Spectre (2015)

Bond 24 (Velká Británie, pracovní název)
Velká Británie Velká Británie
USA USA
148 minut

Žánry

:
Akční, Dobrodružný, Krimi, Thriller

Obsah

:
James Bond dostane záhadný odkaz z minulosti, který ho přivede na stopu známé zločinecké organizace. Postupně rozplétá složitou pavučinu lží, aby nakonec více »« méně

Režie

:
Sam Mendes

Scénář

:
John Logan Neal Purvis Robert Wade Jez Butterworth Ian Fleming (I)

Herci

:
Daniel Craig Christoph Waltz Léa Seydoux Ralph Fiennes Monica Bellucci ...
Premiéra: 5. 11. 2015
Distributor: Forum Film CZ

Komentáře

znaků
 • (7414 bodů)
  8. 12. 2015 07:19
  70%
  0
  0
  martin-mickey-stusak

  24. bondovka se zarputile vrací do starých kolejí. Pryč jsou svižné efektové akční scény, pryč je veškerý potenciál 21. století. Nemalá moderní technika se tu samozřejmě nachází, ale to jen na okraj. Ohromná změna ve vizualizaci a vůbec celá koncepce vyprávění hodně připomíná dávný předešlý snímek ´Ve službách jejího veličenstva´. Předlouhé dialogové pasáže a ledabyle natahované scény jsou předností, takže občasná akce vypadá spíše jako doplněk. Zamrzí, že tu Bond nesrší vtipem, jak bylo u něj vždy zvykem. Chybí i pravidelná scéna v Casinu. Proč? M tu není jen na začátku příběhu aby 007 zaúkoloval, ale je i součástí děje. To platí i pro Moneypenny, u které si pořád nemohu zvyknout, že je najednou tmavé pleti. Q je mladý jinoch s ohromnou náturou. Budiž, dejme tomu. No a jsme u starého známého Blofelda v podání Christopha Waltze. Moc tu však nevynikl vzhledem k jeho velice malé přítomnosti. Větší čas mu je věnován až ke konci příběhu a to v jeho sídle. Jeden jediný záběr na kočičku potěší. A právě zde nebyla vynechána zásadní událost. Napadlo někdy někoho jak přišel k té jizvě na obličeji? Tento snímek se také vyznačuje jednou zásadní věcí a tou je stopáž celého snímku. Do této doby byla nejdelší bondovka již zmíněny díl ´Ve službách jejího veličenstva´. ˇSpectre´ tento rekord značně překonal, takže si v tomto směru teď bude držet prvenství a řekl bych že na hodně dlouho. Takže co na závěr. S ohledem na předchozí díly a to s nejen s Danielem Craigem, ale i s Piercem Brosnanem, se může pro někoho jednat o velké zklamaní, ale faktem je, že se styl Jamese Bonda vrátil skutečně do svých začátků a to nejen dějově, ale i zpracováním. Celou dobu jsem si představoval, jak by tu vypadal původní Bond, tedy Sean Connery. A řekl bych, že by tu zapadl dokonale.

 • (6552 bodů)
  12. 8. 2016 21:39
  70%
  0
  0
  Sheldon

  Tak tady byla zřejmě zásadní chyba už ve scénáři, protože jen prefabrikovat bez nápadu staré Bondovky je zkrátka strašně málo. Akce je samozřejmě skvělá, některé scény brilantní, ale když pak najednou přijde vrtání do hlavy a představování ďábelského plánu, tak je to snad ještě horší, než pro malá děcka.

 • (5135 bodů)
  6. 5. 2016 10:28
  80%
  0
  0
  lamps

  Velká spokojenost. Spectre je sice krok zpět oproti sofistikovanějšímu a osobitějšímu Skyfallu, ale na druhou stranu se jedná o přímo skvostný oslí můstek mezi klasickým bondovským vesmírem a moderním agentem s povolením zabíjet, ale hlavně nechat naživu. Mendes přistupuje k vyprávění metodicky a proměnlivě, tu s vražedným akčním zápalem a chladnokrevností, tu zase s nadhledem a suchým vtípkem, stejně jako k postavě jím vytvářeného hrdiny, k níž opět zvládá vyvolat větší náklonnost a přízeň než všichni předešlí bondovští učitelé - zdánlivě banální scéna mučení 007 tak nabývá staronových hodnot, jelikož funguje jako odkaz na tradice a zákonitosti žánru a současně se jí daří vyvolat u diváka empatie k Bondovi a jeho bolesti. Je sice škoda, že povinnost držet se alespoň zčásti uzákoněných žánrových trendů vedla scénář k přehnaně rozsáhlému a přitom nedůsledně představenému zločineckému motivu, ale jinak se filmu coby filmu o Jamesi Bondovi nedá z pozice moderního diváka nic moc vytýkat. Po celou dobu rozumně střídá audiovizuálně strhující akční sekvence, které se svým charakterem tentokrát často podobají nostalgické klasice (letadlo na sněhu), s atmosférickým vyprávěním a vývojem vztahu s osudovou a příběhově významnou bondgirl. Opravdu málokdy se dnes vidí tak chytře strukturovaný a přitom zdánlivě jednoduchý a efektní špionážní film...

 • (3000 bodů)
  15. 12. 2015 13:45
  85%
  1
  0
  Schneefee

  Pro bondovky s Craigem mam tak trochu slabost, proto jsem ochotna prehlednout par nelogickych chyb, kterym se film bohuzel nevyhnul. Tentokrat je v roli superpadoucha Christoph Waltz a hraje ho uzasne. Akcnich scen mi prijde vice nez napr u Skyfall ale urcite to neni na skodu. Sympaticke take je, ze u nekterych postav neni na prvni pohled uplne jasne rozdeleni na dobre a zle. Mozna ten sladky konec bych si odpustila, ale porad byl jeste vkusny.

  • herecke obsazeni
  • (2993 bodů)
   8. 11. 2015 16:12
   60%
   1
   0
   Petrson

   Plné nelogičností, až si člověk říká, že se může stát úplně cokoliv a ono se stane úplně cokoliv. Slepené lokace ústřední postavou (007), která snad jako jediná drží jakž takž pohromadě ( ještě možná M a Q ),jsou vybrány jako vždy pestře. Kostýmy, letadla, auta, postavy, vše se střihá tak, jak se právě hodí, aniž by se bral ohled na to, kde se to vzalo, proč to zmizelo. Stejně tak postavy, motivy. Je to dlouhý a považuji to za jednu ze slabších bondovek. Nic méně, Bond to stále ještě je, i když nápadů k elegantnímu smíchu ubylo, divná ( a taky dlouhá) úvodní sci-fi titulková scéna a nic, co by v akční nadsázce bralo dech. V nápadech jakoby sedmdesátá, osmdesátá léta.

   • Daniel Craig ( i když bez úsměvu )
   • scénář, dramaturgie i akční fórky
  • (1974 bodů)
   2. 12. 2015 23:25
   65%
   0
   0
   rkotvald

   Skyfall nemám nikterak v lásce, ale po skončení Spectre, jsem si na něj ještě rád zavzpomínal. Neuvěřitelně zahozená svižná a atmosférická zhruba první polovina opravdu zamrzí, přitom takhle skvělé otevření filmu se jen tak nevidí. Do setkání s Christophem Waltzem vše šlape jak má a vybudovaná atmosféra kolem něj by se dala krájet. Poté se ještě jednou Bond z otravnosti zvedne akcí v Rakousku, ale tím to končí. Napětí vystřídá předvídatelnost a aura kolem záporáka zmizí. Což je nejhorší prohřešek celého filmu, charismatický Waltz je zde trestuhodně nevyužitý! Na druhou stranu pohled do psychologie téhle svůdnické zabijácké osobnosti je příjemnou úrovní, které zde doposud chyběla.

  • (1312 bodů)
   6. 11. 2015 09:06
   70%
   0
   0
   Siddharta

   James Bond je James Bond, To je jasný. Otázka je, co jsou fóry a co mysleli vážně. Je to malinko delší, to je jasný, Rozvleklé, pomalé, nastavované a hlavně chvílemi nelogické. Hodně filmů a sérií ho začalo kopírovat, ale v Bondovi je cítit svoboda peněz, tedy slušný rozpočet. V každým filmu je dnes střílení a akce, nic nového. Témata jsou stejná, ale James Bond, je prostě James Bond. Takže jde o značku, takže mission possiible a za to i malinko vyšší %.

  • (954 bodů)
   25. 3. 2016 11:38
   90%
   0
   0
   leafroller

   S postupujícím časem a dostupností efektů a financí přestala být Bondovka jediným majákem napětí a technologie a získala několik schopných konkurentů. Právě z těchto důvodů by se měli tvůrci vyvarovat nejapných chyb a dotahovat díla do absolutní dokonalosti. Což se v případě Spectre nepovedlo beze zbytku. Je to nádherná podívaná. Úžasné lokace. Strhující akční scény, při kterých jsem ani nedýchal. Uvěřitelné souboje - které jsou jedním z charakteristických znaků Craigova 007. A pak - stejně jako v Quantum of solace - pokažený závěr. Když se nějaká postava zachová nelogicky v Babovřeskách, nechá mě to naprosto klidným. Když se to ale stane v Bondovce, připadne mi, že veškerá snaha přišla vniveč. A přeci to ubralo hodnocení pouhých 10 procent. Klika.

  • (949 bodů)
   8. 3. 2016 13:59
   70%
   0
   0
   Teresie

   Bondovka ... která měla po úvodní scéně v Mexiku skvěle našlápnuto .... ale potom se někde zadrhla a už to nešlo ......
   Vypadalo to že to Daniela moc nebavilo.
   Ale nejhorší bylo scénáristické nevyužití Christopha Waltze ... pomoc ... proč???

  • (747 bodů)
   18. 12. 2015 14:47
   50%
   1
   0
   Pajmen

   První scéna byla pecka. Tajuplná, akční, sexy. Pak byla parádní honička v Římě, která byla prostě reklamou na Aston Martina i samotné město. Do třetice všeho dobrého jsou cynické hlášky dosluhujícího Craiga. Ostatní kolem byla nuda a šeď. Bohužel.

  • (744 bodů)
   8. 11. 2015 20:15
   70%
   1
   0
   marie-kolarova

   Danielu Craigovi sluší hrdina projevující zranitelnou duši a mírnou unavenost životem. Monolog s myší patří z tohoto pohledu k jedné z nejlepší scén. Naopak milostné scény jsou na hranici parodie, zvláště ta první s Monicou Bellucci. Teď musí Bond cosi vykonat se ženskou, jelikož bez toho se originální bondovka neobejde. Naštěstí to netrvá dlouho. Příliš bohužel ani nefunguje protivník, je sice nebezpečný a Bond si užije svoje, ale pocit akutní ohrožení není vnímatelný. Globální šmírák je průšvih a ohrožení demokracie, ale to jen tak mezi řečí. Akutní průšvih hrozící lidstvu je slovně deklarován, není však doprovázený dostatečně hutnou atmosférou. Největším problémem je nezdravě dlouhá stopáž a krajně nenáročný scénář.

  • (671 bodů)
   20. 11. 2015 09:26
   70%
   0
   0
   king-kurt

   Lehké zklamání, čekal jsem více, ale ony se ty akční filmy tak nějak slívají do jednoho dlouhýho seriálu. V ničem výjimečný, v ničem překvapivý.

   • že je to BOND
   • úvodní scéna vypadal jako velkofilm
   • že tam o nic srozumitelně nešlo
  • (653 bodů)
   7. 2. 2016 17:49
   75%
   1
   0
   martin-kubista

   Na tohoto bonda jsem se těšil celý rok. Ale ve výsledku nebyl ničím extra vyjímečný. V podsattě když ho tak hodnotím několik měsícu zpět, tak si již ani pořádně nepamatuji děj, takže vážně moc velký dojem neudělal. Špatný film to rozhodně nebyl, ale Skyfall prostě asi překonat nešel :) Pár dobrých scén se našlo (vrtulník). Ale i pár logických chyb.

   • je to Bond, James Bond
   • drží si svůj standard spracování
   • logické chyby
   • lehce zmatený příběh
  • (483 bodů)
   6. 11. 2015 08:55
   75%
   0
   0
   karel-servus

   Z recenze Tomáše Chvály a já souhlasím: "Je velmi lehké Spectre odstřelit. Oproti předchozímu dílu je film méně důsledný ve vývoji děje (nejedna situace je divácky atraktivně pojatá, ale při bližším pohledu vlastně nedává moc smysl), razantně uhýbá od nastaveného konceptu, mění důležitou událost série (na to jsou fanoušci vždy citliví) a jde zcela bez debat o příliš dlouhý film na to, že se v něm vlastně řeší poměrně triviální zápletka. Jenže jsou tu detaily, které rezonují a díky nimž si uvědomíte, že i v té rozpolcenosti Spectre nabízí víc, než průměrný akčňák."

  • (426 bodů)
   13. 12. 2015 19:51
   80%
   0
   0
   myllyn

   pro mě jednoznačně plus, protože tentokrát to bylo osobní a dozvěděl jsem se zase něco málo z bondovy minulosti. Christoph jako Blofeld byl geniální. Já to považuju za skvělou bondovku.

  • (330 bodů)
   16. 3. 2016 18:57
   90%
   0
   0
   dancemusic2012

   Po Skyfall, druhá nejlepší bondovka s Craigem.
   Akce,vtip,napětí - já prostě Bonda můžu.

  • (268 bodů)
   7. 1. 2016 08:41
   75%
   0
   0
   kijifa

   Já vím nevím. Spectre vlastně není úplně špatný film, jen je úplně zbytečný. Ty skoro dvě a půl hodiny proběhnou přímo před vámi a se závěrečnými titulky na ně zapomenete. Od Bonda se čeká něco víc. V roce 2015 bylo několik povedených špionských filmů. A ze čtveřice MI, Kingsman, Špion a Spectre, bere Spectre až bramborovou medaily.

  • (257 bodů)
   16. 3. 2016 20:48
   80%
   0
   0
   keddie

   Solidní Bondovka. Už 24., a 4. s Danielem Craigem. A možná tady je kámen úrazu. Že čekáme, bude aspoň tak dobrá, jako ta předchozí. Tato rozhodně není špatná, ale trochu jinak se s ní pracuje. Funguje zárověň jako pokračování té předchozí a zárověň se odráží k vyprávění novému. A jako taková má takový jiný styl vyprávění. Ale já rozhodně nebyl zklamán

  • (237 bodů)
   7. 1. 2016 18:55
   75%
   0
   0
   paniks

   Trochu slabší bondovka. Ale přesto se to dá vidět. Doporučuji.

  • (181 bodů)
   8. 11. 2015 21:47
   60%
   1
   0
   lenacermakova

   Asi jsem po snímku Skyfall od toho čekala více. Přišlo mi to zbytečně dlouhý, bože dvě a půl hodiny, kdyby to zkrátili o 30-45 min, nic by se nestalo. Scéna s Monicou mi přišla docela zbytečná. Akční scény super, Daniel taky super. Jen padouch mi nepřišel moc jako padouch.

   • rozuzlení příběhů, které se staly předtím
   • Daniel Craig
   • prostředí (Mexico City, Rakousko)
   1 2 dalsi posledni
   72 68 ?
   • Lydie 70%
   • Sheldon 70%
   • xverca 65%
   • JanTung 75%
   • mondak 65%
   • lukas-korunak 80%
   • Dave5991 60%
   • dana-hrozkova 80%
   • RoCo 75%
   • viktoriaplzen 85%
   všechna hodnocení (116)
   jak hlasovat?

   V žebříčcích uživatelů

   1. místo z 24 v žebříčku uživatele lukas
   1. místo z 5 v žebříčku uživatele ory99
   1. místo z 5 v žebříčku uživatele Anni
   Sdílet tuto stránku:

   Partneři: