Heinz Baumann se narodil 12. února 1928 v Oldenburgu v Německu a byl německý herec. Zemřel 4. března 2023 v Mnichově ve věku 95 let.
Počátky kariéry a vojenská služba
Po službě jako testovací pilot v posledních dnech druhé světové války ve věku 16 let byl vyučen jako konstruktér letadel, ale nakonec se rozhodl stát hercem. Mezi lety 1955 a 1971 pracoval jako dabingový herec. Svůj herecký debut absolvoval ve filmu Schloss Hubertus v roce 1954.
Filmová kariéra v 50. a 60. letech
Heinz Baumann začal svou filmovou kariéru v polovině 50. let. V roce 1954 se objevil v heimatském filmu Schloss Hubertus režiséra Helmuta Weisse po boku Friedricha Domina a Marianne Koch. V roce 1960 hrál postavu Martina Hartoga v úspěšné komedii The Haunted Castle (Das Spukschloss im Spessart) režiséra Kurta Hoffmanna.
V roce 1969 ztvárnil roli Dr. Nemitze ve filmu I'm an Elephant, Madame (Ich bin ein Elefant, Madame) režiséra Petera Zadeka. Tento film byl uveden na 19. Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně, kde získal cenu Stříbrný medvěd.
Televizní úspěch v 90. letech
Heinz Baumann se stal známým především díky televiznímu seriálu Adelheid und ihre Mörder z roku 1993, kde hrál postavu Ewalda Strobela ve všech 65 epizodách vysílaných v letech 1993-2007. Seriál sledoval sekretářku Adelheid, která byla skutečným mozkem při řešení vražd hamburské policejní jednotky pro vraždy.
Další významné role
Mezi jeho další významné práce patřil televizní film Wehner - Die unerzählte Geschichte z roku 1993 a film Und Jimmy ging zum Regenbogen z roku 1971, kde hrál Gilberta Granta. V roce 1973 se objevil ve filmu All People Will Be Brothers jako William Carpenter.
Pozdější kariéra
Heinz Baumann byl známý německým televizním a filmovým divákům díky četným charakterním rolím během kariéry trvající sedm desetiletí. Jeho poslední filmová práce byla zaznamenána v roce 2007. V roce 2002 získal Bavorskou televizní cenu za svou práci v seriálu Adelheid und ihre Mörder.
Osobní život
Byl ženatý s Gardy Brombacher. Měl dceru Judith Richter z dočasného vztahu s Beatrice Richter. Žil v Mnichově se svou dlouholetou partnerkou.