Téma

31.3.2015 /13:00/

TOP 10 nejslavnějších filmových muzikálů

Ve čtvrtek 2. dubna bude mít českou premiéru hudební pohádka Čarovný les (2014), která nám připomíná, že muzikály jsou opět v módě. V rámci malého okénka do historie si můžete připomenout deset nejslavnějších hudebních filmů, které byste rozhodně měli zhlédnout.

Čaroděj ze země Oz (1939)
Knihovna Kongresu označila Čaroděje ze země Oz za nejsledovanější film všech dob. Nejen jeden z nejlepších muzikálů všech dob, ale i jeden z nejlepších filmů vůbec, je napěchovaný chytlavými hudebními čísly, které pozvednou ducha a polechtají bránici. Navíc v něm nechybějí postavami, které se vryly do paměti generacím diváků, a dialogy, co umí citovat i ti, kteří film nikdy neviděli.
Důležitá píseň: Somewhere Over The Rainbow

Zpívání v dešti (1952)
Neodolatelná óda na Hollywood (IN TECHNICOLOR) a Gene Kelly v jedné z nejslavnějších scén filmové historie. Přestože déšť musel být doplněn mlékem, aby byl na kameře vidět, zrodil se v zapáchajícím studiu otec všech muzikálů. Ještě úžasnější je, že kvůli časovému presu byla choreografie improvizována až na místě.
Důležitá píseň: Singin' In The Rain

West Side Story (1961)
Vyhrnuté džíny, uhlazené vlasy a choreografie luskání prstů. Moderní verze Romea a Julie má možná ty nejméně děsivé gangstery, co kdy tancovali na stříbrném plátně, ale West Side Story prostě funguje. Texty Stephena Sondheima a choreografie Jeroma Robbinse udělaly z příběhu Tonyho a Marie klasiku, o které se mluví i po padesáti letech.
Důležitá píseň: America

Mary Poppins (1964)
Stejně jako titulní postava je i celý snímek Mary Poppins „v podstatě bezchybný“. Dokonalý příklad Disneyho muzikálů, který si získal srdce jak dětí, tak rodičů. Julie Andrews jako chůva s příšerným přízvukem je zároveň škodolibá a okouzlující a dovede zazpívat i slova jako „superkalifradžilistikexpijalidózní“.
Důležitá píseň: A Spoonful of Sugar

My Fair Lady (1964)
Dobrá, Audrey Hepburn ve filmu ve skutečnosti nezpívá, ale je předabovaná. A možná její cockney přízvuk taky není moc přesvědčivý. My Fair Lady je ale jedním z posledních filmů svého druhu – klasických velkorozpočtových muzikálových produkcí. A pořád zůstává elegantní záležitostí se špičkovými melodiemi.
Důležitá píseň: Wouldn't It Be Loverly

Za zvuků hudby (1965)
THE HILLS ARE ALIIIVE WITH THE SOUND OF MUSIC... Film tak provařený, že si z něj dělal legraci skoro každý. Navíc, přepočteno na dnešní čísla se jedná o třetí nejúspešnější film všech dob. Nikdo tedy nemůže zapřít, že Za zvuků hudby je jedním z nejlepších filmových muzikálů všech dob. Snímek, známý jak svými písněmi, tak úchvatnými vizuály, balancuje mezi lehkovážnou hudební komedií a temným, dramatickým kusem. Třešničkou na dortu jsou Julie Andrews, Christopher Plummer a všechna ta von Trappova děcka.
Důležitá píseň: The Sound of Music

Šumař na střeše (1971)
Asi nejpříjemnější rychlokurs jidiš, jaký kdy zažijete. Film plný šmalc a chucpe je sice kritizován pro trochu komerčnější přístup k židovské historii a viditelně levnou produkci, ale zároveň je oslavou nejen kultury, ale života samotného. Musíte být úplný mešuge, abyste si ho nezamilovali.
Důležitá píseň: If I Were A Rich Man

Pomáda (1978)
Jeden z nedůležitějších filmů, ve kterých třicátníci hráli teenagery. V Pomádě všechno zapadlo do sebe a výsledkem je film tak sladký a zábavný, že se o něm mluví dodnes. Úžasné herecké výkony Johna Travolty a tehdy vycházející australské hvězdičky Olivie Newton-John, chytlavé písničky a jemně idealizované prostředí Ameriky 50. let. Vrcholem filmu je určitě Travoltův téměř orgasmický finiš k písničce Summer Lovin'. Jenom prosím vás ignorujte Grease 2 (1982).
Důležitá píseň: You're The One That I Want

Vlasy (1979)
Miloš Forman, který se proslavil vážným Přeletem nad kukaččím hnízdem (1975), se rozhodl režírovat příběh o hippies, mírových protestech a… vlasech. I když se protiválečné poselství možná opakuje až příliš často, jsou Vlasy krásným kusem chlupaté hippie magie.
Důležitá píseň: Good Morning Starshine

Moulin Rouge (2001)
Přiznejme si, hvězdné obsazení rozhodně není zárukou pěveckého talentu (Pierce Brosnan a Mama Mia! vás pozdravují), ale Ewan McGregor a Nicole Kidman vystřihli své role perfektně. Moulin Rouge je buď těch nejotravnějších 127 minut vašeho života, nebo nádherně přemrštěné postmoderní vyznání lásky a kaleidoskopická směs hudby, vytržená z jiných dob. Nechybí Like a Virgin od Madonny, Smells Like Teen Spirit od Nirvany nebo Heroes Davida Bowieho.
Důležitá píseň: Elephant Love Medley

Přiznejme si, chybí tady spousta filmů. Některé slavnější, některé méně, oblíbené, zatracované, hrané, kreslené… Svůj seznam jsem vytvořil podle zcela subjektivních pocitů, se kterými nemusí každý souhlasit. Jaké jsou podle vás další filmové muzikály, které si zaslouží zmínku? Diskutujte pod článkem.

-
-

Čtěte dál:

V Praze se uskuteční retrospektiva For Man For All. Bude věnována dílu Miloše Formana

Čáslavský rodák, držitel dvou Oscarů (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus) a nejslavnější český režisér na světě oslaví 18. února 85. narozeniny. Národní...

Recenze: La La Land skládá poctu starým muzikálům

Los Angeles, současnost. Mia (Emma Stoneová) by chtěla být slavnou herečkou a scenáristkou, ale zatím se musí spokojit s prací v baru studia Warner Bros...

SOUTĚŽ: Poznejte filmy s Davidem Bowiem a vyhrajte lístky na pražskou předpremiéru dokumentu David Bowie je...

Brzy to bude rok, kdy svět opustil "pavouk z vesmíru" David Bowie. Vizionářský umělec, jehož proslavila nejen hudba a pódiová show, měl před 3 roky velkou...

David Bowie je... Dosaďte si sami a pojďte do kina

Letí to. Brzy si připomeneme rok od doby, kdy ve věku 69 let zemřel revoluční performer, skladatel, zpěvák a příležitostný herec David Bowie. Autor řady...

Série tanečních filmů Let's Dance bude pokračovat na YouTube

YouTube a Lionsgate oznámili, že mají v plánu pokračovat v sérii Let's Dance. Půjde o první originální seriál se scénářem na pogramu YouTube Red.

Zemřel Peter Shaffer, britský dramatik a oscarový scenárista Amadea

V pondělí 6. června zemřel ve věku 90 let britský Sir, dramatik a scenárista Peter Shaffer. Autor proslul divadelní hrou Amadeus, kterou později zadaptoval...

Po Bídnících se Tom Hooper pustí do legendárních Koček

Režisér Tom Hooper v současné době pracuje na filmové verzi muzikálu Kočky a snaží se rozhodnout, zda bude celý muzikál v animované podobě, živé nebo...

Recenze: Decibely lásky aneb Film, na kterém je nejlepší hudba Michala Davida

Ou ou ou, Decibely lásky, jé jé jé, dělají mi vrásky. Ou ou ou, z Decibelů lásky, jé jé jé, padají mi vlásky.

Recenze: Muzikál aneb Cesty ke štěstí - náznak, který toho málo ukazuje

Nový český muzikál vypráví o dvacetiletých studentech konzervatoře, kteří se s dvěma profesory (Vica Kerekes, Roman Vojtek) vydávají na soustředění kamsi...

Legendární Starce na chmelu připomene nový MUZIKÁL aneb Cesty ke štěstí (SOUTĚŽ)

Neskutečných 52 let uplynulo od uvedení kultovního filmového muzikálu Starci na chmelu (1964). Snímek inspiruje i v 21. století. Tento čtvrtek vstoupí do...

Ankety

Který film Miloše Formana máte nejradši?
 • Černý Petr
 • Hoří, má panenko
 • Přelet nad kukaččím hnízdem
 • Vlasy
 • Amadeus
 • Lid versus Larry Flynt
 • Muž na Měsíci
 • Jiný
více k tématu:
V Praze se uskuteční retrospektiva For Man For All. Bude věnována dílu Miloše Formana
Měli by filmaři digitálně oživit Carrie Fisher pro Epizodu IX?
 • Jasně, proč ne?
 • V žádném případě!
 • Zatím váhám.
více k tématu:
Star Wars: V Lucasfilm řeší budoucnost princezny Leiy
Jaký je nejlepší díl série Underworld?
 • Underworld
 • Underworld: Evolution
 • Underworld: Vzpoura Lycanů
 • Underworld: Probuzení
 • Underworld: Krvavé války
více k tématu:
Underworld 6? Kate Beckinsale se dalšímu dílu nebrání.
Vnímali jste, že je postava Tarkina v Rogue One digitální?
 • Ano, rušilo mě to.
 • Ano, ale nevadilo mi to.
 • Ne, vůbec jsem to nezaznamenal/a.
více k tématu:
Podívejte se, jak tvůrci Rogue One oživili guvernéra Tarkina
Kdo je nejlepší Batman?
 • Adam West
 • Michael Keaton
 • Valk Kilmer
 • George Clooney
 • Christian Bale
 • Ben Affleck
více k tématu:
Proč Ben Affleck možná nenatočí sólovku Batmana?
Sdílet tuto stránku:

Partneři: