Eliza Roberts, narozená 23. ledna 1953 v Los Angeles, je americká herečka, castingová režisérka, producentka, scenáristka a herecká koučka. Jako dcera scenáristů Davida Rayfiela a Lily Garrett měla k filmovému průmyslu blízko již od dětství.
Počátky herecké kariéry
Ve svých dvaceti letech, v roce 1973, se Eliza (tehdy ještě pod jménem Eliza Garrett) rozhodla naplno věnovat herectví. Její první filmovou rolí byla postava Mindy Binerman v komedii Schlock, kterou režíroval John Landis. Tento nízkorozpočtový film, který parodoval monster filmy 50. let, se stal odrazovým můstkem nejen pro Landise, ale i pro Elizu. V roce 1978 ji Landis obsadil do své další komedie National Lampoon's Animal House, kde ztvárnila roli Brunelly. Zajímavostí je, že během natáčení tohoto filmu byla Eliza těhotná se svým prvním dítětem, synem Keatonem.
Televizní a filmová kariéra
V 80. letech se Eliza objevila v několika televizních projektech, včetně minisérie Bare Essence (1982-83) a televizních filmů Terraces (1976-77) a Obsessed With a Married Woman (1984-85). Její kariéra pokračovala i v 90. letech, kdy se objevila v thrilleru Love Is a Gun (1994) a komedii Car 54, Where Are You? (1994). Významnou televizní rolí bylo ztvárnění Lary Lor-Van, matky Supermana, v epizodě seriálu Lois & Clark: The New Adventures of Superman v roce 1994.
V roce 1996 si zahrála Mirandu Gerhardt v televizním filmu Doctor Who: The Movie, kde její manžel Eric Roberts ztvárnil postavu Mastera. Tato role ji spojila s celosvětovým kultovním fenoménem a přidala jedinečný zápis do její rozmanité filmografie. O svých vzpomínkách na natáčení tohoto filmu se později podělila v dokumentu Doctor Who Am I.
Práce za kamerou
Kromě herectví se Eliza prosadila i jako castingová režisérka. Svou první zkušenost v této oblasti získala při práci na sitcomu Baby... I'm Back!, který vytvořila její matka Lila Garrett společně s Mortem Lachmanem. Později pracovala na castingu pro seriály You Again?, Throb a v letech 1990-1991 pro seriál Midnight Caller.
V roce 2012 zahájila svou kariéru filmové producentky snímkem Letting Go, ve kterém si také zahrála. Od té doby produkovala jak krátkometrážní, tak celovečerní filmy, často obsazujíc sebe, svého manžela nebo svou matku do různých rolí.
Nedávné projekty
V posledních letech Eliza Roberts pokračuje v aktivní filmové kariéře. V roce 2021 ztvárnila roli Katherine Racanelli ve filmu The Tasmanian Devil, režírovaném Hussainem Ahmadem, kde hrála po boku svého manžela Erica Robertse. Za tento výkon získala ocenění Nejlepší herečka na Toronto Independent Film Festival v roce 2022.
V roce 2023 se podílela jako ko-exekutivní producentka na filmu My Last Best Friend, který získal ocenění za Nejlepší celovečerní film na Athens Digital International Film Festival v Řecku. Film režírovaný Filippem M. Prandim vypráví příběh odehrávající se v New Yorku na počátku pandemie COVID-19, kdy dva muži se stejným jménem Walter Stoyanov (oba ztvárněni Ericem Robertsem) sledují, jak se jejich životy obracejí vzhůru nohama.
Osobní život
Z prvního manželství s producentem Jamesem Simonsem má Eliza dvě děti: syna Keatona, který se stal hudebníkem, a dceru Morgan, která pracuje jako cukrářka. V roce 1986 se Eliza seznámila s hercem Ericem Robertsem během letu letadlem. Začali spolu chodit v roce 1991 a 16. srpna 1992 uzavřeli sňatek. Eliza se tak stala švagrovou hereček Lisy a Julie Robertsových a nevlastní matkou herečky Emmy Roberts, s níž udržuje dobrý vztah.
Eliza Roberts je známá nejen svou hereckou a producentskou kariérou, ale také tím, že působí jako manažerka svého manžela Erica Robertse, kterému pomohla oživit kariéru. Kromě své práce v zábavním průmyslu se Eliza angažuje v ochraně dětí, kde spolupracuje s hercem a autorem Stevem Pembertonem a producentkou Sharon LeCoque.