26.10.2018, 18:47

Papež vůbec poprvé v dějinách církve otevřel "dveře" filmařům

Papež vůbec poprvé v dějinách církve otevřel "dveře" filmařům 5 obrázků v galerii
Papež František: Muž, který drží slovo | Foto: Focus Features
Ve čtvrtek 25. října byl v Jihlavě zahájen 22. ročník Mezinárodního filmového festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Kromě jiných lákadel se mohou diváci těšit na vůbec první snímek v dějinách, kdy představitelé Vatikánu s papežem Františkem v čele otevřeli "dveře" filmařům.

Ve festivalové sekci "Zvláštní uvedení" bude představen filmový portrét papeže Františka od kultovního autora Wima Wenderse (Paříž, Texas; Nebe nad Berlínem, Buena Vista Social Club) s podtitulem Muž, který drží slovo v pondělí 29. října v Kině Dělnický dům a o den později v Horáckém divadle.

Wenders ve svém nejnovějším projektu představuje pokrokového papeže a jeho názory na chudobu, smrt, církevní skandály a další témata. V druhé lince se snímek, který vznikl na "objednávku církve", věnuje osobnosti Františka z Assisi.

Tomáši Stejskalovi z webu Aktuálně.cz režisér Wenders sdělil, že ho osobnost papeže Františka zaujala dlouho před možností s ním natáčet. "Odmítl krásný palác, jezdil v použitých toyotách a malých autech a všude chodil ve stejných starých botách," přiblížil Wenders.

Papež František: Trailer

Dokumentární film Papež František: Muž, který drží slovo přináší vůbec poprvé v dějinách příležitost nahlédnout díky filmařům do papežova soukromí. A dle Wendersových slov je právě takový, jakého ho znají miliony věřících: neváhá například při návštěvě věznice mýt trestancům nohy, upozorňuje na sociální nespravedlnost jako na ztrátu jedné ze základních civilizačních priorit, nebojí se italské mafie a podobně.

Římskokatolická církev pochopitelně podobný filmový "pomník" potřebuje jako sůl; nedávné sexuální aféry jsou jen vrcholem ledovce, který na církev a její pokrytectví vrhá negativní pozornost. Argentinský papež František si naléhavost uvědomuje a bere zodpovědnost za "veřejný obraz církve" na svá bedra. A režisér Wenders je dost důvěryhodný garant toho, že netvoří pouze na objednávku, ale i z vlastních, dost silných pohnutek.

Režisér Wim Wenders a papež František | Foto: http://www.dokument-festival.cz
Ankety
Na který premiérový (20. 2. 2020) film půjdete do kina?
Ježek Sonic
Sviňa
Mosley
Chvění
Ixcanul
Král Petr I.
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist