Jim Kelly (5. května 1946, Millersburg, Kentucky – 29. června 2013, San Diego, Kalifornie) byl americký herec, sportovec a mistr bojových umění, který se proslavil v 70. letech jako jedna z prvních afroamerických hvězd akčních filmů.
Sportovní začátky a cesta k bojovým uměním
Kelly byl všestranně nadaný sportovec, který v mládí vynikal v basketbalu, fotbalu a atletice na střední škole Bourbon County High School v Paris v Kentucky. Získal fotbalové stipendium na University of Louisville, kterou však opustil během prvního ročníku poté, co trenér rasisticky urazil jeho spoluhráče. Následně se začal věnovat karate pod vedením Sima Kwanga Thé v Lexingtonu. Jeho talent v bojových uměních rychle rostl a v roce 1971 získal titul mistra světa v karate ve střední váze, což mu otevřelo dveře do světa filmu.
Průlom ve filmové kariéře
Kellyho filmový debut přišel v roce 1972 ve snímku Melinda, kde ztvárnil instruktora karate. Jeho skutečný průlom však nastal o rok později, když získal roli Williamse v kultovním filmu Enter the Dragon (Dračí souboj) po boku legendárního Bruce Lee. Tato role mu byla nabídnuta poté, co původně obsazený herec Rockne Tarkington nečekaně odstoupil těsně před začátkem natáčení v Hongkongu. Producent Fred Weintraub navštívil Kellyho studio v losangeleské čtvrti Crenshaw a byl okamžitě zaujat jeho schopnostmi. Kelly ve filmu ztvárnil sebevědomého bojovníka, který je pozván na turnaj pořádaný zločineckým bossem a odpadlým šaolinským mnichem Hanem. Jeho charismatický výkon a nezapomenutelné hlášky z něj udělaly okamžitou hvězdu.
Zlatá éra a hlavní role
Po úspěchu v Enter the Dragon podepsal Kelly třífilmovou smlouvu se studiem Warner Bros. V roce 1974 zazářil v hlavní roli ve filmu Black Belt Jones, kde ztvárnil titulního hrdinu bojujícího proti mafiánům, kteří se snaží převzít karate školu. Film se stal kultovním dílem žánru blaxploitation a obsahuje několik ikonických bojových scén, včetně závěrečné bitvy v automyčce plné pěny. Ve stejném roce se objevil ve filmu Three the Hard Way, kde spolu s Jimem Brownem a Fredem Williamsonem bojoval proti skupině bílých supremacistů plánujících otrávit vodní zdroje ve třech amerických městech jedem, který by zabil pouze Afroameričany. Kelly zde ztvárnil postavu Mistera Keyese, experta na bojová umění.
Následoval film Golden Needles (1974), kde hrál postavu jménem Jeff, a v roce 1975 se objevil ve westernovém snímku Take a Hard Ride. V roce 1976 natočil film Hot Potato, který byl volným pokračováním Black Belt Jones. V tomto snímku, natáčeném v Thajsku, hrál agenta vyslaného zachránit unesenou dceru amerického senátora. Přestože film nebyl kritiky dobře přijat, Kelly v něm opět předvedl své impozantní bojové schopnosti a sám si choreografoval bojové scény.
Pozdější kariéra a odkaz
Kellyho filmografie pokračovala snímky Black Samurai (1977), Death Dimension (1978) a The Tattoo Connection (1978, známý také jako Black Belt Jones 2). Jeho poslední významnou rolí byla účast ve filmu One Down, Two to Go (1982), kde se opět setkal s Jimem Brownem a Fredem Williamsonem. Po skončení aktivní herecké kariéry se Kelly věnoval profesionálnímu tenisu, kde dosáhl významných úspěchů v seniorské kategorii v Kalifornii.
Jim Kelly byl průkopníkem, který prolomil rasové bariéry v žánru akčních a bojových filmů. Se svým charakteristickým afro účesem, cool postojem a vynikajícími bojovými schopnostmi se stal ikonou 70. let a inspirací pro mnoho mladých Afroameričanů. V roce 2004 se objevil v reklamě Nike po boku basketbalové hvězdy LeBrona Jamese, která parodovala další film Bruce Lee, Game of Death. Jim Kelly zemřel 29. června 2013 ve věku 67 let na rakovinu, zanechávaje za sebou významný odkaz v historii akčního filmu.