako na běžícím pásu a bylo to právě Police Story, které mu nastartovalo kariéru a dodalo odvahu, že to příště také zvládne. Jsme rádi, že to vyšlo!

Nejlepší akční scéna: Rvačka v nákupáku

Tak zase za týden. Předchozí části najdete tady a tady.

-
-

Související články:

50 akčních filmů, které by měl každý fanoušek žánru vidět (5. část)

Poslední část výčtu 50 akčních filmů, které by měl každý fanoušek vidět.

Trailer: "Něco jako Rychle a zběsile." Jiří Mádl je první akční hrdina!

Do kin se chystá neobvyklý český film s Jiřím Mádlem v hlavní roli. Tvůrci v čele s režisérem Janem Haluzou chtějí ukázat, že akční film může vzniknout i v...

50 akčních filmů, které by měl každý fanoušek žánru vidět (4. část)

Další týden, další desítka zásadních akčních kousků našeho velkého speciálu!

50 akčních filmů, které by měl každý fanoušek žánru vidět (2. část)

Od začátku tohohle speciálu uběhl týden a to znamená další část článku "50 akčních filmů, které by měl každý fanoušek žánru vidět". Dost keců, jdeme na to.

50 akčních filmů, které by měl každý fanoušek žánru vidět (1. část)

V kinech se nám před pár týdny prohnal John Wick a tak není od věci si připomenout pár zásadních žánrových pecek, které by měl každý fanoušek pořádné akce...

Ankety

Který díl série Rychle a zběsile je podle vás nejlepší?
  • Rychle a zběsile
  • Rychle a zběsile 2
  • Rychle a zběsile: Tokijská jízda
  • Rychlí a zběsilí
  • Rychle a zběsile 5
  • Rychle a zběsile 6
  • Rychle a zběsile 7
  • Rychle a zběsile 8
  • Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: