30.10.2018, 09:30

Odvrácená stránka sportu, totalita a smysl života. Nejzajímavější středoevropské filmy míří do Prahy

Odvrácená stránka sportu, totalita a smysl života. Nejzajímavější středoevropské filmy míří do Prahy 14 obrázků v galerii
Za hranicemi možností (2017) | Foto: 3Kino
Kina Atlas a Evald přivítají ve dnech 1. - 8. listopadu 2018 pátý ročník filmového festivalu 3Kino, který přináší to nejlepší ze současné kinematografie Visegrádské čtyřky. V průběhu osmi dnů představí více než 40 filmů a 30 hostů ze 4 zemí. Festival zahájí premiéra road movie Trenérova dcera (2018) talentovaného polského režiséra Łukasze Grzegorzka.

Za první čtyři roky působení si Mezinárodní filmový festival 3Kino získal prestiž mezi odborníky i v řadách veřejnosti. „Pátý ročník je dalším důkazem stoupající obliby tohoto festivalu, jehož délka se vyšplhala z pěti na osm dní, a to proto, že o festival je velký zájem nejen z řad diváků, ale i hostů, kteří projevili přání festival navštívit,“ říká ředitel festivalu Vavřinec Menšl.

Trenérova dcera | Foto: 3Kino

Letošní festival 3Kino zahájí road movie Trenérova dcera zasazená do světa profesionálních tenisových hráčů, kterou přijede představit režisérsko-producentská dvojice Łukasz Grzegorzek a Natalia Grzegorzek. Premiéra v českých kinech bude teprve druhou zahraniční projekcí filmu, v Polsku vstoupí do kin až v březnu 2019.

Filmy a hosté 3Kina

Jako pes s kočkou | Foto: 3Kino

Sály kina Atlas a Evald uvedou v průběhu festivalu více než 40 snímků z řad polské, maďarské, slovenské a české kinematografie. Přivítají i mnoho zahraničních hostů. Polsko na festivalu 3Kino zastoupí populární herec Olgierda Łukaszewicze, který v české premiéře představí dlouho očekávaný film Jako pes s kočkou (2018) režiséra Janusze Kondratiuka, ve kterém ztvárnil jednu ze dvou mužských hlavních rolí. Příběh inspirovaný skutečnou událostí je hořkosladkým obrazem rodinných vztahů.

Vzpomínka na léto | Foto: 3Kino

Snímky Vzpomínka na léto (2016) a Joanna (2010) doprovodí herečka Urszula Grabowská, která si za výkon v dramatu Joanna, ve kterém ztvárnila ženu toužící po dítěti a návratu ztraceného partnera v druhé světové válce, odnesla cenu Polské filmové akademie „Orel“ (polská obdoba Českých lvů) pro nejlepší herečku v hlavní roli. Ve filmu Vzpomínka na léto režisér Adam Guziński za pomoci zámlk vytváří subtilní obraz vstupu do teenagerského věku, kdy se zdá, že nenápadná událost položí stín na celý další život a doposud silný vztah matky se synem dostane trhliny.

Vztek | Foto: 3Kino

Objevem festivalu a polské kinematografie této sezóny je snímek Vztek (2017), který představí mladý režisér Michał Węgrzyna. Ve zdánlivě nenápadném filmu je hlavní hrdina během krátké doby konfrontován s řadou nečekaných a nebezpečných situací, které převrátí jeho život.

Již podruhé navštíví festival 3Kino režisér a kameraman Adam Sikora se svým nejnovějším režijním počinem Autsajder (2018), ve kterém se student umění Franek náhodou zaplete do praktik děsivého totalitního zřízení.

Chvilky | Foto: CinemArt CZ / trailer

Českou kinematografii zastoupí předpremiéra filmu Chvilky (2018), který vypráví o lásce, bolesti, oddanosti, ale také o naději, že člověk dokáže svá zranění přeměnit v sílu. Snímek citlivě zachycuje nástrahy rodinného života, které komentuje s humorem, pochopením a neobyčejně vyvinutým citem pro situace. Debatovat s diváky budou jeho tvůrci: debutující režisérka Beata Parkanová a hlavní představitelka herečka Jenovéfa Boková.

Slovensko je zastoupeno biografickým snímkem Varga (2017) režisérky Soni Maletz o nedávno zesnulém slovenském hudebníku Mariánu Vargovi.

Varga | Foto: 3Kino

Z maďarské produkce se objeví hned čtyři novinky letošní sezóny. V dramatu Genesis (2018) se propojí tři odlišné příběhy a jeden zločin. Nejupřímnější a nejdrsnější maďarský snímek posledních dvaceti let Kojot (2017) je o hledání svého místa na světě. V romanci Rozkvetlé údolí (2018) je mladý milenecký pár na útěku, touží po svobodě a vlastním místě na slunci.

Čtveřici uzavírá snímek Řezník, kurva a jednooký muž (2017) o rozčtvrceném řezníkovi, který umírá pro lásku. Režisér Jánose Szásze ho zahalil do černobílého hyperrealistického až manýristického hávu a nechal vyniknout dobovou atmosféru ve všech chytrých i nechutných detailech.

Vstupenky a akreditace

Vstupenky na jednotlivé filmy v rámci Mezinárodního filmového festivalu 3Kino jsou za jednotnou cenu 90 Kč. 3Kino poskytuje vstupenku i na celý festival za cenu 600 Kč, kterou je možno získat na vyžádání u organizátorů festivalu na e-mailu info@3kino.cz. Vstupenky na projekce budou v prodeji na pokladnách kin Atlas a Evald nebo na jejich webových stránkách.

Organizátoři festivalu 3Kino: „Polské filmy zaujmou přímočarostí, přesvědčivostí, skvělými herci a aktuálními tématy.“ Organizátoři festivalu 3Kino: „Polské filmy zaujmou přímočarostí, přesvědčivostí, skvělými herci a aktuálními tématy.“

Festivalová sezona je v plném proudu. Proběhl festival německého filmu, představuje se severský film, dokumentární tvorba... Jak byste přesvědčili diváky, aby přišli na ten váš?

Ankety
Líbí se vám nová 3D animace Studia Ghibli?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist