Oliver Ackland (narozen 9. listopadu 1979 v Sydney, Nový Jižní Wales, Austrálie) je australský herec, který se prosadil jak na filmovém plátně, tak v televizních produkcích.
Počátky kariéry a významné ocenění
Oliver Ackland zahájil svou hereckou kariéru v australských televizních seriálech, kde si vybudoval pevné základy pro svou budoucí filmovou dráhu. Mezi jeho rané televizní role patřily účinkování v seriálech jako All Saints, Always Greener, Young Lions a Outriders. Jeho televizní kariéra pokračovala účinkováním v televizním filmu Emerald Falls a v miniseriálu Jessica, přičemž oba projekty režíroval Peter Andrikidis. Významným milníkem v jeho kariéře byl rok 2009, kdy získal inaugurační stipendium Heatha Ledgera udělované organizací Australians in Film , což mu otevřelo dveře k významnějším rolím ve filmovém průmyslu.
Filmové průlomy
V roce 2010 ztvárnil Oliver Ackland hlavní roli v thrilleru Wasted on the Young režiséra Bena C. Lucase. Film měl premiéru na Sydney Film Festival a byl také uveden na Toronto International Film Festival. V tomto snímku hrál Darrena, inteligentního středoškoláka, který tráví většinu času u počítačů a domácích úkolů. Je naprostým opakem svého nevlastního bratra Zacka (Alex Russell), jehož prioritou je udržet si pověst nejpopulárnějšího studenta. Když se plachá Xandrie (Adelaide Clemens) ztratí po jednom z Zackových domácích večírků a později se vrátí, škola je plná fám o jejím zmizení. Darren, který podezřívá svého nevlastního bratra a jeho partu přátel, se rozhodne zjistit pravdu a potrestat viníky. Acklandův výkon v roli Darrena byl kritiky vysoce ceněn. Jeho ztvárnění postavy bylo popisováno jako brilantní, s mimořádným zaměřením zejména v tišších momentech. Darrenova postava byla fascinující, plná překvapení, a diváci s napětím očekávali, co udělá dál.
V roce 2012 se objevil v australské hororové komedii 100 Bloody Acres, kde ztvárnil Jamese, zdvořilého a zodpovědného mladíka, který miluje Sophie (Anna McGahan) a plánuje si ji vzít. Problém je, že Sophie tajně spí s jejich společným přítelem Wesem (Jamie Kristian). Trojice se dostane do spárů bratrů Morganovců, kteří provozují podnik s organickými hnojivy a potřebují čerstvou zásobu své "tajné přísady" pro svůj masový mlýnek. Ačkoliv měl Ackland v tomto filmu menší dopad než ostatní herci, bylo to způsobeno spíše charakterizací jeho postavy než jeho výkonem. Jeho role byla záměrně navržena jako nevděčná, kdy James existuje především jako smutná postava, která je často umlčena lepicí páskou. Přesto kritici uznali, že s jiným obsazením by 100 Bloody Acres byl jiným a horším filmem.
Televizní úspěchy
V roce 2011 se Ackland objevil jako Toby Raven v minisérii Cloudstreet, adaptaci románu Tima Wintona, kterou režíroval Matthew Saville. Ve stejném roce ztvárnil postavu Rhyse v seriálu The Slap, adaptaci románu Christose Tsiolkase. Obě tyto role upevnily jeho pozici v australském televizním průmyslu.
Významným mezinárodním průlomem byla pro Acklanda role Tristana de Martela ve třetí sezóně amerického hororového seriálu The Originals, spin-offu populárního seriálu The Vampire Diaries. V tomto seriálu ztvárnil opakující se postavu a terciárního antagonistu - Tristana de Martela, bratra Aurory de Martel a syna hraběte Martela. Jeho postava byla prvním upírem, kterého kdy proměnil Elijah Mikaelson, jedním z Trojice a bývalým vůdcem upírské organizace The Strix. Poté, co Elijah vytvořil The Strix s nadějí na vybudování lepší budoucnosti pro svět, byl nucen před společností uprchnout, když ho pronásledoval Mikael. Tristan se objevil po útoku a převzal velení nad The Strix, přetvořil je v násilnou tajnou společnost zodpovědnou za řízení světových událostí ze zákulisí. Tristan se snažil najít způsob, jak zabít Původní upíry, ale když zjistil, že by zemřel spolu s nimi, zaměřil se místo toho na jejich uvěznění.
Další projekty a současná kariéra
Mezi další významné filmové role Olivera Acklanda patří účinkování ve filmu Cable režiséra Rogera Scholese a ve filmu The Proposition režiséra Johna Hillcoata. V roce 2012 se také objevil ve filmu Blinder režiséra Richarda Graye a v televizním filmu The Mystery of a Hansom Cab. Ackland se také objevil v několika krátkých filmech, včetně filmu Engram z roku 2014 režisérky Maggie Betts (kde hrál po boku Isabel Lucas), The Bloody Sweet Hit režiséra Damiana Walshe-Howlinga a Eve režisérky Hannah Hilliard.
Oliver Ackland si během své kariéry vybudoval pověst všestranného herce schopného ztvárnit širokou škálu postav. Jeho práce v australských i mezinárodních produkcích ukazuje jeho schopnost přizpůsobit se různým žánrům, od thrillerů přes horory až po dramatické role v prestižních televizních seriálech. Díky svému talentu a ocenění Heatha Ledgera se stal respektovaným jménem v australském filmovém průmyslu a jeho mezinárodní uznání roste s každou novou rolí.